Uchwała o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęta przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na dwudziestej siódmej sesji. Paryż.1945.11.05.

UCHWAŁA
o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęta przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na dwudziestej siódmej sesji w Paryżu dnia 5 listopada 1945 r.

Przekład

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

PREZYDENT KRAJOWEJ RADY NARODOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Wobec przyjęcia przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na dwudziestej siódmej sesji w Paryżu w dniu piątym listopada 1945 r. Aktu o poprawkach do Konstytucji tej Organizacji, Krajowa Rada Narodowa wyraziła zgodę na ratyfikację w dniu 22 września 1946 r.

Po zaznajomieniu się z tym Aktem zatwierdziłem go i zatwierdzam zarówno w całości jak i każde z postanowień w nim zawartych, oświadczam, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzekam, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydałem Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 20 grudnia 1946 r.

Przekład

UCHWAŁA O POPRAWKACH DO KONSTYTUCJI MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY PRZYJĘTA PRZEZ KONFERENCJĘ NA DWUDZIESTEJ SIÓDMEJ SESJI

Paryż, 5 listopada 1945 r.

Uchwała o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy z roku 1945, tutaj zamieszczona, była przyjęta przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy dnia 5 listopada 1945 roku podczas jej dwudziestej siódmej sesji, która odbyła się w Paryżu, między 15 października a 5 listopada 1945 r.

Tekst uchwały o poprawkach, przedstawiony tutaj, jest wierną kopią tekstu autentyzowanego podpisami Przewodniczącego Konferencji i urzędującego Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy, stosownie do przepisów artykułu 5 tejże Uchwały.

Kopia uwierzytelniona za zgodność

Za urzędującego Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA PRACY UCHWAŁA O POPRAWKACH DO KONSTYTUCJI MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY.

Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy, zwołana do Paryża przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy, zebrana na dwudziestej siódmej sesji w dniu 15 października 1945 r., powziąwszy postanowienie przyjęcia bez zwłoki ograniczonej liczby poprawek do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących pewnych zagadnień niecierpiących zwłoki, zawartych w punkcie czwartym porządku obrad, przyjmuje w dniu piątym listopada roku 1945 następującą uchwałę, zawierającą poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, której nadaje się nazwę: Uchwała o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, 1945 r.

Artykuł  1.

W paragrafie końcowym Wstępu do Konstytucji Organizacji zamiast słów: "postanowiły, co następuje" należy umieścić słowa: "zatwierdzają niniejszą Konstytucję Międzynarodowej Organizacji Pracy".

Artykuł 2.
1.
Następujące paragrafy powinny zastąpić obecny paragraf 2 Artykułu 1 Konstytucji Organizacji:
2.
Członkami Międzynarodowej Organizacji Pracy będą państwa, które były Członkami Organizacji 1 listopada 1945 r. oraz wszelkie inne państwa, które mogą stać się Członkami stosownie do przepisów paragrafów 3 i 4 niniejszego Artykułu.
3.
Każdy pierwotny Członek Narodów Zjednoczonych i każde państwo dopuszczone do członkostwa Narodów Zjednoczonych postanowieniem Ogólnego Zgromadzenia stosownie do przepisów Karty może stać się członkiem Międzynarodowej Organizacji Pracy przez powiadomienie Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy o formalnym przyjęciu przez siebie zobowiązań, płynących z Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.
4.
Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy może także przyjąć do Organizacji Członków głosami 2/3 ogólnej liczby delegatów uczestniczących w sesji, włączając w to 2/3 delegatów rządowych, obecnych i głosujących. Przyjęcie takie stanie się skuteczne, gdy rząd nowego Członka powiadomi Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy o formalnym przyjęciu zobowiązań, płynących z Konstytucji Organizacji.
5.
Żaden z Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy nie będzie mógł wystąpić z Organizacji bez uprzedniego zawiadomienia o swym zamiarze Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy. Zawiadomienie to odniesie skutek po upływie dwu lat od daty otrzymania go przez Dyrektora z tym zastrzeżeniem, że dany Członek wypełni w tym czasie wszystkie finansowe zobowiązania, wynikające z członkostwa. Jeśli Członek ratyfikował jakąś międzynarodową Konwencję Pracy, jego wystąpienie nie będzie miało wpływu na dalszą ważność w okresie, przewidzianym w Konwencji, wszystkich zobowiązań, wynikających z niej, albo mających z nią związek.
6.
W przypadku, gdy któreś Państwo przestanie być Członkiem Organizacji, jego ponowne przyjęcie w poczet Członków będzie podlegało przepisom paragrafu 3 albo paragrafu 4 niniejszego Artykułu stosownie do okoliczności.
Artykuł  3.

Obecne brzmienie Artykułu 13 Konstytucji Organizacji zastąpi tekst następujący:

1.
Międzynarodowej Organizacji Pracy wolno zawrzeć takie finansowe i budżetowe porozumienia z Narodami Zjednoczonymi, jakie się wydadzą właściwe.
2.
Dopóki takie porozumienia nie zostaną zawarte lub gdyby kiedykolwiek takie porozumienia nie były w mocy:
a)
każdy z Członków będzie opłacał koszty podróży i utrzymania swoich Delegatów i ich doradców oraz swoich przedstawicieli, uczestniczących w posiedzeniach Konferencji lub Rady Administracyjnej, stosownie do okoliczności;
b)
wszystkie inne koszty Międzynarodowego Biura Pracy oraz posiedzeń Konferencji lub Rady Administracyjnej opłaca Dyrektor Międzynarodowego Biura Pracy z ogólnych funduszów Międzynarodowej Organizacji Pracy;
c)
postanowienia dotyczące przyjęcia budżetu Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz ustalenia i zebrania składek, będą przyjmowane przez Konferencję większością 2/3 głosów obecnych delegatów i powinny stanowić, że przyjęcie budżetu i zarządzenia, dotyczące rozdzielenia wydatków między Członków Organizacji będą zatwierdzone przez Komisję przedstawicieli rządowych.
3.
Wydatki Międzynarodowej Organizacji Pracy obciążą Członków stosownie do obowiązujących postanowień na podstawie paragrafu 1 lub paragrafu 2 (c) niniejszego Artykułu.
4.
Członek Organizacji, który zalega z opłatą swego udziału w wydatkach Organizacji, nie może brać udziału w głosowaniu na Konferencji, w Radzie Administracyjnej, w żadnej Komisji lub w wyborach członków Rady Administracyjnej, jeżeli suma jego zaległości równa się albo przewyższa sumę należności, przypadającą na niego za okres poprzedzających dwóch pełnych lat. Konferencja może jednak pozwolić takiemu Członkowi na udział w głosowaniu, jeżeli uzna, że uchybienie w płatności wynika z okoliczności niezależnych od woli Członka.
5.
Dyrektor Międzynarodowego Biura Pracy odpowiada wobec Rady Administracyjnej za właściwe wydatkowanie funduszów Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Artykuł  4.

Następujący tekst powinien zastąpić obecne brzmienie Artykułu 36 Konstytucji Organizacji:

Poprawki do niniejszej Konstytucji, przyjęte przez Konferencję większością 2/3 głosów oddanych przez obecnych delegatów wejdą w życie, gdy zostaną ratyfikowane lub przyjęte przez 2/3 Członków Organizacji, w tej liczbie przez pięciu spośród ośmiu Członków, reprezentowanych w Radzie Administracyjnej w charakterze członków, mających największe znaczenie przemysłowe, zgodnie z przepisami paragrafu 3 Artykułu 7 niniejszej Konstytucji.

Artykuł 5.

Trzy kopie niniejszej Uchwały o poprawkach będą opatrzone autentycznymi podpisami Przewodniczącego Konferencji i Dyrektora Międzynarodowego Biura Pracy. Z tych kopij jedna będzie złożona w archiwach Międzynarodowego Biura Pracy, druga u Sekretarza Generalnego Ligi Narodów, a trzecia u Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych. Dyrektor prześle uwierzytelnioną kopię Uchwały każdemu z Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Artykuł  6.
1.
Zawiadomienia o formalnej ratyfikacji lub przyjęciu niniejszej Uchwały o poprawkach będą przesłane Dyrektorowi Międzynarodowego Biura Pracy, który o tym powiadomi Członków Organizacji.
2.
Niniejsza Uchwała o poprawkach wejdzie w życie zgodnie z obowiązującymi przepisami Artykułu 36 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Gdyby Rada Ligi Narodów przestała istnieć przed wejściem w życie niniejszej Uchwały, wejdzie ona w życie z chwilą ratyfikacji jej lub przyjęcia przez 3/4 Członków Organizacji.
3.
Po wejściu w życie niniejszej Uchwały zawarte w niej poprawki nabiorą mocy jako poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.
4.
Po wejściu w życie niniejszej Uchwały Dyrektor Międzynarodowego Biura Pracy zawiadomi o tym wszystkich Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy, Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych i wszystkie Państwa, które podpisały Kartę Narodów Zjednoczonych.

Powyższe stanowi autentyczny tekst Uchwały o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, 1945 roku, przyjętej w sposób należyty przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy 5 listopada 1945 r., podczas jej dwudziestej siódmej sesji, która odbyła się w Paryżu.

Teksty angielski i francuski niniejszej Uchwały o poprawkach są jednakowo miarodajne.

Na dowód czego położyliśmy swoje podpisy w dniu 7 listopada 1945 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.62.361

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Uchwała o poprawkach do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęta przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na dwudziestej siódmej sesji. Paryż.1945.11.05.
Data aktu: 05/11/1945
Data ogłoszenia: 07/10/1947
Data wejścia w życie: 15/10/1947