Wykonanie art. 27 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 20 lutego 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie wykonania art. 27 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych.

Na podstawie art. 27 ustęp 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846) zarządzam co następuje:
§  1.
Przekazanie komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu wzajemnych sald należności Skarbu Państwa i związków samorządowych, ustalonych w wyniku rozrachunku pomiędzy Skarbem Państwa a związkami samorządowemi, przeprowadzonego na dzień 31 marca 1933 r., nastąpi na podstawie kart likwidacyjnych, sporządzonych dla poszczególnych związków samorządowych.
§  2.
Karty likwidacyjne obejmą wyniki rozrachunkowe (ostateczne salda) należności niespornych, uwidocznione w protokółach Komisyj Rozrachunkowych przy Izbach Skarbowych z rozrachunku, przeprowadzonego pomiędzy Skarbem Państwa a związkami samorządowemi na dzień 31 marca 1933 r. na podstawie instrukcji Ministra Skarbu, wydanej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych z dnia 21 kwietnia 1933 r. (Monitor Polski z dnia 20 maja 1933 r. Nr. 116, poz. 154).
§  3.
Karty likwidacyjne zostaną oznaczone dużemi literami A i B.
a)
Karty likwidacyjne A obejmą salda A t. j. należności, przypadające w wyniku rozrachunku Skarbowi Państwa od związków samorządowych.

Salda te, po wyłączeniu z nich roszczeń Skarbu Państwa do związków samorządowych z tytułu należności osób trzecich (ustęp 2 art. 27 rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. o poprawia gospodarki i finansów związków samorządowych), przejmie komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy od Skarbu Państwa, jako wierzytelność tegoż funduszu do związków samorządowych.

b)
Karty likwidacyjne B obejmą salda B t. j. należności, przypadające w wyniku rozrachunku związkom samorządowym od Skarbu Państwa.

Salda te, stanowiące dług rozrachunkowy Skarbu Państwa wobec związków samorządowych, przejmie od Skarbu Państwa komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy, jako dług tegoż funduszu wobec związków samorządowych.

§  4.
Przejęty przez komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy, na podstawie art. 27 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych, według karty likwidacyjnej B dług Skarbu Państwa wobec związków samorządowych - komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy regulować będzie związkom samorządowym według zasad, które ustali Komisja, wymieniona w § 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 września 1927 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie utworzenia komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego (Dz. U. R. P. Nr. 87, poz. 783).
§  5.
Należności, przypadające Skarbowi Państwa od związków samorządowych, przejęte przez komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy według karty likwidacyjnej A, związki samorządowe regulować będą komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu. Na żądanie komisji, o której mowa w § 4 niniejszego rozporządzenia, związki samorządowe wystawią zobowiązania dłużne. Przejęte przez komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy od Skarbu Państwa wierzytelności w stosunku do związków samorządowych będą traktowane na tych samych warunkach co i pożyczki, udzielane z komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego.
§  6.
Przejęte od Skarbu Państwa na podstawie kart likwidacyjnych zarówno wierzytelności jak i długi rozrachunkowe, komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy włączy do masy swoich wierzytelności i długów.
§  7.
Z wpłat gotówkowych, dokonanych przez związki samorządowe celem wyrównania salda rozrachunkowego do sum obrotowych Skarbu Państwa na rachunek pod nazwą "Rozrachunek pomiędzy Skarbem Państwa a związkami komunalnemi" - przekazane zostaną odpowiednie kwoty:
a)
Skarbowi Państwa na pokrycie wyłączonych z salda A danego związku samorządowego roszczeń Skarbu Państwa z tytułu należności osób trzecich,
b)
komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu na pokrycie przypadającej mu od danego związku samorządowego należności z tytułu przejętego salda rozrachunkowego.
§  8.
Z wpłat gotówkowych, dokonanych przez Skarb Państwa na wymieniony w § 7 rachunek w sumach obrotowych na wyrównanie salda rozrachunkowego, przypadającego związkowi samorządowemu, zaliczy się komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu na przejęty od Skarbu Państwa dług wobec danego związku samorządowego kwotę, która została już z tego rachunku związkowi samorządowemu wypłacona.
§  9.
Koszty, związane z opracowaniem kart likwidacyjnych, wykazów rozrachunkowych i t. p. czynności, wynikających z wykonania art. 27 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych, obciążą komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy w wysokości, ustalonej przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024