Tworzenie bezzwrotnych stypendiów dla studentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 28 czerwca 1939 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego o tworzeniu bezzwrotnych stypendiów dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządzam co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych, wymienionych w § 5, obywateli polskich lub Wolnego Miasta Gdańska, którzy po ukończeniu studiów będą zobowiązani do służby w urzędach administracji morskiej.
2.
Minister Przemysłu i Handlu może zaliczyć na poczet służby w administracji morskiej czas służby odbytej we wskazanych przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu instytucjach i przedsiębiorstwach, związanych z żeglugą morską i przemysłem okrętowym.
§  2.
Odpowiednie sumy na wypłatę stypendiów będą wnoszone do preliminarza budżetowego na każdy rok.
§  3.
Liczbę stypendiów na każdy rok budżetowy oraz wysokość stypendiów dla studiujących w kraju i studiujących za granicą określa Minister Przemysłu i Handlu i zawiadamia o tym Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  4.
1.
Stypendia przyznaje Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego po zasięgnięciu opinii: właściwego rektora politechniki w odniesieniu do studiujących w kraju, Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku - w odniesieniu do studiujących w W.M. Gdańsku, właściwego konsula R.P. - w odniesieniu do studiujących za granicą.
2.
Przy opiniowaniu zgłoszeń studentów Politechniki Gdańskiej i politechnik zagranicznych będą wykorzystywane miejscowe organizacje samopomocowe lub naukowe studentów Polaków.
§  5.
O przyznanie stypendiów ubiegać się mogą studenci politechnik, studiujący na wydziałach techniki okrętowej (budowy okrętów, budowy maszyn okrętowych i elektrotechniki okrętowej) lub na wydziałach o kierunku fachowym, mającym zastosowanie w technice okrętowej.
§  6.
1.
Stypendia będą przyznawane: studentom, nie mającym egzaminu półdyplomowego, na okres w zasadzie nie dłuższy niż 3 lata, mającym egzamin półdyplomowy - na okres w zasadzie nie dłuższy niż 2 lata.
2.
W wyjątkowych przypadkach Minister Przemysłu i Handlu może przedłużyć okres pobierania stypendium.
§  7.
Podania o stypendia należy składać do Ministerstwa Przemysłu i Handlu za pośrednictwem właściwych władz powołanych do opiniowania (§ 4), załączając:
a)
dokumenty obywatelstwa polskiego lub Wolnego Miasta Gdańska,
b)
zaświadczenie władz administracji ogólnej o stanie zamożności rodziców lub opiekunów,
c)
zaświadczenie o imatrykulacji lub zaświadczenie o zdaniu egzaminu półdyplomowego,
d)
oświadczenie, że nie pobiera innego stypendium oraz nie posiada stałej pracy zarobkowej albo że zaprzestanie pobierania innego stypendium i stałego zarobkowania z chwilą uzyskania stypendium,
e)
w razie niepełnoletności kandydata - oświadczenie rodziców lub opiekunów o przyjęciu materialnej odpowiedzialności za kandydata z tytułu udzielonego stypendium.
§  8.
1.
Stypendia będą przyznawane zasadniczo z początkiem roku akademickiego na okres jednego roku lub na okres pozostały do końca roku.
2.
Na początku każdego roku akademickiego władze powołane do opiniowania podań (§ 4) przesyłają Ministrowi Przemysłu i Handlu sprawozdania stypendystów z przebiegu studiów wraz z wnioskiem co do dalszego utrzymania stypendium.
§  9.
1.
Stypendysta obowiązany jest pilnie oddawać się nauce i czynić dobre postępy oraz sprawować się nienagannie.
2.
Stypendysta nie może bez zgody Ministerstwa Przemysłu i Handlu a w razie odbywania studiów za granicą - właściwego konsula podejmować się jakiejkolwiek stałej pracy o charakterze zarobkowym ani też pobierać innego stypendium ze środków publicznych lub społecznych.
§  10.
1.
Stypendysta obowiązany jest nie później niż w ciągu 3 miesięcy od daty ukończenia studiów zawiadomić Ministerstwo Przemysłu i Handlu o gotowości objęcia służby.
2.
Stypendysta obowiązany jest do pozostawania w dyspozycji Ministerstwa Przemysłu i Handlu przez okres czasu co najmniej dwukrotnie dłuższy od okresu czasu pobierania stypendium, nie krócej jednak niż przez jeden rok.
3.
W wyjątkowych przypadkach Minister Przemysłu i Handlu może zwolnić stypendystę częściowo od obowiązku odbycia służby.
4.
Stypendysta przyjęty do służby w administracji morskiej traktowany jest na równi z innymi pracownikami posiadającymi równorzędne studia.
§  11.
O przyznaniu, odmowie lub cofnięciu stypendium Ministerstwo Przemysłu i Handlu zawiadamia studenta za pośrednictwem władz powołanych do opiniowania podań (§ 4).
§  12.
W przypadkach niezastosowania się do przepisów § 9, stypendysta traci prawo do pobierania stypendium z końcem miesiąca następnego po miesiącu, w którym Ministerstwo Przemysłu i Handlu powiadomi stypendystę o odebraniu stypendium.
§  13.
1.
W razie niezastosowania się stypendysty do przepisów §§ 9 i 10 ust. 1 i 2 oraz nieobjęcia po ukończeniu lub przerwaniu studiów wskazanego mu stanowiska albo utraty prawa do zajmowania urzędów państwowych przed ukończeniem służby, stypendysta obowiązany jest najdalej w ciągu jednego roku zwrócić kwoty pobrane tytułem stypendium wraz z odsetkami, w części w jakiej kwoty te nie zostały umorzone przez odbytą służbę (§ 10 ust. 2). Do umorzenia stypendium zalicza się okresy służby w wymiarze co najmniej półrocznym.
2.
Roczny termin zaczyna biec od daty:
a)
utraty prawa do pobierania stypendium,
b)
z upływem terminu przewidzianego w § 10 ust. 1,
c)
utraty prawa zajmowania urzędów państwowych lub rezygnacji ze stanowiska,
d)
niedotrzymania terminu przewidzianego w § 10 ust. 2.
§  14.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, Minister Przemysłu i Handlu może zwolnić od obowiązku zwrotu stypendium w całości lub w części albo wyrazić zgodę na rozłożenie spłaty na okres dłuższy.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024