Ustalenie wzoru i zasadniczych warunków umowy o dzierżawę obwodu rybackiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 25 marca 1935 r.
o ustaleniu wzoru i zasadniczych warunków umowy o dzierżawę obwodu rybackiego.

Na podstawie art. 27 ustawy z dnia 7 marca 1932 r. o rybołówstwie (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 357), zmienionej art. 67 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 976), zarządzam co następuje:
§  1.
Umowa o dzierżawę obwodu rybackiego, zawierana przez powiatową władzę administracji ogólnej po dniu wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, powinna odpowiadać wzorowi, stanowiącemu załącznik do rozporządzenia niniejszego.
§  2.
Wzór, wymieniony w § 1, stosuje się z odpowiedniemi zmianami również do umowy, zatwierdzanej przez powiatową władzę administracji ogólnej.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór.

UMOWA

o dzierżawę obwodu rybackiego ....... na podstawie przetargu pisemnych ofert odbytego w dniu ...... 19 ... r. zawarta dnia ...... 19 .... r. między Starostą w ...... jako władzą powołaną do zawarcia umowy o dzierżawę obwodu rybackiego w myśl art. 31 ustawy z dnia 7 marca 1932 r. o rybołówstwie (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 357), zmienionej art. 67 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 28 grudnia 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 976), a ....... zamieszkałym w ...... .

§ 1.
Przedmiot dzierżawy.

Przedmiot dzierżawy stanowi obwód rybacki ..... ustalony orzeczeniem ...... z dnia ...... Nr ..... (ogłoszonem .....). a obejmujący - ..... w obrębie gmin ..... .

§  2.
Czas trwania dzierżawy.

Czas trwania dzierżawy wynosi lat ..... i mies. ..... a mianowicie od dnia ..... 19 .... r. do dnia 31 marca 19 .... r. Z upływem powyższego terminu dzierżawa wygasa sama przez się bez wypowiedzenia i bez wyroku sądowego. Rok gospodarczy trwa od 1 kwietnia jednego kalendarzowego roku do 31 marca następnego roku kalendarzowego.

§  3.
Czynsz dzierżawny.

Czynsz dzierżawny ustala się w stosunku rocznym na złotych w złocie wyraźnie ..... złotych w złocie. Czynsz ten dzierżawca obowiązany jest płacić ..... zgóry powiatowej władzy administracji ogólnej bez wzywania i stawiania w zwłoce w następujących terminach: przy podpisaniu umowy niniejszej za okres do dnia ..... kwotę ..... a następnie do dnia ..... kwotę....i t. d.

W razie niezapłacenia czynszu dzierżawnego do dni 30 po upływie terminu, ustalonego dla uiszczenia czynszu, umowa niniejsza ulegnie rozwiązaniu z winy dzierżawcy, samem prawem, bez obowiązku wyjednywania wyroku sądowego, przyczem, począwszy od dnia, w którym minął wyżej wspomniany 30-dniowy termin, aż do dnia rzeczywistej zapłaty, płynąć będą od sumy zaległego czynszu odsetki prawne.

Zaległy czynsz wraz z odsetkami ulegać będzie ściągnięciu z wszelkiego majątku dzierżawcy w trybie postępowania przymusowego w administracji. W powyższym trybie mogą być ściągane jedynie te kwoty zaległego czynszu dzierżawnego i przypadające od niego odsetki, które nie znajdują pokrycia w kaucji, po uprzedniem wszakże odliczeniu od niej innych zobowiązań, ciążących na dzierżawcy z tytułu umowy niniejszej.

§  4.
Inne obowiązki dzierżawcy.
1)
Dzierżawca obwodu obowiązany jest do zarybiania każdego roku obwodu rybackiego:
a)
bezpośrednio - stosownie do wskazówek wojewódzkiej władzy administracji ogólnej w ilości .....
b)
pośrednio - przez uczestniczenie w kosztach zbiorowego zarybiania danego dorzecza. Udział w kosztach odpowiada każdego roku wartości ......

Należność tę, którą stosownie do kosztów zbiorowego zarybiania każdego roku ustala wojewódzka władza administracji ogólnej, dzierżawca powinien wpłacać na wezwanie powiatowej władzy administracji ogólnej w terminie i w miejscu, wyznaczonem w wezwaniu.

Na prośbę dzierżawcy może wojewódzka władza administracji ogólnej zamienić bezpośrednie zarybianie na świadczenia pieniężne, które dzierżawca powinien w oznaczonym terminie uiścić powiatowej władzy administracji ogólnej.

2)
Dzierżawca obowiązany jest własnym kosztem utrzymywać ..... strażnik ..... rybacki ..... wznosić i utrzymywać słupy oraz tablice z oznaczeniem miejsc ochronnych według wymiarów, wzorów i w ilości, wskazanej przez wojewódzką władzę administracji ogólnej.
3)
Dzierżawca obowiązany jest nie zanieczyszczać i nie dopuszczać do zanieczyszczeń wód, objętych wydzierżawionym obwodem w stopniu szkodliwym dla rybołówstwa i o każdem takiem zanieczyszczeniu, spowodowanem przez osobę trzecią, zawiadamiać natychmiast Starostę.
4)
O każdem naruszenia prawa własności rybołówstwa w dzierżawionym przez siebie obwodzie dzierżawca obowiązany jest zawiadamiać natychmiast powiatową władzę administracji ogólnej. Dierżawca obowiązany jest występować o ukaranie osób nieprawnie wykonywających rybołówstwo w dzierżawionym obwodzie rybackim.
5)
Dzierżawca obowiązany jest prowadzić księgę gospodarczą, w której powinien zapisywać: a) kiedy, w jakiej ilości, jakiego gatunku narybek został wpuszczony do dzierżawionej wody i w czyjej obecności; b) kiedy odbywał się połów ryb i jaki dał wynik co do ilości i gatunków złowionych ryb.
6)
Organom, przeprowadzającym kontrolę na zasadzie pisemnego upoważnienia powiatowej lub wojewódzkiej władzy administracji ogólnej, dzierżawca powinien dostarczać łodzi i wszelkiej potrzebnej pomocy, a na żądanie okazywać księgę gospodarczą.
7)
Przy wykonywaniu rybołówstwa dzierżawca powinien nietylko przestrzegać postanowień ustawy o rybołówstwie i przepisów na jej podstawie wydanych, lecz także zastosować się do koniecznych wymogów prawidłowego urządzenia gospodarstwa rybnego.
8)
Podczas wykonywania czynności rybołówczych dzierżawcy nie wolno wstępować na przylegające do danej wody grunty, zajęte pod podwórza, sady, ogrody, kultury leśne, kultury wiklinowe dla celów regulacji wód, uprawy rolne i trwale, całkowicie, ogrodzone urządzenia, jako też na brzegi rowów nawadniających i odwadniających, na groble, śluzy i inne urządzenia wód zamkniętych, w szczególności sztucznych stawów rybnych, oraz na miejsca chronione ze względów przyrodniczo-naukowych.

Powyższy zakaz dotyczy również pracowników dzierżawcy oraz posiadaczy pozwoleń na sportowy połów ryb wędką.

§  5.
Kaucja.

Jako kaucję na zabezpieczenie wszelkich należności wypływających z niniejszej umowy lub z powodu uchybienia jej warunkom i ewentualnych kar pieniężnych dzierżawca przed podpisaniem niniejszej umowy złożył gotówkę (w papierach wartościowych) w Kasie Skarbowej w ..... kwotę ..... złotych.

W razie uszczuplenia wysokości kaucji w czasie trwającej dzierżawy z jakiegokolwiek powodu, a w szczególności z powodu potrąceń za należności, kaucja powinna być uzupełniona do pierwotnej wysokości.

Kaucja pozostanie w Kasie Skarbowej podczas całego czasu dzierżawy i będzie zwrócona dzierżawcy po ukończeniu dzierżawy za pośrednictwem powiatowej władzy administracji ogólnej, po stwierdzeniu, że dzierżawca zadośćuczynił wszystkim swoim zobowiązaniom, wynikającym z niniejszej umowy.

§  6.
Poddzierżawa obwodu.

Dzierżawca obwodu rybackiego może obwód(wzięty w dzierżawę poddzierżawić tylko niepodzielnie na całym jego obszarze z pełnym zakresem rybackiego użytkowania na cały pozostały jeszcze czas dzierżawy jedynie za uprzednią zgodą Starosty.

§  7.
Rozwiązanie umowy dzierżawnej.
1)
Umowa dzierżawna rozwiązana zostaje w razie uchybienia terminu płatności czynszu (ust. 2 § 3 niniejszej umowy).
2)
Umowa dzierżawna może być rozwiązana:
a)
w razie śmierci dzierżawcy za rocznem wypowiedzeniem jednej ze stron (art. 23 ust. o ryb);
b)
na żądanie powiatowej władzy administracji ogólnej z upływem jednego roku od dnia doręczenia dzierżawcy orzeczenia o zmianie granic lub charakteru obwodu (art. 24 ust. o ryb.);
c)
w przypadku, gdyby dzierżawcy ogłoszona została upadłość tub utracił on prawo wolnego rozporządzania majątkiem;
d)
w przypadku niedotrzymania któregokolwiek z warunków niniejszej umowy;
e)
w razie zajścia okoliczności, wyszczególnionych w art. 45 i 46 ustawy o rybołówstwie;
f)
decyzją wojewódzkiej władzy administracji ogólnej z powodu niewykonania obowiązku, przewidzianego w § 4 p. 3 niniejszej umowy.

Rozwiązanie umowy z winy dzierżawcy lub wcześniejsze zrzeczenie się jej przez dzierżawcę nakłada na niego obowiązek wynagrodzenia wynikłych stąd szkód i strat, a w szczególności obowiązek wyrównania różnicy za resztę okresu dzierżawnego, jaka okaże się między czynszem, ustalonym niniejszą umową, a czynszem płaconym przez nowego dzierżawcę.

Dzierżawcy nie przysługuje prawo odszkodowania z powodu wcześniejszego rozwiązania umowy z wyjątkiem przypadku, przewidzianego w art. 23 i 24 ustawy o rybołówstwie i tylko od osób w artykułach tych wskazanych.

§  8.
Odpowiedzialność właściciela rybołówstwa.

Właściciele rybołówstwa, wchodzącego w skład obwodu rybackiego, nie odpowiadają wobec dzierżawcy za żadne szkody, wynikłe dla rybołówstwa z powodu przeprowadzenia w obwodzie rybackim regulacji, pogłębienia, łamania lodu i t. p.

Wszelkie wypadki losowe zwyczajne i nadzwyczajne, przewidziane i nieprzewidziane, dotykać będą tylko samego dzierżawcę i w razie doznania jakiejkolwiek klęski nie będzie mógł on rościć sobie do wydzierżawiającego ani do właścicieli rybołówstwa żadnej pretensji, ani domagać się bonifikacji lub jakiegokolwiek zmniejszenia czynszu dzierżawnego albo rozłożenia go na raty.

§  9.
Podatki.

Oprócz czynszu dzierżawnego dzierżawca obowiązany jest przez cały czas trwania dzierżawy we właściwych terminach do właściwych kas płacić wszelkie podatki, przypadające z przedmiotu dzierżawy, zarówno obecnie istniejące, jak i te, które w przyszłości mogą być ustanowione.

§  10.
Prawo kontroli.

Wojewódzkiej i powiatowej władzy administracji ogólnej służy prawo kontroli czynności dzierżawcy i prawo oględzin przedmiotu dzierżawy w każdym czasie zapomocą swych podwładnych organów.

§  11.
Postanowienia końcowe.
1)
Wszelkie koszty i opłaty z niniejszym kontraktem związane, a w tem między innemi koszty ogłoszeń o przetargu w "Przeglądzie Rybackim" ponosi dzierżawca z własnych funduszów.
2)
Kontrakt niniejszy jest sporządzony w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których po jednym posiada każda z umawiających się stron.
3)
Kontrakt niniejszy obowiązuje od terminu początkowego okresu dzierżawy, ustalonego w § 2 niniejszej umowy.

..........dnia ....... 19 .... r.

Podpis dzierżawcy

Pieczęć Starosta

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024