Tryb postępowania przy sporządzaniu planów zagospodarowania przestrzennego dla obszaru m.st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego oraz zawieszenie rozpatrywania wniosków o zmianę przeznaczenia terenów i dokonywania inwestycyj na tym obszarze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 11 grudnia 1947 r.
w sprawie trybu postępowania przy sporządzaniu planów zagospodarowania przestrzennego dla obszaru m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego oraz zawieszenia rozpatrywania wniosków o zmianę przeznaczenia terenów i dokonywania inwestycyj na tym obszarze.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o odbudowie m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 268) zarządzam, co następuje:

Plany regionalne.

§  1.
Biuro Odbudowy Stolicy sporządza regionalne plany zagospodarowania przestrzennego dla obszaru m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego na podstawie planu krajowego bądź do czasu sporządzenia planu krajowego - na podstawie wytycznych Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego, oraz zgodnie z zasadami, programami i ogólnymi projektami odbudowy stolicy, ustalonymi przez Naczelną Radę Odbudowy m. st. Warszawy.
§  2.
1.
O przystąpieniu do sporządzenia regionalnego planu zagospodarowania przestrzennego ogłasza się w Monitorze Polskim, w Dzienniku Urzędowym Urzędu Wojewódzkiego Warszawskiego, w organie urzędowym Zarządu Miejskiego m. st. Warszawy oraz w jednym z pism codziennych, wychodzących w m. st. Warszawie.
2.
Za dzień ogłoszenia uważa się dzień wydania numeru Monitora Polskiego, w którym zamieszczono ogłoszenie.
§  3.
1.
Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia planu regionalnego zawiera określenie:
1)
obszaru, dla którego plan ma być sporządzony,
2)
zakresu prac planowania,
3)
terminu i miejsca, w którym zainteresowani będą mogli zaznajomić się z projektowanymi zasadami planu,
4)
terminu, w którym zainteresowani będą mogli zgłaszać wnioski dotyczące planu.
2.
Terminy, o których mowa w ust. 1 pkt 3) i 4), nie mogą wynosić mniej niż 2 tygodnie.
§  4.
Biuro Odbudowy Stolicy po sporządzeniu projektu planu przesyła odrysy projektu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej m. st. Warszawy i Prezydium właściwej powiatowej rady narodowej - celem wyrażenia opinii w terminie 4 tygodni.
§  5.
Po przepracowaniu projektu planu na skutek otrzymanych opinii (§ 4) bądź po zajęciu negatywnego stanowiska wobec nich, Biuro Odbudowy Stolicy przedstawia projekt wraz z tymi opiniami Głównemu Urzędowi Planowania Przestrzennego.
§  6.
1.
Główny Urząd Planowania Przestrzennego, działając w porozumieniu z Centralnym Urzędem Planowania, wyraża zgodę na plan i przesyła projekt Ministrowi Odbudowy bądź zwraca go do Biura Odbudowy Stolicy, celem wprowadzenia zmian.
2.
Minister Odbudowy przedstawia projekt planu regionalnego wraz ze swymi wnioskami Naczelnej Radzie Odbudowy m. st. Warszawy.
§  7.
Naczelna Rada Odbudowy m. st. Warszawy bądź uchwala plan bez zmian, bądź zwraca go do przepracowania z odpowiednimi wskazówkami.
§  8.
Plan regionalny uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim obwieszczenia Przewodniczącego Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy o uchwaleniu planu.

Plany miejscowe

.

§  9.
Biuro Odbudowy Stolicy sporządza miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla obszaru m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego na podstawie planu regionalnego bądź w braku takiego planu - na podstawie wytycznych Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego oraz zgodnie z zasadami, programami i ogólnymi projektami odbudowy stolicy ustalonymi przez Naczelną Radę Odbudowy m. st. Warszawy.
§  10.
1.
O przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ogłasza się w Monitorze Polskim, w organie urzędowym Zarządu Miejskiego m. st. Warszawy oraz w jednym z pism codziennych, wychodzących w m. st. Warszawie, a nadto w odniesieniu do obszarów poza granicami administracyjnymi gminy m. st. Warszawy - przez wywieszenie obwieszczenia w zarządach gminnych i zarządach miejskich właściwych gmin w miejscu widocznym na okres co najmniej jednego tygodnia.
2.
Za dzień ogłoszenia uważa się dzień wydania pisma, w którym po raz ostatni zamieszczono obwieszczenie, lub ostatni dzień wywieszenia obwieszczenia w zarządzie gminnym bądź miejskim - zależnie od tego, jaki z podanych sposobów ogłoszenia nastąpił najpóźniej.
3.
Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.
§  11.
Plany miejscowe po ich sporządzeniu będą wyłożone do publicznego przeglądu na okres co najmniej jednego tygodnia, o czym należy powiadomić w sposób przewidziany w § 10 ust. 1.
§  12.
1.
Osoby zainteresowane mają prawo zaznajamiać się z planami w terminach podanych w ogłoszeniach.
2.
W ciągu następnych dwóch tygodni po upływie okresu wyłożenia można wnosić zarzuty przeciwko planom. Zarzuty należy składać na piśmie.
§  13.
Odrysy projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Biuro Odbudowy Stolicy przesyła Prezydium Miejskiej Rady Narodowej m. st. Warszawy bądź Prezydium właściwej powiatowej rady narodowej - celem wyrażenia opinii w terminie 4 tygodni.
§  14.
Po przepracowaniu projektu planu na skutek otrzymanych opinii bądź po zajęciu negatywnego stanowiska wobec nich oraz po rozważeniu zgłoszonych zarzutów Biuro Odbudowy Stolicy przedstawia projekt wraz z tymi opiniami oraz nieuwzględnionymi zarzutami Głównemu Urzędowi Planowania Przestrzennego.
§  15.
Główny Urząd Planowania Przestrzennego wyraża zgodę na plan i wraz ze swymi wnioskami przedstawia projekt Ministrowi Odbudowy bądź zwraca go Biuru Odbudowy Stolicy celem wprowadzenia zmian.
§  16.
Przepisy §§ 6 ust. 2, 7 i 8 mają w odniesieniu do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego odpowiednie zastosowanie.

Przechowywanie planów

.

§  17.
Regionalne i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego przechowuje Biuro Odbudowy Stolicy. Odbitki planów regionalnych przechowują: Główny Urząd Planowania Przestrzennego, Centralny Urząd Planowania, Regionalna Dyrekcja Planowania Przestrzennego w Warszawie i Zarząd Miejski m. st. Warszawy, a odbitki planów miejscowych właściwe zarządy miejskie lub gminne. Odbitki należy udostępnić osobom zainteresowanym, jeżeli wyższe względy państwowe nie stoją temu na przeszkodzie.

Zawieszenie rozpatrywania wniosków w okresie sporządzania planów.

§  18.
1.
Od dnia przystąpienia do sporządzenia planu regionalnego albo planu miejscowego Biuro Odbudowy Stolicy może zawiesić rozpatrzenie wniosków bądź o pozwolenie na zmianę przeznaczenia terenów, bądź o pozwolenie na inwestycje, a w szczególności na budowę, odbudowę, przebudowę, powiększenie albo zmianę przeznaczenia budynku, jeżeli zamierzenia te są sprzeczne z projektowanymi zasadami planu. Okres zawieszenia nie może trwać dłużej, niż trzy lata, licząc od dnia zgłoszenia wniosku.
2.
Od decyzji wydanych przez Biuro Odbudowy Stolicy na podstawie ust. 1 niniejszego paragrafu służy odwołanie do Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego.
§  19.
1.
Jeżeli w okresie oznaczonym na podstawie § 18 ust. 1 plan miejscowy bądź regionalny nie uzyskają mocy obowiązującej, wówczas wniosek będzie rozpatrzony i sprzeczność, zachodząca pomiędzy zamierzoną czynnością a projektowanymi zasadami planu, nie będzie mogła stanowić podstawy do wydania decyzji odmownej.
2.
Jeżeli w okresie oznaczonym na podstawie § 18 ust. 1 przyczyny, które spowodowały zawieszenie rozpatrzenia wniosku, przestały istnieć, Biuro Odbudowy Stolicy uchyla decyzję o zawieszeniu.
§  20.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.74.479

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy sporządzaniu planów zagospodarowania przestrzennego dla obszaru m.st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego oraz zawieszenie rozpatrywania wniosków o zmianę przeznaczenia terenów i dokonywania inwestycyj na tym obszarze.
Data aktu: 11/12/1947
Data ogłoszenia: 16/12/1947
Data wejścia w życie: 16/12/1947