Komisje mieszkaniowe.

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 7 września 1944 r.
o komisjach mieszkaniowych.

Na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r. o tymczasowym trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Przepisy ogólne.
Art.  1.

Masowe przesiedlenia ludności, przymusowe usuwanie jej z mieszkań, zniszczenie miast i wsi polskich oraz konieczność likwidacji nędzy mieszkaniowej, nasuwają potrzebę uregulowania kwestii mieszkaniowych na terenach Rzeczypospolitej Polskiej. W tym celu powołuje się do życia komisje mieszkaniowe, które będą urzędowały przy miejskich i gminnych radach narodowych.

Art.  2.

Celem komisji mieszkaniowych jest regulowanie sposobu zajmowania pomieszczeń mieszkalnych, biorąc za podstawę: prowadzoną przez komisje ewidencję mieszkań oraz ustaloną przez nie zasadę przydziału na każdego mieszkańca przestrzeni mieszkalnej, odpowiedniej do jego zawodu, stanu zdrowia i stanu rodzinnego i zawieranie umów odnośne tychże pomieszczeń, przy czym wszelkie umowy o najem lokali objętych dekretem niniejszym, zawarte z pominięciem komisji - są nieważne. Przy regulowaniu przydziału mieszkań komisja uwzględni roszczenia osób, które nabyły prawa do danego lokalu przed dniem 1 września 1939 r., o ile szczególne względy słuszności nie stoją temu na przeszkodzie.

Art.  3.

Miejska lub gminna rada narodowa ustali ilość komisji i powoła ich przewodniczącego.

Komisja mieszkaniowa składa się z 3 członków:

a)
przewodniczącego, delegowanego przez właściwą radę,
b)
przedstawiciela właścicieli nieruchomości,
c)
przedstawiciela związków zawodowych lub zrzeszeń społecznych istniejących na terenie gminy.

Zakres działania komisji mieszkaniowych.

Art.  4.

a)Komisja mieszkaniowa przydziela na wniosek osób zainteresowanych mieszkania i rozstrzyga wszystkie kwestie sporne dotyczące mieszkań wolnych, jak i już zajętych,

b)
wydaje orzeczenia o zmniejszeniu pomieszczeń i uszczupleniu praw lokatora głównego, w wypadku głodu mieszkaniowego na terenie gminy, określając jednocześnie wysokość komornego sublokatora, w stosunku do komornego opłacanego przez głównego lokatora,
c)
reguluje stosunki między najemcą, a wynajmującym odnośnie użytkowania lokalu mieszkalnego,
d)
wydaje na żądanie władz sądowych opinie w kwestiach odroczenia eksmisji lokatora (sublokatora) z mieszkania,
e)
ustala przy udziale biegłych wysokość wkładów koniecznych i pożytecznych, dokonanych przez najemcę w okresie zajmowania przez niego mieszkania,
f)
wydaje zezwolenia na podwyżkę komornego i opłat dodatkowych w wypadkach uzasadnionych wysokością nakładów i remontów, dokonanych przez wynajmującego.

Tok urzędowania komisji mieszkaniowych.

Art.  5.

a) Komisja mieszkaniowa wydaje orzeczenia po uprzednim wysłuchaniu stron, które może wezwać do osobistego stawiennictwa, zbadaniu dowodów, dokonaniu oględzin na miejscu, przesłuchaniu świadków i biegłych,

b)
komisja sporządza z przebiegu posiedzenia protokół, który winien być podpisany przez wszystkich członków komisji,
c)
komisja mieszkaniowa winna najpóźniej w ciągu 2 tygodni od daty złożenia wniosku wydać orzeczenie, które doręcza się z urzędu stronie nieobecnej na posiedzeniu,
d)
strony przed komisją mogą się zastępować przez pełnomocników,
e)
strony niezadowolone z orzeczenia komisji mieszkaniowej winny złożyć w ciągu 3 dni od daty ogłoszenia, a w wypadku nieobecności przy ogłoszeniu orzeczenia, od daty doręczenia - odwołanie za pośrednictwem komisji do sądu grodzkiego, w którym winny zgłosić wszystkie zarzuty przeciwko orzeczeniu, jak również zaofiarować nowe dowody, pod rygorem późniejszego ich nieprzyjęcia przez sąd grodzki,
f)
komisja mieszkaniowa po otrzymaniu odwołania prześle akta sprawy sądowi grodzkiemu najpóźniej w ciągu dni 3-ch,
g)
przy rozstrzyganiu wniosków komisja mieszkaniowa winna dążyć do polubownego likwidowania sporów, kierując się zasadami słuszności,
h)
przewodniczący komisji mieszkaniowej wydaje tymczasowe zarządzenie odnośnie objęcia wolnego lokalu mieszkalnego lub zmniejszenia już zajętego do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia wniosku przez komisję mieszkaniową.
Art.  6.

Rozporządzenie wykonawcze określi wysokość i sposób pobierania opłat przez komisję mieszkaniową.

Postępowanie przed sądem grodzkim.

Art.  7.

Sąd grodzki przy rozstrzyganiu odwołań stosuje przepisy kodeksu postępowania cywilnego (Dział V. kpc), ze zmianami następującymi:

a)
wyroki sądu grodzkiego są ostateczne, niezaskarżalne i natychmiast wykonalne,
b)
przed sądami grodzkimi nie ma zastosowania art. 386 kpc.
Art.  8.

Opłaty sądowe i koszty postępowania sąd grodzki ustali w wyroku na podstawie przepisów o kosztach sądowych (rozp. Prez. R. P. z dnia 17.X.1932 r. Dz. U. R. P. Nr 93, poz. 805) i ściągnie je z urzędu od stron.

Art.  9.

Prawomocne orzeczenia komisji mieszkaniowej wykonuje komornik najpóźniej w ciągu 3-ch dni.

Przepisy końcowe.

Art.  10.

Przepisom dekretu niniejszego nie podlegają:

a)
budynki będące własnością Skarbu Państwa lub związków samorządowych, osób prawa publicznego, fundacji oraz przeznaczone dla celów kultu religijnego, o ile nie pozostają w użytkowaniu osób lub instytucji prywatnych na zasadzie umów o charakterze prywatnoprawnym,
b)
budynki prywatne, o ile są przeznaczone na cele wojskowe lub na cele biurowe, mieszczących się w nich urzędów państwowych, samorządowych oraz związków prawa publicznego,
c)
budynki uszkodzone wskutek działań wojennych a gruntownie wyremontowanie po wejściu w życie niniejszego dekretu przez właściciela lub na jego koszt, ewentualnie na koszt jego prawnych następców,
d)
wszelkie mieszkania służbowe,
e) 1
pomieszczenia w hotelach, gospodach i pensjonatach,
f)
pomieszczenia w letniskach i uzdrowiskach, wynajmowanych przez gości sezonowych.
Art.  11.

Zabronione i nieważne są umowy o wymawianie przez ustępującego najemcę lub właściciela nieruchomości odstępnego, w jakiejkolwiek bądź postaci, jak również opłaty za pośrednictwo przy najmie i wyszukiwaniu lokalu, opłaty zawierające świadczenia i nie pozostające z umową najmu w bezpośrednim związku.

Osoby będące uczestnikami takich umów, jak również podżegacze i pomocnicy, podlegają karze więzienia do lat 2 i grzywnie do 20.000 złotych.

Art.  12.

Komorne za lokale wynajmowane obowiązuje w wysokości z dnia 1 września 1939 r.

Art.  13.

Przepisy niniejszego dekretu nie uchylają ustawy o ochronie lokatorów i kodeksu zobowiązań o najmie w częściach, których nie dotyczy dekret.

Art.  14.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Kierownikowi Resortu Administracji Publicznej i Kierownikowi Resortu Sprawiedliwości.

Art.  15.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Z dniem 21 listopada 1945 r. art. 10 lit. e) utraciła moc zgodnie z art. 13 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz.U.45.50.281) w zastosowaniu do lokali objętych tym dekretem, których remont został rozpoczęty po jego wejściu w życie.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024