Wysokość składek za ubezpieczenie na wypadek niezdolności do zarobkowania lub śmierci wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej, oraz zasady podwyższania lub obniżania tychże składek w poszczególnych przedsiębiorstwach zależnie od warunków higjenicznych i bezpieczeństwa pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 grudnia 1933 r.
o wysokości składek za ubezpieczenie na wypadek niezdolności do zarobkowania lub śmierci wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej, oraz w sprawie zasad podwyższania lub obniżania tychże składek w poszczególnych przedsiębiorstwach zależnie od warunków higjenicznych i bezpieczeństwa pracy, wydane w zakresie podwyższania lub obniżania składek w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu, Ministrem Spraw Wojskowych i Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.

Na podstawie art. 221 i 222 ust. (1) ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396) zarządza się co następuje:
§  1.
Wysokość składki za ubezpieczenie od wypadków i chorób zawodowych pracowników, zatrudnionych przez poszczególnych pracodawców, ustala się według stopnia niebezpieczeństwa wypadku i choroby zawodowej, istniejącego w tym rodzaju zakładów pracy, do którego ze względu na swój charakter należy zakład, prowadzony przez pracodawcę.

Podział zakładów pracy na poszczególne rodzaje w ramach gałęzi (grup) gospodarczych oraz miarę stopnia niebezpieczeństwa dla poszczególnych rodzajów zakładów, wyrażoną w kategorjach niebezpieczeństwa, zawiera załącznik 1 do rozporządzenia niniejszego.

Za zakłady pracy w rozumieniu rozporządzenia niniejszego uważa się wszelkie przedsiębiorstwa, gospodarstwa oraz inne zatrudnianie osób, podlegających obowiązkowi ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych.

§  2.
Dla każdej kategorji niebezpieczeństwa ustala się w załączniku 2 do rozporządzenia niniejszego klasy niebezpieczeństwa, oznaczone kolejnemi liczbami oraz klasę średnią, w ten sposób, że liczby, oznaczające klasy najniższą i najwyższą, różnią się o 25% od liczby, oznaczającej klasę średnią.
§  3. 1
Wysokość składki, wyrażoną w procencie zarobku, stanowi iloczyn liczby, oznaczającej właściwą klasę niebezpieczeństwa, i jednostki taryfowej, zaokrąglony wzwyż do drugiego znaku dziesiętnego.

Jednostka taryfowa wynosi 0,055.

Wysokość składki w każdej klasie niebezpieczeństwa podaje załącznik 3 do rozporządzenia niniejszego.

§  4.
Poszczególne zakłady pracy zalicza się według załącznika 1, do właściwych im kategoryj niebezpieczeństwa zależnie od rodzaju zakładu pracy, do którego w myśl tegoż załącznika należy dany zakład.

Przy zaliczaniu należy uwzględniać, że ustalone w załączniku 1 kategorje niebezpieczeństwa odnoszą się do zakładów pracy o składzie normalnym, że uwzględniają więc również - o ile w załączniku 1 wyraźnie inaczej nie zaznaczono - wszystkie zakłady i czynności pomocnicze, stanowiące normalnie część składową zakładów pracy danego rodzaju, jak administrację (czynności biurowe, kancelaryjne, handlowe i t. p.), nadzór nad zakładem, roboty manipulacyjne i transportowe, roboty w magazynach, ładowniach, opalanie, oświetlanie i czyszczenie pracowni, konserwację budynków i urządzeń i t. p. prace, dokonywane we własnym zarządzie, jeżeli prace te służą własnym celom zakładu pracy i nie przekraczają zwykłych rozmiarów.

Za części składowe gospodarstwa rolnego uważać należy wykonywane w normalnym zakresie: administrację gospodarstwem, uprawę roli, ogrodów, meljoracje, zbieranie i przetwarzanie płodów, obsługę inwentarza żywego, pasieki, obsługę kuchenną, naprawę narzędzi, konserwację budynków, wozów i t. p.; w gospodarstwie zaś leśnem: administrację gospodarstwem, dozorowanie, prace przy odnowieniu, pielęgnowaniu, ochronie i urządzeniu lasu, meljoracje leśne, naprawę dróg, konserwację budynków, zwózkę drzewa własnemi zaprzęgami lub kolejkami.

Nie uważa się za normalną część gospodarstwa rolnego gorzelni, która zawsze podlega zaliczeniu oddzielnie od gospodarstwa rolnego. Oddzielnie też od gospodarstwa rolnego lub leśnego zalicza się młyny, tartaki, cegielnie, łomy i t. p. zakłady o charakterze przemysłowym, o ile produkty w nich przerabiane, wytwarzane lub wydobywane nie są przeznaczone wyłącznie do zużycia w danem gospodarstwie, lecz także na zbyt lub o ile przerabia się w nich także obce surowce za opłatą.

§  5.
Za zakłady pracy, używające maszyn o napędzie mechanicznym (wytwórnie z napędem mechanicznym), uważa się takie zakłady pracy, które stosują do napędu maszyn roboczych przynajmniej jeden silnik parowy, wybuchowy, spalinowy, elektryczny, wodny, powietrzny lub kierat, poruszany przez zwierzęta.

Zakłady pracy, używające wymienionych silników o łącznej mocy nieprzekraczającej 2 KM, połączonych z maszyną roboczą bezpośrednio lub też pasem o szerokości do 25 mm, nie uważa się za zakłady, używające maszyn o napędzie mechanicznym.

Za zakłady, używające maszyn o napędzie mechanicznym, uważa się również, w rozumieniu rozporządzenia niniejszego, zakłady pracy, stosujące naczynia pod ciśnieniem, w których ciśnienie może przekroczyć 0,5 atn (atmosfer nadciśnienia).

§  6.
Jeżeli zakładu pracy, złożonego z kilku części, różniących się wyraźnie między sobą, nie można zaliczyć jako całości, lecz tylko według jego części składowych, a to z powodu braku w załączniku 1 zupełnie odpowiedniej pozycji, należy każdą jego samoistną część zaliczyć oddzielnie; postanowienie to ma zastosowanie pod warunkiem, że dla każdej z tych części prowadzone są odrębne listy płac i że nie zatrudnia się w nich wspólnych pracowników.
§  7.
W braku warunków, określonych w paragrafie poprzednim dla oddzielnego zaliczenia samoistnych części złożonego zakładu pracy, należy taki zakład, dla którego w załączniku 1 niema odpowiedniej pozycji, zaliczyć jako "mieszany zakład pracy" według przepisów § 10 rozporządzenia niniejszego.

Jako "mieszane zakłady pracy" należy zaliczyć według przepisu § 10 również te zakłady pracy, które ze względu na zakres wykonywanych w nich prac nie można uważać za przedsiębiorstwa o składzie normalnym w rozumieniu § 4, ponieważ posiadają one pewne części pomocnicze lub uboczne, nieuwzględnione w odpowiedniej pozycji załącznika 1, i gdy tego nienormalnego ich składu nie można uwzględnić przez wybór odpowiedniej klasy niebezpieczeństwa w granicach kategorji niebezpieczeństwa, przewidzianej dla zakładu głównego.

§  8.
Zakłady pracy, dla których powyższe przepisy okażą się niewystarczające do oznaczenia kategorji niebezpieczeństwa, albo też takie, których nie można podciągnąć pod pozycje, ustalone w załączniku 1, bez zrównania ich w ten sposób z przedsiębiorstwami zupełnie innego rodzaju i o istotnie różnem niebezpieczeństwie wypadku, należy zaliczać w każdym poszczególnym wypadku do kategorji niebezpieczeństwa, odpowiadającej ich rodzajowi i niebezpieczeństwu wypadku.
§  9.
Zakład pracy zalicza się w zasadzie do średniej klasy danej kategorji niebezpieczeństwa, a do klasy niższej lub wyższej wtedy, gdy istniejące w nim niebezpieczeństwo, wypadku lub choroby zawodowej w stosunku do przeciętnego jest mniejsze lub większe.

Mniejsze lub większe, w stosunku do przeciętnego, niebezpieczeństwo wypadku lub choroby zawodowej należy przyjmować w każdym razie wówczas, gdy zachodzą znamiona, ustalone w tym celu przy poszczególnych pozycjach załącznika 1.

Niezależnie od przepisu ustępu poprzedniego należy uwzględnić przedewszystkiem następujące okoliczności:

1)
prowadzenie przy pomocy służby bezpieczeństwa pracy, utworzonej w obrębie zakładu pracy i z personelu zakładu dla przeciwdziałania wypadkom, a uznanej przez Zakład Ubezpieczenia od Wypadków, systematycznej akcji zapobiegania wypadkom, dającej trwałe wyniki, jako okoliczność zmniejszającą niebezpieczeństwo;
2)
zastosowanie specjalnych urządzeń ochronnych ponad wymagania ustalone obowiązującemi przepisami, jako okoliczność zmniejszającą niebezpieczeństwo;
3)
niedostateczne lub wadliwe warunki oświetlenia oraz brak dbałości o utrzymanie stanu i porządku zarówno pomieszczeń roboczych, jak i całego terenu zakładu pracy, jako okoliczność zwiększającą niebezpieczeństwo;
4)
przestronność pomieszczeń, celowość dróg komunikacyjnych i ratowniczych w obrębie zabudowań, wzajemne rozplanowanie zabudowań i urządzeń w zakładzie pracy i związane z tem rozmiary transportu;
5)
zatrudnianie z pomiędzy robotników, zajętych przy maszynach roboczych, więcej niż połowy, przy maszynach bezpośrednio połączonych z silnikami elektrycznemi, jako okoliczność zmniejszającą niebezpieczeństwo;
6)
stosowanie generatora gazowego, ustawionego w pomieszczeniu nieotwartem, jako okoliczność zwiększającą niebezpieczeństwo;
7)
posiadanie pomieszczeń roboczych, wadliwie lub niedostatecznie przewietrzanych oraz anormalnie zakurzonych, zamglonych, zadymionych i t. p., jako okoliczność zwiększającą niebezpieczeństwo;
8)
wykonywanie prac, narażających na zatrucie ołowiem lub rtęcią, gdy materjały te występują w postaci łatwo przyswajalnej, jako okoliczność zwiększającą niebezpieczeństwo;
9)
brak metodycznego stosowania środków ochrony indywidualnej, potrzebnych przy danej pracy (okulary, środki przeciwpyłowe i przeciwgazowe, rękawice, obuwie ochronne i t. d.), jako okoliczność zwiększającą niebezpieczeństwo;
10)
zatrudnianie osób niefachowych przy pracach, wymagających specjalnych kwalifikacyj, jako okoliczność zwiększającą niebezpieczeństwo;
11)
większy zakres prac biurowych lub handlowych poza obrębem terytorialnym głównego zakładu pracy, jako okoliczność zmniejszającą niebezpieczeństwo.

Jeżeli w danem przedsiębiorstwie zachodzą zarówno okoliczności, wskazujące na mniejsze niebezpieczeństwo, jak też okoliczności, wskazujące na większe niebezpieczeństwo, okoliczności te należy rozważyć, przeciwstawiając je sobie wzajemnie.

Nadto dla ustalenia stopnia niebezpieczeństwa mogą być wzięte pod uwagę rodzaj i liczba wypadków, zaszłych w danym zakładzie pracy oraz obciążenie, spowodowane świadczeniami, wywołanemi przez te wypadki, wtedy gdy zakład pracy przedstawia masę obserwacyjną tak wielką, że z tych danych wnioskować można o odmiennem od przeciętnego niebezpieczeństwie wypadku.

Celem ustalenia okoliczności, zmniejszających lub zwiększających niebezpieczeństwo wypadku lub choroby zawodowej, Zakład Ubezpieczenia od Wypadków uprawniony jest do badania na miejscu urządzeń technicznych oraz organizacji pracy poszczególnych zakładów pracy.

§  10.
Celem ustalenia kategorji i klasy niebezpieczeństwa przy zaliczaniu "mieszanego zakładu pracy" (§ 7) należy najpierw ustalić w myśl przepisu §§ 5, 8 i 9 rozporządzenia niniejszego kategorję i klasę niebezpieczeństwa dla poszczególnych części, wchodzących w skład danego mieszanego zakładu pracy, następnie ustalone klasy niebezpieczeństwa pomnożyć przez przeciętne sumy rocznych zarobków osób, zatrudnionych w odpowiednich częściach zakładu pracy, a sumę uzyskanych iloczynów podzielić przez ogólną sumę zarobków rocznych. Liczba, w ten sposób otrzymana, wskazuje tę klasę niebezpieczeństwa, do której należy zaliczyć dany zakład pracy.

Jeżeli z dostateczną dokładnością nie można ustalić sum zarobków rocznych, należy w powyższym rachunku zamiast sum zarobków użyć liczby pracowników, a w przypadku, gdy zachodzi istotna różnica w przeciętnym czasie pracy w poszczególnych częściach danego zakładu pracy mieszanego, zamiast liczb pracowników użyć liczb "pracowników normalnych", tj. sprowadzonych do 300-dniowego czasu pracy,

Z powyższego rachunku należy przy obu sposobach obliczenia wyłączyć pracowników wspólnych zakładu pracy, t. j. pracowników, nie należących wyłącznie do żadnej części zakładu.

§  11.
Jeżeli w zakładzie pracy, złożonym z kilku części (§§ 6 i 7), niebezpieczeństwo wypadku, połączone z jedną jego częścią, zagraża również pracownikom, zatrudnionym w innej części tego zakładu, wówczas należy dla tej ostatniej części przyjąć odpowiednio wyższą klasę niebezpieczeństwa.
§  12.
Przy zaliczaniu zakładów pracy do kategoryj i klas niebezpieczeństwa ubezpieczalnia społeczna i Zakład Ubezpieczenia od Wypadków mogą korzystać z pomocy inspektorów pracy i władz górniczych.
§  13.
Pracodawca jest obowiązany udzielać właściwej ubezpieczalni społecznej oraz Zakładowi Ubezpieczenia od Wypadków na ich żądanie wyjaśnień o rodzaju i urządzeniu zakładu pracy, potrzebnych do zaliczenia danego zakładu pracy do kategorji i klasy niebezpieczeństwa, a to pod odpowiedzialnością z art. 269 i 270 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396).
§  14.
Pracodawca powinien donieść w ciągu 15 dni o każdej zmianie rodzaju lub sposobu produkcji w swym zakładzie pracy. Zależnie od zaszłej zmiany zakład pracy zalicza się do innej kategorji niebezpieczeństwa, albo do innej klasy tej samej kategorji niebezpieczeństwa.
§  15.
Jeżeli istotne okoliczności, mające wpływ na zaliczenie zakładu pracy do właściwej kategorji lub klasy niebezpieczeństwa, wyjdą najaw już po dokonaniu zaliczenia, zaliczenie to może być zmienione od chwili dojścia do wiadomości właściwej ubezpieczalni społecznej lub Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków tych okoliczności.

W przypadku, gdy pracodawca zostanie uznany winnym wykroczenia z art. 270 ustawy o ubezpieczeniu społecznem, zmiana zaliczenia następuje od chwili powstania okoliczności, wpływających na właściwe zaliczenie.

§  16.
Składki, ustalone w rozporządzeniu niniejszem, nie obejmują dodatków, przewidzianych w art. 221 ust. (2) ustawy o ubezpieczeniu społecznem, dotyczących opłacania przez każdego z pracodawców, z wyjątkiem pracodawców rolnych, jednolitego dodatku do składki, obliczonej w myśl § 3 rozporządzenia niniejszego, w wysokości 0,3% zarobków zatrudnionych u niego osób ubezpieczonych, przez pracodawców zaś rolnych - 0,2%, a w odniesieniu do ścinki i obróbki drzewa - 0,3% tychże zarobków.
§  17. 2
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1934 r. i obowiązuje do dnia 31 grudnia 1937 r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Systematyczny podział zakładów pracy na grupy i rodzaje z przydziałem do kategoryj niebezpieczeństwa.

Pozycja Rodzaj zakładu pracy Kategorja niebezp.
GRUPA I. GOSPODARSTWA ROLNE, LEŚNE I HODOWLANE.
a. Gospodarstwa rolne, ogrodnicze i hodowlane.
1 Gospodarstwa rolne bez Używania koni i bez użycia maszyn poruszanych energją mechaniczną, żywiołową lub siłą zwierząt III
2 Inne gospodarstwa rolne IV
Znamię większego niebezpieczeństwa: utrzymywanie stajni wyścigowej.
3 Samoistne gospodarstwa ogrodnicze, samoistne gospodarstwa sadownicze. IV
4 Gospodarstwa hodowlane jako samoistne przedsiębiorstwa z wyłączeniem hodowli koni i dużego bydła rogatego. I
5 Hodowla koni, dużego bydła rogatego, - jako samoistne przedsiębiorstwa VII
6 Samoistne gospodarstwa rybne, rybołówstwo na wodach śródlądowych VI
b. Gospodarstwa leśne.
7 Gospodarstwa leśne z wyłączeniem robót przy ścinaniu, obróbce w lesie i wyprowadzaniu drzewa z lasu ryzami IV
8 Ścinanie, obróbka drzewa, wykonywane we własnych lasach przez gospodarstwa leśne, zaliczone według poz. 7 na terenach nizinnych bez ryzowania i spuszczania kloców X
9 Ścinanie, obróbka, wyprowadzanie drzewa z lasu ryzami, wykonywane we własnych lasach przez gospodarstwa leśne, zaliczone według poz. 7, nieobjęte poz. poprzednią XI
Znamię większego niebezpieczeństwa: teren wybitnie górzysty.
GRUPA II. GÓRNICTWO I KOPALNICTWO.
a. Górnictwo.
10 Kopalnie podziemne węgla kamiennego niebezpieczne pod względem gazu, pyłu węglowego lub dużego zaognienia, również kopalnie niestosujące podsadzki płynnej na wysokiej odbudowie (powyżej 4/½ m) XI
11 Inne podziemne kopalnie węgla kamiennego X
12 Podziemne kopalnie węgla brunatnego VII
13 Podziemne kopalnie rudy cynkowej i ołowianej wraz z zakładami wzbogacania rud IX
14 Podziemne kopalnie wszelkich innych rud oraz innych materjałów oddzielnie niewymienionych wraz z zakładami wzbogacania rud VIII
15 Kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego oraz roboty poszukiwawcze za ropą i gazem VII
16 Kopalnie wosku ziemnego VII
17 Kopalnie soli, warzelnie VII
Znamię mniejszego niebezpieczeństwa: stosowanie wyługiwania.
18 Kopalnie soli potasowych ew. wraz z zakładami koncentracyjnemi VIII
19 Kopalnie odkrywkowe (powierzchniowe) materjałów podlegających woli górniczej (w rozumieniu art. 1. Prawa Górniczego, Rozp. Prez. R. P. z dnia 29 listopada 1930 - Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 654) VII
20 Wiercenia głębokie z wyłączeniem naftowego, jako samoistne przedsiębiorstwa X
21 Budowa i przebudowa sztolni i szybów górniczych, wiercenie i pogłębianie szybów naftowych, jako samoistne przedsiębiorstwa XII
b. Kamieniołomy.
22 Łomy granitu, bazaltu, porfiru, gnejsu, piaskowca, marmuru, wapienia, kredy, marglu, gipsu, dolomitu, łupku i t. p. materjałów o strukturze zwięzłej wraz z ew. obróbką i tłuczeniem urobku (odpadków) XII
Znamię większego niebezpieczeństwa: używanie materjałów wybuchowych.
c. Kopaniny.
23 Kopanie piasku, krzemienia, gliny, żwiru rzecznego i innych materjałów o strukturze niezwięzłej XII
24 Dobywanie i zbieranie głazów narzutowych, tłuczenie kamienia XI
25 Zbieranie piasku i żwiru (bez zagłębiania się w teren poniżej 1 m.), czerpanie tych materjałów VI
26 Wydobywanie torfu i rudy darniowej z ew. wyrobem miału, miazgi i brykietów torfowych III
GRUPA III. HUTY.
a. Huty.
27 Huty żelaza.

prażenie rudy, wielkie piece, stalownie, walcownie, młotownie, prasownie, ew. wraz z zakładami do uszlachetniania stali (żelaza) wraz z wszelkiemi oddziałami i pracami pomocniczemi i ew. wytwórniami gotowych fabrykatów stalowych i żelaznych

VIII
28 Huty żelaza: jak w poz. 27, prowadzące akcję zapobiegania wypadkom o trwałych wynikach VII
29 Huty cynku, ołowiu, srebra, miedzi i t. p.:

zakłady wzbogacające rudę sposobem hutniczym, walcownie, prasownie, młotownie, rafinerje metali wraz z wyrobem kwasu siarkowego, bieli cynkowej, mufli oraz wszelkiemi oddziałami i pracami pomocniczemi

VI
GRUPA IV. PRZEMYSŁ METALOWY I MASZYNOWY.
a. Odlewnie i przemysł metalowy.
30 Odlewnie żelaza i stali jako samoistne przedsiębiorstwa VIII
31 Prasownie, młotownie, tłocznie z napędem mechanicznym, z ew. obróbką termiczną VII
Znamię większego niebezpieczeństwa: wyrób wielkich przedmiotów kutych.
32 Wytwórnie dział i innej ciężkiej broni palnej VI
33 Naprawa dział i innego sprzętu wojennego V
34 Wytwórnie amunicji działowej i karabinowej V
35 Wytwórnie armatur do pomp, kotłów i t. p. objektów, odlewnie z bronzu, mosiądzu, glinu itp. VI
36 Wytwórnie wyrobów miedzianych, mosiężnych, ołowianych, cynkowych, bronzowych, glinowych, ew. wraz z walcownią, oraz cynowanie i cynkowanie blachy na gorąco, wyrób akumulatorów VII
Znamię większego niebezpieczeństwa: stosowanie ołowiu i jego związków.
37 Wytwórnie plecionek drucianych, lin stalowych, kabli elektrycznych, mechaniczne druciarnie, gwoździarnie, wytwórnie śrub i nitów, igieł i szpilek VII
b. Maszyny i konstrukcje żelazne.
38 Wytwórnie konstrukcyj żelaznych, mostów żelaznych wraz ze spawaniem i montażem w wytwórni IX
39 Wytwórnie i naprawa maszyn elektrycznych VI
40 Wytwórnie maszyn rolniczych, młyńskich, dźwigów towarowych, osobowych - z wyłączeniem robót instalacyjnych VII
41 Wytwórnie parowozów, lokomobil VIII
42 Wytwórnie wszelkich maszyn przemysłowych, niewymienionych w pozycjach poprzednich, wyrób kotłów, zbiorników i t. p. VI
c. Środki komunikacyjne.
43 Wytwórnie wagonów VIII
44 Wytwórnie i warsztaty naprawy samochodów oraz statków bez użycia specjalnych stoczni V
45 Wyrób i naprawa karoseryj, powozów, łodzi V
46 Stocznie VII
47 Wytwórnie i warsztaty naprawy samolotów bez personelu latającego i zajętego przy starcie VI
48 Personel latający i zajęty przy starcie w wytwórniach i warsztatach naprawy samolotów XII
d. Gotowe wyroby metalowe.
49 Warsztaty kowalskie VI
50 Wytwórnie i warsztaty naprawy towarów z blachy cienkiej (do 2 mm) z napędem mechanicznym, również z ew. robotami na budowach VII
Znamię mniejszego niebezpieczeństwa: posiadanie drukarni i litografji.
Znamię większego niebezpieczeństwa: roboty na budowach.
51 Wytwórnie i warsztaty naprawy towarów z blachy cienkiej (do 2 mm) bez napędu mechanicznego z wyłączeniem robót na budowach. II
52 Wytwórnie naczyń emaljowanych, ocynowanych i ocynkowanych V
53 Wytwórnie noży, kos, sierpów, pił, pilników, narzędzi, broni białej - z napędem mechanicznym V
54 Wytwórnie kas pancernych, mebli metalowych VI
e. Mechanika precyzyjna i jubilerstwo.
55 Wytwórnie wyrobów z metali szlachetnych i półszlachetnych oraz towarów pokrytych temi metalami, rytownictwo, szlifowanie kamieni szlachetnych II
56 Galwaniczne pokrywanie metalami szlachetnemi i półszlachetnemi, samoistne przedsiębiorstwa ładowania akumulatorów V
57 Wytwórnie i warsztaty naprawy elektrotechnicznego sprzętu instalacyjnego VI
Znamię mniejszego niebezpieczeństwa: brak napędu mechanicznego.
58 Wytwórnie i warsztaty naprawy aparatów telegraficznych, telefonicznych, sygnalizacyjnych, radjowych i dźwiękowych, wyrób ogniw galwanicznych IV
59 Wytwórnie elektrycznych lamp żarowych i ich regeneracja II
60 Warsztaty mechaniczne precyzyjne:

wytwórnie i warsztaty naprawy narzędzi i przyrządów chirurgicznych, optycznych, matematycznych, fizykalnych, chemicznych, farmaceutycznych i t. p., zegarów, wag precyzyjnych, warsztaty naprawy maszyn do szycia, liczenia i pisania - z napędem mechanicznym

III
61 Warsztaty mechaniczne precyzyjne: jak w poz. 60 - bez napędu mechanicznego II
62 Wytwórnie i warsztaty naprawy instrumentów muzycznych - z napędem mechanicznym IV
Znamię większego niebezpieczeństwa: używanie do obróbki drewna maszyn o napędzie mechanicznym.
63 Wytwórnie i warsztaty naprawy instrumentów muzycznych - bez napędu mechanicznego II
64 Wytwórnie i warsztaty naprawy ręcznej i maszynowej broni palnej, wyrób rowerów, maszyn do szycia, pisania, liczenia IV
f. Ślusarnie.
65 Ślusarnie oraz warsztaty naprawy maszyn z napędem mechanicznym VII
66 Ślusarnie i drobne warsztaty mechaniczne bez napędu mechanicznego V
67 Wytwórnie niewymienione w pozycjach 27 - 66 z napędem mechanicznym, używające którejkolwiek z następujących maszyn do obróbki: tłoczni, pras, szlifierek, młotów mechanicznych, wiertarek, tokarek, heblarek, maszyn do skręcania, aparatów do spawania VII
GRUPA V. PRZEMYSŁ CHEMICZNY.
a. Nieorganiczny przemysł chemiczny.
68 Nieorganiczny przemysł chemiczny i elektrochemiczny (kwas solny, kwas siarkowy poza hutami cynkowemi, ług sodowy, oraz soda, sulfat, ałuny i inne sole nieorganiczne) z wyłączeniem produktów wymienionych oddzielnie V
Znamię większego niebezpieczeństwa: wytwarzanie chloranu potasowego lub węgliku wapnia (karbidu).
69 Chemiczna przeróbka fosforytów i t. p. surowców na nawozy fosforowe VI
70 Wyrób gazów technicznych (wodór, tlen, bezwodnik kwasu węglowego, acetylen i t. p.) VIII
71 Wytwórnie zapałek ew. wraz z wyrobem drewienek i pudełek IV
72 Wytwórnie syntetycznych związków azotowych, posiadające wytwórnię azotniaku VII
73 Inne wytwórnie syntetycznych związków azotowych V
74 Wyrób farb mineralnych, laku, czernideł, atramentu, taśm do maszyn, kalki, sztyftów do ołówków, kredek, lakierów tłustych i lotnych, farb olejnych, sadzy z olejów, kitu, środków do czyszczenia metali i podłóg i t. p. III
Znamię większego niebezpieczeństwa: wyrób lakierów lotnych.
b. Organiczny przemysł chemiczny i farmaceutyczny.
75 Wyrób półproduktów organicznych oraz barwników, samoistne eterownie IV
76 Wyrób sztucznego jedwabiu IV
77 Wyrób produktów farmaceutycznych, kosmetycznych, perfumeryjnych, pachnideł oraz niewymienionych oddzielnie, a wyrabianych na małą skalę produktów nieorganicznych i organicznych, preparatów fotograficznych, samoistne laboratorja chemiczne III
78 Wyrób olejów roślinnych VII
79 Przeróbka tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, odpadków zwierzęcych, wyrób mydła, spodjum, stearyny, świec kompozycyjnych IV
c. Przeróbka bituminów i sucha destylacja drewna.
80 Przeróbka ropy naftowej, wosku ziemnego, łupków bitumicznych V
81 Chemiczna przeróbka smoły pogazowej V
82 Gazoliniarnie, wyrób sadzy z gazoliny i gazu ziemnego, rurociągi dalekosiężne ropy naftowej i gazu ziemnego wraz ze zbiornikami i urządzeniami pomocniczemi oraz związane z tem stacje rozdzielcze i tłocznie VII
83 Gazownie wytwarzające gazy palne z wyjątkiem gazu ziemnego oraz produkty uboczne (benzol surowy, związki amonjakalne i t. p.) wraz z gazociągami ulicznemi i dalekosiężnemi IV
84 Koksownie VIII
85 Techniczna przeróbka smoły i asfaltów, wyrób mieszanych smarów, papy dachowej z wyłączeniem robót około pokrywania i smołowania dachów VI
Znamię mniejszego niebezpieczeństwa: brak maszyn o napędzie mechanicznym.
86 Wytwórnie brykietów węglowych VIII
87 Chemiczna przeróbka drewna i żywicy roślinnej (smolarnie, terpentyniarnie i t. p.) łącznie z ew. wydobywaniem karpiny, wyrób garbników roślinnych VI
d. Materjały wybuchowe.
88 Wyrób materjałów wybuchowych, środków detonacyjnych, zapalnych, pirotechnicznych, celuloidu oraz manipulacja temi materjałami VIII
e. Guma, linoleum, cerata.
89 Wyrób towarów gumowych, gumowanie tkanin V
90 Warsztaty naprawy opon, dętek i t. p. przedmiotów gumowych (naprawa i wulkanizacja opon) III
91 Wyrób linoleum, ceraty, skór sztucznych (pochodzenia zwierzęcego) i t. p. V
GRUPA VI. PRZEMYSŁ MINERALNY.
a. Zaprawy wiążące.
92 Wapienniki (zakłady wypalania wapna wraz z łomem, również łomy gipsu z wypalaniem) X
93 Wypalanie wapna, dolomitu, gipsu jako samoistne przedsiębiorstwa z ew. mieleniem tych materjałów VI
Znamię większego niebezpieczeństwa do poz. 92 i 93: użycie pieców szybowych.
94 Cementownie (bez wyrobu składowych części beczek) VI
b. Ceramika.
95 Wytwórnie wyrobów porcelanowych, fajansowych, majolikowych, terakotowych, szamotowych, kamionkowych, odlewów gipsowych, kafli, cegieł ogniotrwałych, wyrób glazury-z napędem mechanicznym bez wydobywania surowca III
96 Wytwórnie wyrobów glinianych (cegieł, dachówek, drenów, naczyń i t. p.), wytwórnie cegieł piaskowo-wapiennych - z napędem mechanicznym łącznie z wydobywaniem surowca VII
97 Wytwórnie wyrobów glinianych, jak w poz. 96, stosujące w gliniankach (piaskowniach) materjały wybuchowe lub wydobywające surowiec z głębokości większej niż 5 m od powierzchni terenu VIII
98 Wytwórnie wyrobów glinianych (cegieł, dachówek, drenów, naczyń i t. p.) bez maszyn o napędzie mechanicznym łącznie z wydobywaniem surowca IV
(Cegielnie maszynowe, w których oprócz cegieł wyrabianych przy pomocy maszyn o napędzie mechanicznym, wyrabia się także cegły ręcznie, co najmniej w takiej samej ilości, zaliczać należy jako przedsiębiorstwa mieszane).
c. Szkło.
99 Huty szkła z wyłączeniem wyrobu szkła taflowego i zwierciadłowego II
100 Wyrób szkła taflowego i zwierciadłowego VII
101 Wyrób zwierciadeł V
d. Mielenie minerałów, wyrób kamieni i mas sztucznych.
102 Młyny soli kamiennej i potasowej, fosforytów, tomasyny, siarki, ortoklazu (feldszpatu), kwarcu, piasku, kamionki, ziemi farbiarskiej, wyrób szmerglu VI
103 Wytwórnie wyrobów betonowych, sztucznego łupku, masy ciepłochronnej, przetworów korkowych, sztucznych mas do celów budowlanych i innych (lawinit, wulkanit, bakelit i t. p.) V
Znamię większego niebezpieczeństwa: używanie pras mechanicznych.
GRUPA VII. PRZEMYSŁ WŁÓKIENNICZY.
Przedsiębiorstwa używające maszyn o napędzie mechanicznym.

a. Przygotowanie przędziwa.

104 Międlenie i czesanie lnu i konopi VII
105 Zgrzeblarnie samoistne bawełny i juty, wyrób waty do celów technicznych i konfekcyjnych X
106 Wyrób waty do celów leczniczych (waty hygroskopijnej) VII
107 Samoistne pranie wełny potnej oraz karbonizowanie wełny, gatunkowanie włókien roślinnych i włosów zwierzęcych IV
108 Wyrób wełny ponownej, szarparnie VII
b. Przędzenie.
109 Przędzalnie samoistne bawełny VI
110 Przędzalnie samoistne lnu i pakuł lnianych IV
111 Przędzalnie włókien roślinnych oprócz osobno wymienionych, wyrób towarów powroźniczych V
112 Przędzalnie samoistne wełny zgrzebnej VI
113 Przędzalnie samoistne wełny czesankowej III
114 Wyrób nici, bawełny do pończoch, knotów, sznurowadeł i skręcalnie przędzy bawełnianej III
c. Tkanie materjałów i wyrób materjałów wykończonych.
115 Tkalnie samoistne tkanin bawełnianych, półwełnianych, wełnianych, lnianych - bez przędzalni i wykończalni II
116 Tkanie i wyplatanie włókien roślinnych prócz lnu, bawełny i juty III
117 Wyrób (przędzenie, tkanie i wykończenie) tkanin bawełnianych, wełnianych i półwełnianych prócz osobno wymienionych, również tkanin z innych włosów zwierzęcych, III
118 Tkalnie samoistne tasiemek bawełnianych I
119 Wyrób wstążek i nici jedwabnych, samoistne nawijalnie nici I
120 Wyrób towarów jedwabnych II
121 Wyrób kobierców II
122 Wyrób towarów jutowych, przędzenie, tkanie, wykończenie juty V
123 Wyrób filcowych stożków kapeluszowych z ew. wykończeniem ich na kapelusze III
124 Wyrób towarów azbestowych V
125 Wyrób towarów tkanych z gumą II
d. Dziewarstwo i koronkarstwo.
126 Wyrób towarów dzianych i pończoszniczych - bez przędzalni I
127 Wyrób koronek i tiulu III
e. Uszlachetnienie.
128 Farbiarnie samoistne, również farbiarnie odzieży III
129 Wykończalnie samoistne ew. łącznie z bielnikiem, farbiarnią, drukarnią; bielniki samoistne ew. łącznie i wykończalnią IV
f. Przedsiębiorstwa nieużywające maszyn o napędzie mechanicznym.
130 Przygotowanie przędziwa, również międlenie i czesanie lnu i konopi, przędzenie włókien roślinnych i zwierzęcych, wyrób towarów powroźniczych II
131 Tkactwo, dziewarstwo, koronkarstwo, wyrób towarów wykończonych I
132 Wykończalnie samoistne, bielniki, farbiarnie, drukarnie I
Znamię mniejszego niebezpieczeństwa: samoistne drukarnie.
GRUPA VIII. PRZEMYSŁ PAPIERNICZY I POLIGRAFICZNY.
a. Wyrób papieru i masy papierowej.
133 Wyrób celulozy, drzewnika, masy drzewnej VII
134 Wyrób papieru, masy papierowej, tektury, sortownie szmat VII
b. Introligatornie i wyrób przedmiotów z papieru.
135 Introligatornie, wyrób kopert listowych, torebek i worków papierowych, cygarniczek papierowych II
136 Wyrób tutek (gilz) do papierosów łącznie z ew. wyrobem pudełek tekturowych II
137 Wyrób towarów kartonowych, wytłaczanie i wykrawanie przedmiotów z lektury papierowej, wyrób nalepek, opasek papierowych i t. p. przy użyciu maszyn o napędzie mechanicznym IV
138 Wyrób towarów kartonowych i t. d. jak w poz. 137 - bez użycia maszyn o napędzie mechanicznym II
139 Wyrób papieru kolorowego, papieru satynowanego, papierów fotograficznych, tapet, papieru woskowego, pergaminowego, papieru i płótna ze szkłem i szmerglem V
140 Wyrób innych przedmiotów papierowych, również przędzy, tkanin i t. d. III
c. Przemysł poligraficzny.
141 Zakłady graficzne, posiadające jeden lub kilka poniżej wymienionych zasadniczych działów: drukarnia, litografja, ofset, wklęsłodruk, fotochemigtafja, fabryka kart do gry - ew. w połączeniu z introligalornią fabryką kartonaży, koperciarnią, torebkarnią - z napędem mechanicznym III
142 Zakłady graficzne jak w poz. 141 - bez napędu mechanicznego I
143 Wydawnictwa czasopism złączone z drukarniami motorowemi ew. w połączeniu z odlewnią czcionek lub intoligatornią - używające maszyn o napędzie mechanicznym II
144 Wydawnictwa czasopism bez drukarni lub złączone z drukarniami nieużywającemi maszyn o napędzie mechanicznym I
GRUPA IX. PRZEMYSŁ GARBARSKI.
a. Wyrób skóry.
145 Garbarnie mechaniczne (wyrób skór i futer przy użyciu maszyn o napędzie mechanicznym) VI
146 Garbarstwo ręczne (wyrób skór i futer bez użycia maszyn o napędzie mechanicznym) IV
147 Przedsiębiorstwa samoistne wykończania skór (farbiarnie, lakiernie, zakłady przyrządzania garbowanych skór) - z napędem mechanicznym III
148 Przedsiębiorstwa samoistne wykończania skór (jak w poz. 147) - bez napędu mechanicznego II
b. Wyrób przedmiotów ze skóry.
149 Wytwórnie pasów napędowych i innych wyrobów technicznych ze skóry III
150 Wytwórnie wyrobów rymarskich i siodlarskich (uprząż, walizy, torby, galanterja skórzana i t. p.) - z napędem mechanicznym II
151 Wytwórnie wyrobów rymarskich i siodlarskich (jak w poz. 150) - bez napędu mechanicznego I
GRUPA X. PRZEMYSŁ DRZEWNY.
a. Eksploatacja leśna, pierwotna obróbka drewna, tartaki.
152 Ścinanie drzewa ze składami wraz z ręczną obróbką wykonywane w sposób przemysłowo-handlowy na terenach nizinnych bez ryzowania i spuszczania kloców X
153 Ścinanie drzewa ze składami wraz z ręczną obróbką wykonywane w sposób przemysłowo-handlowy nieobjęte pozycją poprzednią XI
Znamię większego niebezpieczeństwa: teren wybitnie górzysty.
154 Ręczna obróbka drzewa surowego bez ścinania, ze składami - wykonywana w sposób przemysłowo-handlowy, również skup, handel, ładowanie drzewa IX
155 Ścinanie, przygotowanie wikliny i sitowia wraz ze składami, wykonywane w sposób przemysłowo-handlowy, również wyrób faszyn IV
156 Tartaki bez pił tarczowych IX
157 Tartaki z piłami tarczowemi z ew. dalszą obróbką drewna. X
b. Dalsza obróbka drewna.
158 Wytwórnie dykt klejonych IX
Znamię większego niebezpieczeństwa: parzenie kloców w dołach.
159 Zakłady impregnowania drewna IX
160 Wytwórnie wyrobów z giętego drewna V
161 Wytwórnie półfabrykatów i fabrykatów drewnianych, galanterji, stolarnie i wszelkie warsztaty obróbki drewna używające choćby jednej z poniżej wymienionych maszyn: piły tarczowej, piły cylindrycznej, piły taśmowej, traków poziomych o pile zwrotnej lub pile tarczowej, heblarek, gryzarek lub innych maszyn, w których prędkość narzędzia tnącego przekracza 2 m/sek X
162 Wytwórnie półfabrykatów i fabrykatów drewnianych i t. d. jak w poz. 161, w których najwyżej 15% zarobków przypada na maszynową obróbkę drewna VIII
(Przedsiębiorstwo należy wówczas zaliczyć do poz. 162, jeżeli pomieszczenia ręcznego i maszynowego stolarstwa są zupełnie od siebie oddzielone oraz jeżeli pracownicy stolarstwa ręcznego nie mają wstępu do stolarni maszynowej. Pozatem koniecznym warunkiem jest prowadzenie osobnych list płatniczych dla obu kategoryj pracowników).
Znamię mniejszego niebezpieczeństwa do poz. 161 i 162 używanie tylko piły taśmowej.
Znamię większego niebezpieczeństwa do poz. 161 i 162. używanie pił tarczowych, heblarek, gryzarek.
163 Wytwórnie półfabrykatów i fabrykatów drewnianych, galanterji, stolarnie, bednarnie, tokarnie i t. p. - bez maszyn do obróbki drewna wymienionych w poz. 161 i 162, bez robót na budowach III
164 Wytwórnie korków II
165 Wytwórnie wyrobów szczotkarskich (bez wyrobu drewien szczotkarskich), koszykarskich i innych wyrobów z wikliny, wyplatanie słomianek, wyrób trzepaczek i t. p. II
Znamię większego niebezpieczeństwa: używanie maszyn o napędzie mechanicznym.
166 Przedsiębiorstwa urządzania wnętrz mieszkaniowych obejmujące całość robót tapicerskich, stolarskich, pozłotniczych, sztukatorskich i t. p. V
GRUPA XI. PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY.
a. Młyny zbożowe.
167 Młyny zbożowe całkowicie samoczynne VIII
168 Młyny zbożowe nieobjęte poz. 167 na terenie województw poznańskiego, pomorskiego i górnośląskiej części województwa śląskiego IX
169 Młyny zbożowe nieobjęte poz. 167 na terenie pozostałych województw X
170 Łuszczarnie ziemiopłodów VIII
b. Przemysł fermentacyjny i wyrób wód sztucznych.
171 Gorzelnie, rektyfikacja spirytusu, wytwórnie alkoholu absolutnego VI
172 Wytwórnie wódek, likierów, wódek gatunkowych, esencyj, octu winnego (spirytusowego) IV
173 Browary VI
Znamię większego niebezpieczeństwa: rozwoz piwa
174 Słodownie jako samoistne przedsiębiorstwa V
175 Drożdżownie jako samoistne przedsiębiorstwa IV
176 Wyrób wody sodowej, sztucznych wód mineralnych i leczniczych, napojów musujących VIII
c. Cukrownie.
177 Cukrownie wyrabiające cukier surowy i kryształ biały ew. wraz z rafinerjami cukru na terenie województw poznańskiego i pomorskiego VI
178 Cukrownie wyrabiające cukier surowy i kryształ biały ew. wraz z rafinerjami cukru na terenie pozostałych województw V
d. Przeróbka produktów roślinnych oraz mleczarnie.
179 Piekarnie używające maszyn o napędzie mechanicznym VI
180 Piekarnie i zakłady cukiernicze nieużywające maszyn o napędzie mechanicznym II
181 Zakłady cukiernicze, wyrób czekolady, kakao, towarów cukrowych, budyni - używające maszyn o napędzie mechanicznym III
182 Zakłady palenia kawy, wyrób jej surogatów II
183 Krochmalnie, wyrób dekstryny, płatków zbożowych i ziemniaczanych, sago, surogatów gumy, syropiarnie VII
184 Suszarnie ziemiopłodów, zakłady czyszczenia i sortowania zboża, nasion i t. p. III
185 Zakłady przetwarzania warzyw, owoców, korzeni, rozlewnie win, miodosytnie IV
186 Mleczarnie i zakłady przetworów mlecznych IV
e. Przeróbka produktów mięsnych i chłodnie.
187 Rzeźnie IV
188 Zakłady przetworów mięsnych i rybnych (bekoniarnie, wytwórnie wędlin, konserw mięsnych, rybnych) z napędem mechanicznym VI
189 Zakłady rzeźnicko - wędliniarskie i przetworów mięsnych bez napędu mechanicznego V
190 Zakłady wydobywania i przechowywania lodu naturalnego X
191 Wytwórnie lodu sztucznego, chłodnie jako samoistne przedsiębiorstwa VII
f. Tytoń.
192 Wytwórnie wyrobów tytoniowych II
GRUPA XII. PRZEMYSŁ ODZIEŻOWY I GALANTERYJNY.
a. Przemysł odzieżowy.
193 Wyrób lub naprawa bielizny, obuwia, rękawiczek, odzieży (z wełny, bawełny, jedwabiu, skóry, tkanin nieprzemakalnych z wyłączeniem gumowania tkanin), czapek i kapeluszy, (ze słomy lub filcu), parasoli (z wyłączeniem wyrobu drutu i lasek) oraz wszelkich towarów konfekcyjnych i kaletniczych (również ze skóry i surogatów skóry) - z użyciem maszyn o napędzie mechanicznym II
194 Wyrób lub naprawa bielizny, obuwia i t. d. jak w poz. 193 - bez użycia maszyn o napędzie mechanicznym I
Znamię większego niebezpieczeństwa do poz. 193 i 194: wyrób obuwia gumowego.
195 Hafciarnie samoistne, szmuklerstwo I
b. Przemysł galanteryjny.
196 Wyrób towarów z rogu, kości słoniowej, galalitu, morskiej planki, bursztynu, wyrób płyt gramofonowych, wyrób guzików rogowych również ze sztucznych mas i t. p. - przy użyciu maszyn o napędzie mechanicznym. III
197 Wyrób towarów z rogu i t. d. jak w poz. 196 - bez użycia maszyn o napędzie mechanicznym I
198 Wyrób towarów celuloidowych IV
199 Malowanie na szkle, wyżeranie, wytłaczanie, wyrób paciorków, guzików szklanych, szlifiernie szkła. IV
c. Czyszczenie odzieży.
200 Pralnie chemiczne IV
Znamię mniejszego niebezpieczeństwa: zmechanizowanie zakładu.
201 Zakłady prania i prasowania bielizny, czyszczenie pierza pościelowego, maglownie V
GRUPA XIII. PRZEMYSŁ BUDOWLANY.
a. Budownictwo dróg i mostów, montowanie konstrukcyj żelaznych.
202 Budownictwo ziemne w ogólności (pogłębianie na sucho, roboty koło tam, grobli i t. p. wszelkie roboty ziemne) VIII
203 Budowa i rekonstrukcja tras kolejowych (wszelkie roboty z wyłączeniem dobywania kamienia z łomów poza trasą i dowozu kamieni na trasę) VIII
Znamię większego niebezpieczeństwa: układanie szyn kolejowych.
204 Budowa, naprawa, konserwacja dróg (z wyłączeniem kamieniołomów i dostawy materjałów drogowych), również roboty brukarskie, asfaltnicze VI
Znamię mniejszego niebezpieczeństwa: przewaga robót konserwacyjnych.
205 Budowa mostów jako samoistne przedsiębiorstwo z wyłączeniem montowania mostów żelaznych na miejscu budowy X
Znamię większego niebezpieczeństwa: prace fundamentowe przy użyciu kesonów ze sprężonem powietrzem.
206 Montowanie i demontowanie konstrukcyj żelaznych, mostów żelaznych, ciężkich maszyn lub aparatów na miejscu budowy - jako prace samoistne XII
b. Budownictwo wodne.
207 Budownictwo wodne (regulacja rzek, potoków, budowle do ochrony brzegów i t. p.) V
208 Budowa jazów, śluz, zapór, kanałów spławnych, pogłębianie podwodne, budowle portowe i t. p. VIII
Znamię większego niebezpieczeństwa: roboty portowe morskie.
209 Głębokie fundamentowanie w kesonach ze sprężonem powietrzem XII
210 Wiercenie studzien, poszukiwanie za wodą i t. p., sondowanie terenu VIII
211 Kopanie studzien XII
212 Roboty drenarskie i meljoracyjne jako samoistne przedsiębiorstwa II
c. Budownictwo lądowe i rzemiosło budowlane.
213 Budownictwo lądowe VIII
214 Prace demolacyjne jako samoistne przedsiębiorstwa XII
215 Dekarstwo, pokrywanie dachów, smołowanie dachów XII
216 Malarstwo, lakiernictwo, sztukatorstwo VII
217 Układanie sztucznych płyt i bruków na budowlach, układanie posadzek (parkieciarstwo) III
218 Ciesielstwo X
219 Malowanie szyldów i napisów, lakiernictwo warsztatowe II
220 Szklarstwo III
221 Stolarstwo budowlane bez użycia maszyn o napędzie mechanicznym VI
222 Zduństwo (kaflarstwo) II
223 Wszelkie prace instalacyjne (wodociągowe, gazociągowe, centralnego ogrzewania) w obrębie realności, izolowanie kotłów i rurociągów VI
224 Zaprowadzanie instalacyj elektrycznych i radiowych, telegrafów, telefonów, piorunochronów i t. p. VI
225 Zakłady kamieniarskie, szlifiernie i tokarnie kamieni VII
GRUPA XIV. ZAKŁADY ELEKTRYCZNE, WODOCIĄGOWE, KANALIZACYJNE.
a. Zakłady elektryczne.
226 Zakłady elektryczne posiadające własny zakład wytwórczy prądu VII
227 Zakłady elektryczne, które nie posiadają zakładu wytwórczego prądu, a zajmują się jedynie przetwarzaniem i rozdziałem energii elektrycznej otrzymywanej z cudzej elektrowni VI
b. Zakłady wodociągowe i kanalizacyjne.
228 Zakłady wodociągowe i kanalizacyjne z ich urządzeniami pomocniczemi (ujęcie wody, stacje pomp, kotłownie, stacje silników, filtry, osadniki, warsztaty i t. p.), również budowa przewodów wodociągowych z ich uzbrojeniem poza obrębem realności IV
Znamię mniejszego niebezpieczeństwa: wodociągi statyczne (bez stacji pomp, kotłowni i stacji silników).
229 Budowa kanałów ściekowych. VIII
Znamię większego niebezpieczeństwa: przebudowa i rozbudowa istniejącej sieci.
230 Czyszczenie kanałów i dołów kloacznych (wraz z odwozem) VII
GRUPA XV. PRZEDSIĘBIORSTWA TRANSPORTOWE.
a. Koleje, kolejki, tramwaje.
231 Państwowe koleje żelazne VII
232 Koleje żelazne normalnotorowe, koleje fabryczne, koleje dojazdowe (normalnotorowe) o trakcji parowej lub spalinowej - do przewozu towarów lub osób łącznie z zakładami pomocniczemi VIII
Znamię większego niebezpieczeństwa: stosowanie wagonów bezkorytarzowych.
233 Kolejki wąskotorowe łącznie z zakładami pomocniczemi X
234 Tramwaje miejskie i podmiejskie, tramwaje lub kolejki elektryczne międzymiastowe, trojlebusy - z zakładami

pomocniczemi

IV
Znamię większego niebezpieczeństwa: przewaga ruchu międzymiastowego.
b. Inne motorowe przedsiębiorstwa przewozu lądem.
235 Przedsiębiorstwa przewozowe towarów pojazdami o napędzie silnikowym XII
236 Przedsiębiorstwa przewozowe osób pojazdami o napędzie silnikowym prócz przedsiębiorstw autobusów pozamiejscowych VII
237 Zatrudnianie kierowców pojazdów o napędzie silnikowym do przewozu osób VII
238 Przedsiębiorstwa autobusów pozamiejscowych VIII
c. Przedsiębiorstwa przewozu lądem przy użyciu zwierząt pociągowych.
239 Przedsiębiorstwa przewozowe towarów przy użyciu zwierząt pociągowych XI
240 Przedsiębiorstwa przewozowe osób przy użyciu zwierząt pociągowych IV
241 Przedsiębiorstwa pogrzebowe IV
Znamię większego niebezpieczeństwa: przewóz zwłok samochodami.
d. Żegluga morska.
Przedsiębiorstwa żeglugi morskiej
242 Statki portowe i żeglugi przybrzeżnej: parowce, motorowce, holowniki V
243 Statki portowe i żeglugi przybrzeżnej: żaglowce, łodzie motorowe, lichtugi VI
244 Statki żeglugi dalekiej: parowce i motorowce frachtowe i frachtowo - pasażerskie VI
245 Statki żeglugi dalekiej: parowce i motorowce rybackie, żaglowce, jachty, holowniki, lichtugi morskie, statki szkolne VII
246 Statki żeglugi specjalnej: statki do nadzoru i celów naukowych, doświadczalnych i służbowych V
247 Statki żeglugi specjalnej: morskie statki rybackie o pojemności poniżej 50 m3 IV
Inne przedsiębiorstwa morskie
248 Przedsiębiorstwa pilotowe, ratownicze VII
249 Przedsiębiorstwa pilnowania, oświetlania, utrzymywania wód przeznaczonych do żeglugi morskiej V
250 Cumowanie statków IV
251 Rzeczoznawcy portowi (przy ważeniu, mierzeniu, próbobraniu i t. p.) III
252 Przedsiębiorstwa ekspedycyjne morskie wraz z załadowaniem, wyładowaniem statków, sztauerką, zaopatrywaniem statków w opał (bunkierką) i t. p. IX
e. Żegluga śródlądowa.
253 Przedsiębiorstwa żeglugi śródlądowej, holowanie zapomocą statków VII
Znamię większego niebezpieczeństwa: przewaga ruchu towarowo-holowniczego.
254 Przedsiębiorstwa promów wodzonych, wynajmowanie łodzi wiosłowych, żaglowych, holowanie nadbrzeżne VI
255 Przedsiębiorstwa spławu drzewa X
Znamię większego niebezpieczeństwa: spław na wodach górskich.
256 Załadowanie i wyładowanie statków, również zaopatrywanie ich w opał XII
d. Żegluga powietrzna.
257 Przedsiębiorstwa przewozu osób i towarów samolotami, warsztaty i służba na lotnisku X
g. Przedsiębiorstwa spedycyjne i składy towarowe.
258 Przedsiębiorstwa spedycyjne bez własnych i dzierżawionych magazynów oraz personelu robotniczego lub urzędniczego, zajętego przy przewozie, ładowaniu, wyładowaniu i konwojowaniu towarów II
259 Przedsiębiorstwa spedycyjne, w których na personel zajęty przy przewozie, ładowaniu, wyładowaniu i konwojowaniu towarów przypada najwyżej 25% sumy ogólnej zarobków, wypłacanych w przedsiębiorstwie VI
260 Przedsiębiorstwa spedycyjne, posiadające własne środki przewozowe lub magazyny ew. posiadające personel zajęty przy przewozie, ładowaniu, wyładowaniu i konwojowaniu towarów i w których na ten personel przypada więcej niż 25% sumy ogólnej zarobków, wypłacanych w przedsiębiorstwie VIII
261 Domy składowe, składy towarowe, również składy zbożowe, elewatory i t. p. - z wyjątkiem składów materjałów łatwozapalnych VII
262 Wojskowe zakłady zaopatrzenia IV
GRUPA XVI. HANDEL, BIURA, SZKOŁY, ZAKŁADY WIDOWISKOWE, USŁUGI. IV
a. Handel.
263 Przedsiębiorstwa handlu hurtowego, posiadające własne lub dzierżawione magazyny - z wyjątkiem przedsiębiorstw wymienionych w pozycjach 264, 265, 267, 268, 269, 270, 271, 273, 274 II
264 Hurtownie spirytusu III
265 Rozlewnie piwa i octu wraz z rozwozem V
266 Przedsiębiorstwa handlu detalicznego i drobnego - z wyjątkiem przedsiębiorstw wymienionych w pozycjach 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274 I
267 Przedsiębiorstwa posiadające składy łatwozapalnych materjałów VII
268 Przedsiębiorstwa posiadające składy żelaza profilowego, dźwigarów, rur, odlewów żeliwnych i t. p. VIII
269 Przedsiębiorstwa handlu starem żelazem i innemi metalami wraz z rozdrabnianiem i sortowaniem XII
270 Przedsiębiorstwa posiadające składy drzewa budowlanego lub innych materjałów budowlanych VIII
271 Przedsiębiorstwa handlu hurtowego i składy węgla, koksu, drzewa opałowego VIII
Znamię większego niebezpieczeństwa: używanie maszyn do rozdrabniania drzewa.
272 Detaliczne składy węgla, koksu, drzewa opałowego (składy magazynujące najwyżej 30 tonn materjału) - bez maszyn do rozdrabniania drzewa V
273 Przedsiębiorstwa handlu bydłem, końmi, trzodą chlewną i t. p. VIII
274 Przedsiębiorstwa handlu hurtowego i detalicznego chemikaljami, lekami, materjałami aptecznemi II
275 Apteki I
276 Zakłady wypożyczania filmów, składy filmowe, laboratoria filmowe III
b. Zakłady gastronomiczne i hotele.
277 Kawiarnie, cukiernie, mleczarnie I
278 Restauracje, jadłodajnie II
279 Hotele, pensjonaty, zajazdy II
c. Biura i szkoły.
280 Biura handlowe samoistne, biura centralne i handlowe głównych zarządów zakładów przemysłowych i handlowych poza miejscem wykonywania przedsiębiorstwa, banki, kantory wymiany, biura podróżnicze, adwokackie, pośrednictwa pracy, informacyjne, również biura inżynierów, budowniczych, geometrów zajmujące się wyłącznie sporządzaniem planów, kosztorysów, dokonywaniem pomiarów I
281 Zakłady naukowe z wyłączeniem szkół zawodowych, zaliczonych do poszczególnych pozycyj wedle warsztatów w nich urządzonych I
d. Przedsiębiorstwa widowiskowe.
282 Przedsiębiorstwa teatralne II
283 Kinoteatry II
284 Cyrki VIII
285 Nakręcanie filmów VI
286 Przedsiębiorstwa rozrywkowe (parki zabawowe, ślizgawki, strzelnice i t. p.), ogrody zoologiczne IV
e. Straże pożarne, czyszczenie budynków i ulic.
287 Straże pożarne, kominiarze VI
288 Czyszczenie ulic V
Znamię mniejszego niebezpieczeństwa: w miejscowościach poniżej 100.000 mieszkańców.
289 Przedsiębiorstwa czyszczenia okien, portali, mieszkań, wagonów kolejowych, tramwajów i t. p. VIII
f. Inne usługi.
290 Kąpieliska, łaźnie, zakłady kąpielowe II
291 Zakłady lecznicze ew. z pensjonatami, zakłady dentystyczne, zakłady odkażania, ambulatorja i pogotowia lekarskie, Ubezpieczalnie Społeczne - wraz z zakładami pomocniczemi I
292 Fryzjernie, perukarnie, zakłady kosmetyczne
293 Zakłady fotograficzne, laboratorja fotograficzne I
294 Zakłady posługaczy (bagażowi i t. p.), ochrona mienia III
295 Służba domowa I
296 Dozorcy domowi II
297 Wynajem energji motorycznej, również maszyn z obsługą VIII

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

SCHEMAT KATEGORYJ I KLAS NIEBEZPIECZEŃSTWA.

Kategorja I obejmuje klasy od 3 do 5 włącznie, klasa średnia 4.

Kategorja II obejmuje klasy od 6 do 10 włącznie, klasa średnia 8,

Kategorja III obejmuje klasy od 9 do 15 włącznie, klasa średnia 12.

Kategorja IV obejmuje klasy od 12 do 20 włącznie, klasa średnia 16.

Kategorja V obejmuje klasy od 15 do 25 włącznie, klasa średnia 20.

Kategorja VI obejmuje klasy od 48 do 30 włącznie, klasa średnia 24.

Kategorja VII obejmuje klasy od 24 do 40 włącznie, klasa średnia 32.

Kategorja VIII obejmuje klasy od 30 do 50 włącznie, klasa średnia 40.

Kategorja IX obejmuje klasy od 36 do 60 włącznie, klasa średnia 48.

Kategorja X obejmuje klasy od 45 do 75 włącznie, klasa średnia 60.

Kategorja XI obejmuje klasy od 54 do 90 włącznie, klasa średnia 72.

Kategorja XII obejmuje klasy od 66 do 110 włącznie, klasa średnia 88.

1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 1936 r. o obniżeniu składek na ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (Dz.U.36.15.142) z dniem 1 lutego 1936 r.
2 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 1936 r. o obniżeniu składek na ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (Dz.U.36.15.142) z dniem 1 lutego 1936 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.1.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość składek za ubezpieczenie na wypadek niezdolności do zarobkowania lub śmierci wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej, oraz zasady podwyższania lub obniżania tychże składek w poszczególnych przedsiębiorstwach zależnie od warunków higjenicznych i bezpieczeństwa pracy.
Data aktu: 30/12/1933
Data ogłoszenia: 09/01/1934
Data wejścia w życie: 09/01/1934, 01/01/1934