Sposób zawieszania przez urzędy rozjemcze do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich egzekucyj, prowadzonych przez instytucje kredytowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 stycznia 1935 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o sposobie zawieszania przez urzędy rozjemcze do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich egzekucyj, prowadzonych przez instytucje kredytowe.

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucyj kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych - w brzmieniu ustalonem w obwieszczeniu Ministra Skarbu z dnia 1 grudnia 1934 r. (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 109, poz. 973) zarządzam co następuje:
§  1.
Urząd rozjemczy do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich może egzekucję, prowadzoną przez instytucję kredytową, na wniosek dłużnika zawiesić zgodnie z przepisami rozporządzenia niniejszego w przypadkach, w których w myśl przepisu art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucyj kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych - w brzmieniu ustalonem w obwieszczeniu Ministra Skarbu z dnia 1 grudnia 1934 r. (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 109, poz. 973) - na instytucji kredytowej ciąży obowiązek zawarcia układu konwersyjnego z posiadaczem gospodarstwa wiejskiego grupy A lub B, a dłużnik posiada warunki potrzebne dla zawarcia takiego układu.
§  2.
Do wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego winny być dołączone:
1)
uzasadnienie wniosku, zawierające wyjaśnienia następujące:
a)
oznaczenie wszystkich gospodarstw wiejskich posiadanych przez dłużnika z podaniem wielkości ich obszaru,
b)
oznaczenie czasu i tytułu powstania długu, stanowiącego podstawę postępowania egzekucyjnego,
c)
zestawienie ogólnego zadłużenia, jeżeli dłużnik jest posiadaczem gospodarstwa wiejskiego grupy B;
2)
zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego doręczone dłużnikowi przez komornika.
§  3.
Niezwłocznie po złożeniu wniosku do urzędu rozjemczego, przewodniczący urzędu rozjemczego winien zarządzić doręczenie odpisu wniosku instytucji kredytowej, wyznaczając równocześnie termin do przesłuchania stron i wydania decyzji. Termin ten winien przypadać w ciągu 14 dni od wniesienia wniosku do urzędu rozjemczego.

Strony nie mają obowiązku stawienia się w terminie i mogą składać oświadczenia swoje na piśmie.

§  4.
Wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego rozstrzyga przewodniczący urzędu rozjemczego w wyznaczonym terminie, po wysłuchaniu stron, a w razie niestawienia się jednej lub obydwóch stron, po zbadaniu oświadczeń stron złożonych na piśmie.

Decyzję swą wydaje przewodniczący urzędu rozjemczego w formie postanowienia, które jest natychmiast wykonalne. Postanowienie to winien przewodniczący urzędu rozjemczego uzasadnić.

Przewodniczący urzędu rozjemczego winien w treści postanowienia zawieszającego egzekucję zaznaczyć o możliwości uchylenia tego postanowienia w trybie określonym w § 7 ust. 1.

§  5.
W przypadkach wyjątkowo nagłych, gdy bliskość wyznaczonego terminu licytacji groziłaby przeprowadzeniem licytacji przed rozstrzygnięciem wniosku w trybie określonym w paragrafie poprzedzającym, przewodniczący urzędu rozjemczego może po zbadaniu wniosku i stwierdzeniu jego zasadności zawiesić egzekucję, wydając postanowienie tymczasowe natychmiast wykonalne, które następnie po wysłuchaniu stron w terminie wyznaczonym zgodnie z przepisami § 3 i 4, bądź uchyli, bądź leż utrzyma w mocy.
§  6.
Postanowienie zawieszające postępowanie egzekucyjne może ulec zaskarżeniu do sądu okręgowego w przypadkach oraz w trybie określonych przepisami art. 26 i 27 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o urzędach rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich - w brzmieniu ustalonem w obwieszczeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 grudnia 1934 r. (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 109, poz. 974).

Postanowienie odmawiające zawieszenia postępowania egzekucyjnego nie ulega zaskarżeniu.

§  7.
Przewodniczący urzędu rozjemczego uchyli zawieszenie egzekucji na skutek przedstawienia mu decyzji Komitetu Konwersyjnego, działającego przy Banku Akceptacyjnym Sp. Akc. wydanej w myśl przepisu art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 24 marca 1933 r. (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 109, poz. 973), stwierdzającej, że układ konwersyjny nie doszedł do skutku z winy dłużnika.

Przewodniczący urzędu rozjemczego może na podstawie uzasadnionego wniosku instytucji kredytowej uchylić, w każdym czasie w trybie określonym w § 4, postanowienie zawieszające postępowanie egzekucyjne, jeżeli odpadła podstawa, która uzasadniała zawieszenie egzekucji.

§  8.
Postanowienie przewodniczącego urzędu rozjemczego uchylające zawieszenie egzekucji jest natychmiast wykonalne i nie ulega zaskarżeniu. Postanowienie przewodniczącego urzędu rozjemczego odmawiające wnioskowi o uchylenie zawieszenia egzekucji ulega zaskarżeniu do sądu okręgowego w przypadkach oraz w trybie powołanych w § 6.
§  9.
Do postępowania określonego w rozporządzeniu niniejszem stosuje się - jeżeli przepisy rozporządzenia niniejszego nie stanowią inaczej - przepisy art. 105 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr . 94, poz. 841) oraz przepisy ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o urzędach rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich - w brzmieniu ustalonem w obwieszczeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 grudnia 1934 r. (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 109, poz. 974).
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.7.39

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób zawieszania przez urzędy rozjemcze do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich egzekucyj, prowadzonych przez instytucje kredytowe.
Data aktu: 30/01/1935
Data ogłoszenia: 08/02/1935
Data wejścia w życie: 08/02/1935