Sposób powoływania komisantów koncesjonowanych, warunki jakim powinni odpowiadać oraz ich prawa i obowiązki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 13 kwietnia 1939 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych o sposobie powoływania komisantów koncesjonowanych, warunkach jakim powinni odpowiadać oraz ich prawach i obowiązkach.

Na podstawie art. 6 ust. (2) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 102, poz. 678) oraz w związku z art. 4 ust. (2) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. o izbach przemysłowo-handlowych (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 45, poz. 335) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Koncesja uprawniająca do zajmowania się sprzedażą komisową zwierząt wymienionych w art. 1 ust. (1) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 102, poz. 678) może być udzielona obywatelowi polskiemu, mającemu ukończonych 26 lat, posiadającemu znajomość języka polskiego w słowie i piśmie, 3-letnią praktykę handlową, umiejętność dokładnej klasyfikacji towaru oraz znajomość podstawowych przepisów z zakresu prawa handlowego i zwyczajów danej gałęzi handlu.
(2)
Jeżeli o koncesję ubiega się kasa targowa lub spółka handlowa, nie będąca spółką jawną, warunki wymienione w ust. (1) dotyczą zarządców lub prokurentów odpowiedzialnych za dany dział komisowej sprzedaży; natomiast w spółkach jawnych warunkom tym powinni odpowiadać wszyscy spólnicy.
(3)
Ocena umiejętności wskazanych w ust. (1) oraz określenie sposobu jej przeprowadzania należy do właściwych izb przemysłowo-handlowych (§ 3 ust. (1).
§  2.
Koncesja nie może być udzielona:
1)
osobom pozbawionym w drodze wyroku sądowego praw publicznych i obywatelskich praw honorowych - przez czas trwania utraty,
2)
osobom, co do których toczy się postępowanie upadłościowe;
3)
osobom skazanym za przestępstwa na szkodę wierzycieli - w ciągu 3 lat od odbycia kary, oraz skazanym za przestępstwa z chęci zysku;
4)
osobom wykluczonym z jakiejkolwiek giełdy towarowej za niewykonanie wyroku sądu rozjemczego lub ugody przed takim sądem zawartej - przez okres 3 lat od dnia wykluczenia.
§  3.
(1)
Koncesji udziela według swobodnego uznania właściwa terytorialnie izba przemysłowo-handlowa w porozumieniu z odnośną okręgową komisją nadzoru rynku mięsnego, a jeżeli koncesja ma być wykonywana w miejscowości, w której działa giełda mięsna, również w porozumieniu z tą giełdą.
(2)
W przypadku sprzeczności stanowiska komisji nadzoru rynku mięsnego lub giełdy ze stanowiskiem izby przemysłowo-handlowej o udzieleniu koncesji decyduje Minister Przemysłu i Handlu.
(3)
Koncesja może uprawniać do sprzedaży komisowej wszystkich zwierząt wymienionych w art. 1 ust. (1) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 102, poz. 678) lub niektórych z nich.
(4)
Koncesja uprawnia do wykonywania odnośnych czynności tylko w miejscowościach w niej wymienionych.
§  4.
(1)
Jeżeli komisant nie będzie sam wykonywał sprzedaży, lecz wyręczał się w tych czynnościach swymi pracownikami, powinien przed rozpoczęciem przez nich pracy podać do wiadomości izby przemysłowo-handlowej ich nazwiska celem uzyskania zgody izby na dokonywanie sprzedaży przez wymienionych pracowników. Izba może cofnąć swą zgodę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem; komisantowi przysługuje prawo odwołania się do Ministra Przemysłu i Handlu w terminie 14 dni od daty doręczenia takiej decyzji izby.
(2)
Przepisy ust. (1) nie mają zastosowania w przypadkach, gdy komisant w czynnościach sprzedaży wyręcza się innym komisantem lub maklerem przysięgłym giełdy mięsnej.
§  5.
(1)
Izba przemysłowo-handlowa w trybie przewidzianym w § 3 ust. (1) może cofnąć koncesję w przypadku niestosowania się komisanta do przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 102, poz. 678) lub w razie przerwy w wykonywaniu koncesji przez okres 3 miesięcy.
(2)
Izba przemysłowo-handlowa cofnie koncesję w razie nastąpienia okoliczności, uzasadniających według § 2 obowiązek odmowy wydania koncesji lub w przypadku utraty przez komisanta obywatelstwa polskiego albo w przypadku nieuzupełnienia kaucji stosownie do § 13 ust. (3).
§  6.
(1)
W razie odmowy wydania koncesji lub w przypadku cofnięcia koncesji służy stronie prawo odwołania się do Ministra Przemysłu i Handlu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji izby.
(2)
Przepis powyższy nie ma zastosowania, jeżeli odmowa wydania koncesji nastąpiła na skutek decyzji Ministra Przemysłu i Handlu, powziętej na podstawie § 3 ust. (2).
§  7.
O udzieleniu i cofnięciu koncesji izba przemysłowo-handlowa zawiadamia pisemnie zainteresowanego, właściwą komisję nadzoru rynku mięsnego i giełdę mięsną oraz posiadacza uprawnienia targowiskowego, jak również podaje do wiadomości publicznej przez obwieszczenie na targowisku oraz w jednym z miejscowych pism periodycznych.
§  8.
Od dnia cofnięcia koncesji komisant nie może przyjmować żadnych zleceń. Izba przemysłowo-handlowa powinna jednak wyznaczyć mu odpowiedni termin, nie dłuższy niż 3 miesiące, do wykonania uprzednio otrzymanych zleceń, jeżeli nie zostały przez zleceniodawcę cofnięte.
§  9.
(1)
Komisant ma prawo do prowizji od zleceniodawcy, jak również do omówionego ze zleceniodawcą wynagrodzenia za dodatkowe usługi, według stawek zatwierdzonych przez izbę przemysłowo-handlową w trybie przewidzianym w § 3 ust. (1) oraz do zwrotu kosztów poniesionych przy wykonywaniu zlecenia.
(2)
Jeżeli na targowisku, na którym zostali ustanowieni komisanci, działa giełda, giełda nie może odmówić przyjęcia komisanta w poczet członków.
§  10.
(1)
Komisant obowiązany jest do:
a)
wydawania stronom dowodów na zawarte przez niego umowy sprzedaży;
b)
wykonywania zleconych czynności pomocniczych, jak odbieranie towaru i opieka nad nim, uiszczanie wszelkich opłat, załatwianie formalności weterynaryjnych, targowych itp.;
c)
informowania stron o znanych mu właściwościach towaru, w szczególności o jego wadach;
d)
prowadzenia dziennika transakcyj;
e)
udzielania na żądanie właściwej izby przemysłowo-handlowej, okręgowej komisji nadzoru rynku mięsnego lub komisji notowań cen informacyj co do cen oraz opinii przy kwalifikowaniu towaru według obowiązującej nomenklatury;
f)
dochowania dokonanych transakcyj w tajemnicy, o ile rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej.
(2)
Dowody wydawane stronom powinny być podpisane przez komisanta i jego kontrahenta.
§  11.
(1)
Komisantowi nie wolno:
a)
zawierać umów na własny rachunek zarówno na swoje, jak i na cudze nazwisko co do hurtowego i detalicznego obrotu zwierzętami wymienionymi w art. 1 ust. (1) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 102, poz. 678) ani też w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w tych transakcjach lub być udziałowcem firm trudniących się handlem tymi artykułami;
b)
brać udziału w transakcjach, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że są tylko pozorne lub zmierzają do obejścia obowiązujących przepisów.
(2)
Kredytowanie obrotu komisowego nie stanowi naruszenia przepisów zawartych w ust. (1) lit. a).
§  12.
(1)
Komisant powinien prowadzić w języku polskim, w porządku chronologicznym, parafowany przez właściwą okręgową komisję nadzoru rynku mięsnego dziennik wszystkich zawartych przez siebie transakcyj lub odpowiednią, numerowaną księgę konsygnacyjną. Dzienniki i księgi konsygnacyjne powinny być prowadzone bez wycierań i zasadniczo bez poprawek; poprawki mogą być dokonywane w taki sposób, aby tekst pierwotny można było odczytać.

W dzienniku i księdze konsygnacyjnej wymienić należy w szczególności:

a)
liczbę porządkową transakcji,
b)
nazwisko i adres zleceniodawcy oraz datę zlecenia,
c)
datę sprzedaży,
d)
nazwisko, względnie firmę, drugiego kontrahenta,
e)
ilość, wagę, rodzaj i pochodzenie towaru,
f)
uzyskane ceny,
g)
pobraną prowizję,
h)
wszystkie opłaty i koszty obciążające towar,
i)
sumę netto do wypłaty.
(2)
Transakcje powinny być wpisane do dziennika lub księgi konsygnacyjnej w czasie targowym lub bezpośrednio po zakończeniu targu.
(3)
Zakończone dzienniki i księgi konsygnacyjne po dokonaniu przez władze skarbowe wymiaru podatkowego powinny być oddane do przechowania właściwej izbie przemysłowo-handlowej.
(4)
Izba przemysłowo-handlowa w trybie przewidzianym w § 3 ust. (1) ustali obowiązujące komisantów wzory dowodów, wydawanych stronom (§ 10 ust. (1) lit. a). W tej samej drodze izba może ustalić wzory innych dowodów, których sporządzanie uzna za konieczne.
(5)
Właściwej izbie przemysłowo-handlowej, inspektorowi okręgowej komisji nadzoru rynku mięsnego oraz przewodniczącemu miejscowej komisji notowań cen przysługuje prawo przeglądania dziennika i innych dowodów.
§  13.
(1)
Dla zabezpieczenia roszczeń do komisanta, powstałych z tytułu szkody, wynikłej z zawodowych czynności komisanta, powinien on złożyć w izbie przemysłowo-handlowej przed wydaniem mu dokumentu koncesyjnego kaucję w wysokości każdorazowo określanej przez izbę, nie mniejszą jednak niż 3.000 zł. Kaucja może być złożona w gotowiźnie, papierach wartościowych, posiadających bezpieczeństwo prawne (pupilarne) według ich ostatniego, przed złożeniem, kursu giełdy pieniężnej, lub gwarancjach bankowych albo hipotecznych.
(2)
Izba przemysłowo-handlowa zaspokoi z kaucji zgłoszone roszczenia, uznane bądź przez komisanta, bądź przez prawomocny wyrok sądowy.
(3)
W razie całkowitego lub częściowego zużycia kaucji lub obniżenia się jej wartości, komisant powinien uzupełnić kaucję do pierwotnej wysokości w terminie wyznaczonym przez izbę przemysłowo-handlową.
(4)
W razie ustąpienia komisanta, jego śmierci lub cofnięcia mu koncesji izba przemysłowo-handlowa wyznacza i podaje do publicznej wiadomości najmniej 3-miesięczny a najwyżej 6-miesięczny termin do zgłaszania w izbie roszczeń do komisanta. Jeżeli w wyznaczonym terminie nikt nie powiadomi izby o wytoczeniu przeciw komisantowi powództwa o wynagrodzenie szkody, wynikłej z zawodowych czynności komisanta, izba zwraca kaucję.
§  14.
(1)
Za czynności związane z wydawaniem koncesji izba przemysłowo-handlowa może pobierać ustanowione przez siebie opłaty, których wysokość podlega zatwierdzeniu stosownie do art. 35 ust. (5) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. o izbach przemysłowo-handlowych (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 45, poz. 335).
(2)
Koszt ogłoszeń przewidzianych w § 7 oraz w § 13 ust. (4) ponosi koncesjonariusz.
§  15.
Czynności pośredniczenia maklerów przysięgłych na giełdach towarowych, wykonywane na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1924 r. o organizacji giełd (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr 23, poz. 209), w brzmieniu ustawy z dnia 18 marca 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 163), nie są czynnościami komisowymi w rozumieniu rozporządzenia niniejszego.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024