Stypendia udzielane studentom wyższych szkół akademickich i nieakademickich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA i REFORM ROLNYCH
z dnia 11 września 1946 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty w sprawie stypendiów udzielanych studentom wyższych szkół akademickich i nieakademickich.

Na podstawie art. 9 i 13 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się bezzwrotne stypendia dla niezamożnych studentów wyższych szkół akademickich i nieakademickich, którzy zobowiążą się po ukończeniu studiów wstąpić do służby w Ministerstwie Rolnictwa i Reform Rolnych lub w podległych Ministerstwu urzędach, zakładach i instytucjach albo instytucjach publiczno - prawnych przez Ministerstwo nadzorowanych.
§  2.
1.
Stypendia będą wypłacane z sum wnoszonych corocznie do budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
Stypendia płatne są w ratach miesięcznych z góry.
§  3.
Ilość stypendiów oraz wysokość stypendiów dla jednego studenta określa na każdy rok szkolny Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  4.
1.
Stypendium przyznaje Minister Rolnictwa i Reform Rolnych na wniosek właściwej rady wydziałowej wyższej szkoły.
2.
Stypendium może być przyznane w drodze wyjątku począwszy od pierwszego roku studiów wyższych niezamożnemu studentowi zdolnemu i pilnemu, który złoży egzamin wstępny z wyróżniającym się wynikiem i nie jest w stanie ponosić kosztów, związanych ze studiami.
§  5.
1.
Stypendia będą przyznawane na okres odpowiadający normalnemu czasowi studiów w danej dziedzinie w szkole wyższej.
2.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może w przypadkach wyjątkowych przedłużyć okres pobierania stypendium.
3.
Stypendia będą przyznawane przede wszystkim kandydatom pochodzącym z ośrodków wiejskich i niezamożnych sfer pracowniczych, a przy równych kwalifikacjach studentom, którzy brali udział w walce czynnej o Niepodległość, przebywali w więzieniach, obozach koncentracyjnych i przymusowej pracy u okupanta, sierotom po ofiarach wojny i po b. pracownikach Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych i nie korzystają z żadnych innych stypendiów bądź innych form pomocy.
§  6.
1.
Stypendium przyznaje się na okres jednego roku szkolnego lub na okres pozostały do końca roku szkolnego.
2.
Z początkiem każdego następnego roku szkolnego stypendysta może ubiegać się o przedłużenie prawa pobierania stypendium na rok bieżący.
§  7.
1.
Podania o stypendia winni kandydaci składać do Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych za pośrednictwem władz odnośnych zakładów naukowych.
2.
Do podań winni załączać:
a)
dowód obywatelstwa polskiego,
b)
metrykę urodzenia,
c)
zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,
d)
zaświadczenie odnośnego zakładu naukowego, stwierdzające odbyte studia i dotychczasowe postępy w nauce i czy korzysta ze stypendium bądź internatu,
e)
nowowstępujący - świadectwo szkolne i dowód przyjęcia do szkoły,
f)
zaświadczenie władz administracji ogólnej o stanie majątkowym studenta i jego rodziców lub opiekunów oraz opinię o zachowaniu się w czasie okupacji niemieckiej,
g)
oświadczenie, że nie korzysta z innych źródeł pomocy państwowej i społecznej lub też zaprzestanie korzystać z innych form pomocy z chwilą uzyskania stypendium,
h)
oświadczenie o zobowiązaniu się do służby w dziale zarządu Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych lub w instytucjach publiczno-prawnych nadzorowanych przez Ministerstwo oraz o przyjęciu na siebie wszelkich obowiązków, jakie rozporządzenie to nakłada na stypendystów,
i)
w przypadkach niepełnoletności kandydata oświadczenie rodziców lub opiekuna o przyjęciu materialnej odpowiedzialności za kandydata z tytułu udzielonego stypendium w przypadku konieczności zwrotu stypendium.
§  8.
1.
Stypendysta obowiązany jest pilnie oddawać się nauce, starać się o dobre postępy oraz sprawować się nienagannie.
2.
W okresie pobierania stypendium z funduszów Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych stypendysta nie może pobierać innego stypendium ani bez zgody władz swej szkoły korzystać z innych źródeł pomocy państwowej dla uczącej się młodzieży.
§  9.
1.
W okresie korzystania ze stypendium powinien stypendysta odbyć corocznie praktykę wakacyjną w urzędzie, zakładzie lub instytucji podległej Ministerstwu Rolnictwa i Reform Rolnych, przewidzianą przez zakład naukowy bądź Ministerstwo. Ministerstwo lub podległy mu urząd (zakład, instytucja) wyznacza stypendyście praktykę oraz określa czas jej trwania.
2.
Za czas odbywania praktyki wakacyjnej stypendysta otrzymuje wynagrodzenie miesięczne, które co roku określa Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych.
3.
Od odbycia praktyki wakacyjnej zwolnieni są:
a)
stypendyści, którzy już odbyli przewidzianą przez dany zakład naukowy praktykę,
b)
stypendyści, którzy zgłosili się do egzaminu dyplomowego, jeżeli przedstawią odpowiednie zaświadczenie zakładu naukowego, że praktyka jest zbędna.
§  10.
1.
W terminie trzymiesięcznym od daty ukończenia studiów stypendysta obowiązany jest zawiadomić Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych o gotowości objęcia pracy.
2.
Po objęciu pracy stypendysta obowiązany jest pozostawać w niej przez czas odpowiadający okresowi pobierania stypendium.
3.
W wyjątkowych przypadkach Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych może zwolnić stypendystę częściowo lub całkowicie od obowiązku odbycia służby, o której mowa w ust. 1.
§  11.
1.
Stypendysta traci prawo do dalszego pobierania stypendium w razie:
a)
niedostatecznych postępów w nauce,
b)
przerwania studiów,
c)
wydalenia z zakładu,
d)
uchylenia się od odbywania praktyki oraz niedostatecznych wyników tej praktyki,
e)
utraty obywatelstwa polskiego,
f)
utraty uzdolnienia do pełnienia służby.
2.
We wszystkich przypadkach, wymienionych w ust. 1, stypendysta obowiązany jest zwrócić Ministerstwu Rolnictwa i Reform Rolnych całe pobrane stypendium, najpóźniej w terminie rocznym od daty pozbawienia stypendium.
3.
Stypendysta obowiązany jest zwrócić Ministerstwu Rolnictwa i Reform Rolnych całe pobrane stypendium z odsetkami ustawowymi najpóźniej w terminie rocznym w przypadkach:
a)
niezgłoszenia się stypendysty do odsłużenia stypendium,
b)
nieobjęcia wyznaczonego mu stanowiska służbowego w ciągu 15 dni od daty powołania do służby,
c)
zwolnienia na własną prośbę ze służby przed odsłużeniem pobranego stypendium,
d)
wydalenia ze służby w drodze dyscyplinarnej lub utraty prawa do zajmowanego stanowiska w służbie państwowej przed ukończeniem wyznaczonego okresu służby.
4.
Jeżeli stypendysta jest niepełnoletni we wszystkich powyżej wymienionych przypadkach do zwrotu pobranego stypendium obowiązana jest osoba, która podpisała oświadczenie.
5.
Roczny termin zwrotu stypendium liczy się:
a)
od daty utraty prawa do pobierania stypendium,
b)
z końcem trzeciego miesiąca od daty ukończenia studiów i niezgłoszenia się do pracy lub nieobjęcia wyznaczonego stanowiska służbowego,
c)
od daty rezygnacji za służby, wydalenia ze służby w drodze dyscyplinarnej, niedotrzymania terminu wyznaczonego dla odsłużenia lub utraty prawa do zajmowanego stanowiska w służbie państwowej.
§  12.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może zwolnić stypendystę od obowiązku zwrotu stypendium w całości lub w części lub wyrazić zgodę na rozłożenie spłaty długu stypendialnego na dłuższy okres niż roczny.
§  13.
1.
Sumy przydzielone stypendystom przekazywane będą rektorom właściwych zakładów naukowych w ratach miesięcznych, płatnych z góry, za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych bądź podległych mu urzędów, zakładów i instytucyj.
2.
Odbiór rat stypendialnych stypendyści kwitują w listach płatniczych.
3.
Zakład naukowy winien pokwitowane listy płatnicze oraz ewentualnie nie wypłacone kwoty zwrócić najpóźniej w 15-tym dniu po otrzymaniu - Ministerstwu Rolnictwa i Reform Rolnych bądź urzędowi, zakładowi, instytucji, za pośrednictwem których otrzymał sumy stypendialne.
§  14.
1.
Zakłady naukowe powinny sprawdzać, czy stypendyści nie utracili uprawnień do pobierania stypendium, a w razie stwierdzenia ich utraty, wstrzymać dalszą wypłatę stypendium i niezwłocznie zawiadomić o tym Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
W ten sam sposób winny postępować zakłady naukowe w przypadkach, gdyby stypendysta po dojściu do pełnoletności nie podpisał przepisanego oświadczenia.
3.
Ponadto zakłady naukowe winny powiadamiać Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych o ukończeniu studiów przez stypendystę.
§  15.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych określi tryb postępowania w sprawach, dotyczących przyznawania wypłaty stypendiów, ewidencji stypendiów, kontroli wypłacanych stypendiów, zasad odbywania przepisanych praktyk oraz ustali wzór przepisanych oświadczeń.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024