Wykonanie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 września 1941 r. o Sądach Morskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 grudnia 1941 r.
o wykonaniu dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 września 1941 r. o Sądach Morskich.

Na podstawie art. 42 dekretu o Sądach Morskich (Dz.U.R.P. Nr 6, poz. 13) zarządzam, co następuje:

Siedziba Sądu Morskiego.

§  1.
Siedzibą Sądu Morskiego jest Londyn.

Ławnicy.

§  2.
Ławnicy i ich zastępcy składają przed objęciem urzędu przed przewodniczącym Odwoławczego Sądu Morskiego następującą przysięgę:

"Przysięgam, że na powierzonym mi urzędzie ławnika (zastępcy ławnika) Sądu Morskiego będę sumiennie i gorliwie spełniał powierzone mi obowiązki, poświęcając im całą wiedzę i doświadczenie, a sprawiedliwość bezstronnie i zgodnie z przepisami prawa oraz zasadami słuszności wymierzał".

Przy składaniu przysięgi ławnik podnosi 2 palce prawej ręki (wskazujący i środkowy) i powtarza za przewodniczącym słowa przysięgi.

§  3.
Ławnik winien strzec powagi Sądu i unikać wszystkiego, co mogłoby uchybiać godności jego stanowiska lub zachwiać zaufanie do jego bezstronności.
§  4.
Ławnik obowiązany jest wypełniać swe obowiązki zgodnie z ustawami, gorliwie i sumiennie, poświęcając im całą swą wiedzę i doświadczenie. W szczególności ławnik obowiązany jest przybywać regularnie na posiedzenia Sądu, na które został powołany, a jeżeli zajdzie jakakolwiek przeszkoda, powinien zawczasu zawiadomić o tym Sąd Morski oraz złożyć odpowiednie wyjaśnienia.
§  5.
Za przeszkodę w rozumieniu art. 12 (2) dekretu o Sądach Morskich uważa się również pobyt ławnika w znacznej odległości od miejsca rozprawy.
§  6.
Za przewinienia popełnione w związku z wykonywaniem swych obowiązków, tudzież uchybienia godności urzędu, ławnicy ulegają karze dyscyplinarnej.
§  7.
Kary dyscyplinarne są następujące:
a)
upomnienie
b)
nagana
c)
pozbawienie urzędu ławnika.
§  8.
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych ławników, powołany jest Odwoławczy Sąd Morski. Orzeczenia tego sądu są ostateczne.
§  9.
Rzecznikiem dyscyplinarnym w postępowaniu dyscyplinarnym jest prokurator.
§  10.
Ławnikowi w postępowaniu dyscyplinarnym przysługuje prawo przybrania sobie obrońcy z pośród osób wymienionych w art. 35 dekretu o Sądach Morskich.
§  11.
Z chwilą otrzymania przez sąd zawiadomienia o popełnieniu przez ławnika czynów wskazanych w § 6 niniejszego rozporządzenia, Odwoławczy Sąd Morski może zarządzić nie wzywanie go do pełnienia obowiązków ławnika, aż do czasu ukończenia postępowania dyscyplinarnego przeciwko niemu.
§  12.
Przewodniczący Odwoławczego Sądu Morskiego przesyła odpis wyroku wraz z uzasadnieniem Ministrowi Sprawiedliwości.

Strażnik Sądowy.

§  13.
Do obowiązków strażnika sądowego należy:
a)
przestrzeganie spokoju i porządku na sali rozpraw podczas posiedzenia sądowego,
b)
wykonywanie poleceń przewodniczącego rozprawy,
c)
czuwanie nad osobami zatrzymanymi,
d)
wykonywanie wszelkich zarządzeń przewodniczącego sądu i prokuratora.
§  14.
Krój i szczegóły umundurowania strażnika sądowego zostaną określone osobnym zarządzeniem.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024