Indie-Polska. Konwencja pomiędzy Polską a Indjami dotycząca stosunków handlowych między obu krajami. Warszawa 1931.05.08.

KONWENCJA
pomiędzy Polską a Indjami dotycząca stosunków handlowych między obu krajami podpisana dn. 8 maja 1931 r. w Warszawie.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dn. 18 lutego 1932 r. - Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 280).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia ósmego maja tysiąc dziewięćset trzydziestego pierwszego roku podpisana została w Warszawie pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Jego Brytyjskiej Mości w Indjach konwencją, dotycząca stosunków handlowych między Polską a Indjami o następującem brzmieniu dosłownem:

KONWENCJA

pomiędzy Polską a Indjami, dotycząca stosunków handlowych między obu krajami,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

i

JEGO KRÓLEWSKA MOŚĆ, KRÓL WIELKIE BRYTANJI, IRLANDJI I BRYTYJSKICH DOMINJÓW ZAMORSKICH, CESARZ INDYJ,

pragnąc ułatwić stosunki handlowe pomiędzy Polską a Indjami, postanowili zawrzeć w tym celu konwencję i naznaczyli dla tego celu jako swych pełnomocników:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

Pana Augusta ZALESKIEGO, Ministra Spraw Zagranicznych i Pana Aleksandra PRYSTORA, Ministra Przemysłu i Handlu,

Jego Królewska Mość, Król Wielkiej Brytanji, Irlandji i Brytyjskich Dominjów Zamorskich, Cesarz Indyj

za Indje:

JWielmożnego Sir William Augustus FORBES ERSKINE, G. C. M. G., M. V.O., Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Jego Królewskiej Mości w Polsce,

którzy, po okazaniu wzajemnem swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i należyte co do formy, zgodzili się, jak następuje:

Artykuł  1.

Obszarami Wysokich Umawiających się Stron, do których niniejsza konwencja się stosuje, są, ze strony Jego Królewskiej Mości Indje, ze strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Polski Obszar Celny.

Artykuł  2.

Wszelkie artykuły, stanowiące produkty naturalne lub wyroby przemysłowe obszarów jednej z Wysokich Umawiających się Stron, będą korzystały bezwarunkowo przy przywozie do obszaru celnego drugiej Wysokiej Umawiającej się Strony z traktowania co najmniej tak przychylnego, jak to, które przyznawane jest lub może być przyznane w przyszłości towarom, stanowiącym produkty naturalne lub wyroby przemysłowe jakiegokolwiek innego obcego państwa, a w szczególności nie będą podlegały cłom, dodatkowym opłatom celnym lub jakimkolwiek innym opłatom, wyższym niż te, którym podlegają lub będą podlegały tego samego rodzaju towary państwa najbardziej uprzywilejowanego.

Artykuły, stanowiące produkty naturalne lub wyroby przemysłowe obszarów którejkolwiek z Wysokich Umawiających się Stron, wywożone do obszarów drugiej, nie będą podlegały cłom lub innym opłatom wyższym, aniżeli te, które opłacają artykuły tego samego rodzaju, wywożone do jakiegokolwiek innego obcego państwa.

Każda z Wysokich Umawiających się Stron zobowiązuje się udzielić natychmiast i bezwarunkowo drugiej Stronie wszelkiej korzyści, wszelkiego przywileju w dziedzinie celnej oraz każdej zniżki ceł lub opłat, które zostały przyznane lub mogą być przyznane w przyszłości na jej obszarach, czasowo lub na stałe, jakiemukolwiek innemu obcemu państwu.

Artykuł  3.

Postanowienia artykułu drugiego nie odnoszą się:

1)
Do przywilejów, które zostały przyznane lub mogą być przyznane w przyszłości przez każdą z Wysokich Umawiających się Stron w obrocie pogranicznym z państwami sąsiedniemi;
2)
Do ulg specjalnych, wynikających z unji celnej z państwem trzeciem;
3)
Do przejściowego systemu celnego, obecnie obowiązującego pomiędzy polską a niemiecką częściami Górnego Śląska;
4)
Do przywilejów i ułatwień jakiegokolwiek rodzaju, które Polska udzieliła lub udzieli w przyszłości Łotwie, Estonji, Finlandji lub Litwie.
Artykuł  4.

Żadna z Wysokich Umawiających się Stron nie wprowadzi, ani nie będzie utrzymywała w mocy jakichkolwiek zakazów lub ograniczeń, dotyczących importu na jej obszary, towarów, stanowiących produkty naturalne lub wyroby przemysłowe obszarów drugiej Strony, lub dotyczących wywozu z jej obszarów towarów, przeznaczonych dla obszarów drugiej Strony, które nie są stosowane równocześnie w odniesieniu do przywozu towarów tego samego rodzaju z jakiegokolwiek innego obcego państwa lub w odniesieniu do wywozu towarów tego samego rodzaju do jakiegokolwiek innego obcego państwa.

Postanowienie to nie będzie miało zastosowania do zakazów lub ograniczeń, wydawanych ze względu na bezpieczeństwo publiczne, lub dla ochrony zwierząt albo roślin przed chorobami i zarazami, jednakowoż pod warunkiem, że te zakazy lub ograniczenia nie będą stosowane w sposób stwarzający dowolne różniczkowanie pomiędzy państwami obcemi, w których istnieją takie same warunki, ani w sposób, któryby stworzył ukryte ograniczenie wymiany międzynarodowej towarów.

Artykuł  5.

Niniejsza konwencja będzie ratyfikowana i dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Londynie możliwie jak najprędzej. Wejdzie ona w życie w trzydzieści dni po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych i pozostanie w mocy aż do upływu sześciu miesięcy od daty, w której zawiadomienie o wypowiedzeniu zostanie przesłane przez, jedną z Wysokich Umawiających się Stron drugiej Stronie.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, które to języki obydwa są autentyczne.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą konwencję i wycisnęli na niej swe pieczęcie.

Warszawa, dnia 8 maja 1931 r.

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną zarówno w całości jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 15 kwietnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024