Ustrój szkół artystycznych plastyki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 1 czerwca 1937 r.
o ustroju szkół artystycznych plastyki.

Na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 389) zarządzam co następuje:
§  1.
Artystyczne szkoły plastyki utrzymywane wyłącznie przez Państwo noszą nazwę państwowych.

Wszelkie inne szkoły artystyczne plastyki noszą nazwę prywatnych.

§  2.
Poza szkołami artystycznymi akademickimi, których organizację ustala oddzielna ustawa, szkoły artystyczne plastyki dzielą się na:

1. instytuty sztuk plastycznych,

2. szkoły sztuk plastycznych.

Poza tym dla osób specjalizujących się w pewnych działach sztuk plastycznych mogą być tworzone odpowiednie kursy.

§  3.
Szczegółową organizację poszczególnych szkół artystycznych plastyki określają ich statuty; zakres nauczania określają programy. Statuty i programy te ustala Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  4.
Dla celów doświadczalnych mogą być zakładane szkoły oparte na zasadach organizacyjnych odmiennych od zasad ustalonych w rozporządzeniu niniejszym. Statuty i programy tych szkół ustala Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  5.
Instytuty sztuk plastycznych mają za. zadanie:

1. przygotowanie projektodawców i wykonawców w zakresie różnych działów sztuki dekoracyjnej, kierowników wytwórni i pracowni artystycznych,

2. przygotowanie specjalistów do prac konserwatorskich w zakresie poszczególnych dziedzin twórczości plastycznej,

3. przygotowanie nauczycieli przedmiotów artystycznych z zakresu plastyki. Rozporządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustali uprawnienia nauczycielskie absolwentów.

Instytut obejmujący jeden tylko dział sztuki przybiera nazwę tego działu np. instytut malarstwa, instytut rzeźby instytut grafiki itd.

§  6.
Do instytutów sztuk plastycznych przyjmowani są w zasadzie kandydaci, którzy ukończyli gimnazjum czteroletnie, szkołę zawodową stopnia gimnazjalnego lub inną szkołę uznaną przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego za równorzędną dla tych celów.
§  7.
Rady pedagogiczne instytutów sztuk plastycznych uwzględniając wybitne uzdolnienia artystyczne, mogą przyjmować kandydatów nie posiadających wykształcenia wymienionego w § 6.

Kandydaci przyjęci na podstawie § niniejszego mogą uzyskiwać uprawnienia nauczycielskie jedynie pod warunkiem złożenia egzaminu w zakresie gimnazjum czteroletniego.

§  8.
Program nauk w instytutach sztuk plastycznych rozłożony jest na lat pięć. Nauczanie w dwu pierwszych latach ma na celu dopełnienie wykształcenia ogólnego ucznia, dając mu przy tym zasadnicze wiadomości teoretyczne z zakresu sztuk plastycznych oraz podstawy umiejętności rysunku, malarstwa i modelowania, jak również przygotowanie ogólne do pracy w materiałach używanych w plastyce. Pozostałe trzy lala przeznaczone są na studia specjalne, które maja dać uczniom przygotowanie do pracy zawodowej, opanowanie techniczne obranego działu sztuki oraz przysposobienie do samodzielnej twórczości.

Po pięciu łatach studiów zakończonych egzaminem końcowym, uczniowie otrzymują świadectwa i dyplomy.

§  9.
Szkoły sztuk plastycznych mają na celu kształcenie uczniów w poszczególnych działach plastyki i zależnie od obranej specjalności, noszą nazwę określającą tę specjalność, a więc na przykład szkoła rysunku, szkoła malarstwa, szkoła rzeźby, szkoła grafiki, szkoła dekoracji wnętrza itd. Szkoły te, w których program nauki rozłożony jest zasadniczo na lat cztery, obok zawodowego przygotowania praktycznego, dają uczniom wiadomości teoretyczne oraz uzupełniają ich wykształcenie ogólne.
§  10.
Do szkół sztuk plastycznych przyjmowani są kandydaci, którzy posiadają wykształcenie w zakresie 6 klas szkoły powszechnej.
§  11.
Rady pedagogiczne szkół sztuk plastycznych uwzględniając wybitne uzdolnienia artystyczne mogą przyjmować kandydatów nie posiadających wykształcenia wymienionego w § 10, jednakże nie poniżej wieku lat 14.
§  12.
Kandydatów do szkół artystycznych plastyki obowiązuje egzamin wstępny, który ma na celu stwierdzenie artystycznego uzdolnienia kandydata.
§  13.
Osoby, które zdobyły wykształcenie artystyczne w zakresie plastyki poza szkołami unormowanymi w niniejszym rozporządzeniu, mogą na podstawie egzaminów przed komisjami powołanymi przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przy szkołach artystycznych plastyki otrzymywać dyplomy i świadectwa tych szkół na równi z ich uczniami.
§  14.
Prywatne szkoły artystyczne plastyki mogą otrzymywać uprawnienia szkół państwowych na warunkach, które określi rozporządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 czerwca 1937 r. Równocześnie tracą moc wszystkie przepisy wydane w zakresie, unormowanym rozporządzeniem niniejszym.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024