Opłata za doręczenie sądowe w sprawach cywilnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 marca 1932 r.
w sprawie opłaty za doręczenia sądowe w sprawach cywilnych.

Na podstawie art. 201 przepisów tymczasowych o kosztach sądowych, obowiązujących w okręgach sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 54 załącznik do poz. 520), w brzmieniu ustawy z dnia 17 marca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 250), art. 52 ustany z dnia 18 marca 1932 r. o kosztach sądowych na obszarze sądów apelacyjnych poznańskiego i toruńskiego oraz sądu okręgowego katowickiego (Dz. U. !R. P. Nr. 27, poz. 252), § 17 pruskiej ustawy o kosztach sądowych z dnia 25 lipca 1910 r. (Prus. Zb. u. str. 184), art. 52 ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o kosztach sądowych na obszarze sądów apelacyjnych w Krakowie i Lwowie oraz sądu okręgowego w Cieszynie (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251) i art. XXXIV ustawy z dnia 1 sierpnia 1895 r. zaprowadzającej procedurę cywilną (Dz. u. p. austr. Nr. 112), w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu i Najwyższą Izbą Kontroli, zarządzam co następuje:
§  1.
Opłata za doręczenie wynosi 80 gr i pobierana będzie przez sąd, w którym toczy się sprawa.

W razie potrzeby doręczenia w innym okręgu sądowym, sąd wzywający, przesyłając sprawę do innego sądu, zawiadamia sąd wezwany o pobraniu opłat.

Opłaty za dalsze doręczenia, jakichby zaszła potrzeba w sądzie wezwanym, pobierze tenże sąd od właściwej strony.

§  2.
Opłatę za doręczenie uiszcza się znaczkami, z napisem "opłata za doręczenie", które sprzedają kasy sądowe.

Znaczki te sporządza na zamówienie Ministerstwa Sprawiedliwości Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie i stosownie do podanych w zamówieniu wskazówek, rozsyła sądom okręgowym, zawiadamiając o ilości wysłanych znaczków interesowane sądy okręgowe i Ministerstwo Sprawiedliwości. Prezes sądu okręgowego niezwłocznie po otrzymaniu znaczków przesyła Wytwórni potwierdzenie odbioru, Ministerstwu Sprawiedliwości zaś - odpis tego potwierdzenia. Zapotrzebowanie znaczków prezes sądu okręgowego przesyła do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Prezes sądu okręgowego ustala wysokość zapasu znaczków dla kasy sądu okręgowego oraz dla sądów grodzkich i sądów pracy tudzież dla zamiejscowych wydziałów sądów okręgowych. Prezes sądu apelacyjnego ustala wysokość tego zapasu dla sądu apelacyjnego i zawiadamia o tem prezesa sądu okręgowego. O wysokości ustalonych zapasów prezes sądu okręgowego zawiadamia właściwe izby kontroli. Również o zwiększeniu i zmniejszeniu zapasu znaczków w poszczególnych sądach należy zawiadamiać właściwą izbę kontroli.

Sąd okręgowy wysyła ustalane zapasy znaczków wyżej wymienionym sądom. Na uzupełnienie zapasu sąd okręgowy przesyła znaczki odnośnym sądom na sumę, odpowiadającą wpłacie gotówkowej danego sądu za sprzedane znaczki.

Wysłanie znaczków, jako uzupełnienie zapasu, wzamian za gotówkę, otrzymaną od sądu w ostatnim miesiącu okresu, winno być przez sąd okręgowy dokonane i zarachowane w tymże miesiącu.

Kasy sądowe nie zapisują znaczków ani gotówki, uzyskanej ze sprzedaży znaczków, w swych księgach. Znaczki i gotówkę, złożone w odpowiedniej teczce; na której należy zaznaczyć wysokość ustalonego zapasu znaczków, przechowuje się w szafie (kasie) żelaznej, przeznaczonej do przechowywania gotowizny kasy sądowej i uwzględnia przy codziennem przeliczaniu zapasu kasy sądowej.

Ministerstwo Sprawiedliwości podaje do powszechnej wiadomości w Monitorze Polskim i w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości o wypuszczeniu lub wycofaniu z obiegu znaczków tudzież ich opis.

Kasowanie znaczków odbywa się według przepisów o kasowaniu znaczków sądowych.

Sądy apelacyjne, wydziały zamiejscowe Sądów okręgowych, sądy grodzkie i sądy pracy zwracają znaczki zepsute lub wycofane z obiegli sądowi okręgowemu. Znaczki te będą komisyjnie zniszczone przez spalenie. Komisję zwołuje prezes sądu okręgowego. W skład komisji wchodzą: prezes sądu okręgowego lub jego zastępca, jako przewodniczący komisji, tudzież skarbnik i sekretarz sądu okręgowego. Odpis odnośnego protokółu należy przesłać Ministerstwu Sprawiedliwości. W związku z tem sąd okręgowy odpowiednio uzupełnia zapas znaczków danego sądu.

§  3.
Z sum, uzyskanych z opłat za doręczenia, tworzy się fundusz doręczeń.

Uzyskaną ze sprzedaży znaczków gotówkę sądy wpłacają dnia 20-go każdego miesiąca do Pocztowej Kasy Oszczędności: sądy okręgowe na własne konto czekowe, wydziały zaś zamiejscowe oraz sądy grodzkie i pracy pa konto czekowe właściwego sądu okręgowego na rachunek funduszu doręczeń. Wpływy z tych opłat w sądach apelacyjnych będą, wpłacane na konto czekowe miejscowego sądu okręgowego. Na odcinkach blankietów nadawczych (dowodach wpłaty) należy wyraźnie podać tytuł wpłaty: "za sprzedane znaczki za doręczenia".

Opłaty za doręczenia, pobierane w braku znaczków gotówką, należy również zarachowywać na fundusz doręczeń. Odnośne sumy, zarachowane przez kasę sądową narazie jako sumy niebudżetowe, będą przelewane z końcem danego miesiąca do funduszu doręczeń. Na przekazie przelewowym należy zaznaczyć wyraźnie, że suma przelana dotyczy opłaty za doręczenia, pobranej gotówką. Za tą gotówkę sąd okręgowy nie wydaje kasom sądowym znaczków.

§  4.
Z funduszu doręczeń pokrywa się:
a)
wynagrodzenie ryczałtowe kontraktowych woźnych sądowych, przyjętych do wykonywania doręczeń pism sądowych,
b) 1
(skreślona),
c)
wynagrodzenie magistratów i urzędów gminnych za wykonywanie przez funkcjonarjuszów gminnych doręczeń w postępowaniu cywilnem,
d)
koszty druku i przesyłki znaczków (§ 2) i inne wydatki, pozostające w związku z wykonywaniem doręczeń pism sądowych.

Pozostałą po pokryciu powyższych wydatków resztę gotowizny funduszu doręczeń przelewa się z końcem okresu budżetowego do Skarbu Państwa na dochód budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości.

§  5. 2
Wynagrodzenie kontraktowych woźnych sądowych, zatrudnionych doręczaniem pism sądowych, nie może przekraczać w Warszawie kwoty 300 zł, a w innych miejscowościach kwoty 250 zł miesięcznie. Ilość tych woźnych i wysokość ich wynagrodzenia zatwierdza Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wynagrodzenie zarządów miejskich i gminnych (§ 4 ust. 1 - c) ustala się na 30 gr za każde dokonane przez funkcjonarjusza gminnego doręczenie w postępowaniu cywilnem.

Prezes sądu okręgowego zarządza wypłatę wynagrodzeń kontraktowym woźnym sądowym na podstawie odpowiednich list miesięcznych, zarządom zaś miejskim i gminnym na podstawie przedstawionych przez nich rachunków, które dla sądu okręgowego potwierdza prezes tegoż sądu, a dla innych sądów - właściwi ich kierownicy.

§  6.
Sąd okręgowy prowadzi księgę kasową funduszu doręczeń (wzór Nr. 1) osobno na każdy okres budżetowy. Przychody zapisuje się w dniu otrzymania wyciągu z konta czekowego, a rozchody w dniu wystawienia i wysłania czeku przekazowego P. K. O. Rubrykę 7 wypełnia się dodatkowo na podstawie wyciągu z konta czekowego. Na wyciągach z konta i na innych dowodach przychodowych i rozchodowych wypisuje się odnośne pozycje księgi.

Księgę sumuje się w dniach dokonania zapisów, wyprowadzając sumy łączne od początku okresu oraz pozostałość na dzień następny.

Na podstawie lej księgi sądy okręgowe sporządzają miesięczne sprawozdania z obrotów funduszu doręczeń (wzór Nr. 2) i najdalej z końcem pierwszego miesiąca po sprawozdawczym przesyłają po jednym egzemplarzu Ministerstwu Sprawiedliwości i właściwej Izbie Kontroli.

§  7.
Sąd okręgowy na obroty znaczków prowadzi "księgę znaczków opłaty za doręczenia" (wzór Nr. 3). Zapisy w rubrykach 3 i 7 należy uskuteczniać z uwzględnieniem podziału obrotów pieniężnych w rocznym wykazie (wzór Nr. 4). Otrzymywane z Wytwórni znaczki sąd okręgowy zarahowuje zawsze w tym okresie budżetowym, w którym zostały wysłane, chociażby wpłynęły do sądu okręgowego dopiero z początkiem nowego okresu.

Sumowanie księgi i wyprowadzanie pozostałości odbywa się w sposób analogiczny do wskazanego w § 6.

Na podstawie tej księgi sąd okręgowy sporządza roczny wykaz obrotu znaczków (wzór Nr. 4) i najdalej z końcem pierwszego miesiąca po upływie okresu budżetowego przesyła dwa egzemplarze Ministerstwu Sprawiedliwości. Na jednym z nich Ministerstwo potwierdza zgodność znaczków, wysłanych z Wytwórni do sądu okręgowego, poczem wykaz ten zwraca sądowi okręgowemu celem przesłania właściwej Izbie Kontroli.

§  8.
Księgi (§ 6 i 7) winny być ponumerowane i zesznurowane, a końce sznurów przypieczętowane. Prezes sądu okręgowego potwierdza ilość kart w księdze.

Rewizję ksiąg przeprowadza prezes sądu okręgowego przynajmniej raz na kwartał, czyniąc w księdze wzmiankę, stwierdzającą wyniki rewizji, przyczem sumy należy wyrazić także słowami.

Księgi te i dowody pozostają w sądach okręgowych do dyspozycji organów Kontroli.

§  9.
Obroty znaczków, przesłanych przez Polską Wytwórnie Papierów Wartościowych sądom okręgowym (§ 2), prowadzi na podstawie nadsyłanych przez Wytwórnię zawiadomień Ministerstwo Sprawiedliwości w księdze znaczków według wzoru Nr. 5.

Na podstawie tej księgi oraz nadsyłanych przez sądy okręgowe sprawozdań i wykazów (wzór Nr. 2 i 4) Ministerstwo sporządza roczne zamknięcia funduszu doręczeń i obrotu znaczków. Zamknięcie funduszu doręczeń przesyła się Ministerstwu Skarbu w terminie i trybie, ustalonym § 79 przepisów rachunkowo-kasowych oraz odrębnemi zarządzeniami Ministerstwa Skarbu co do zamknięć rachunkowych rocznych. Zamknięcie obrotu znaczków przesyła kię Najwyższej Izbie Kontroli najdalej w końcu trzeciego miesiąca po upływie okresu budżetowego.

§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1932 r. Z tym dniem tracą moc obowiązującą przepisy, dotyczące przedmiotów unormowanych rozporządzeniem niniejszem, a w szczególności:
a)
rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 marca 1923 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o opłatach za doręczenie wezwań i zawiadomień na obszarze b. zaboru rosyjskiego, w brzmieniu rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1927 r. w sprawie zmiany powyższego rozporządzenia (Dz. U. R. P. Nr. 118, poz. 1019),
b)
rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 1921 r. o podwyższeniu opłat za doręczenia w sprawach cywilnych na obszarze b. zaboru austrjackiego (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 626).
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Wzór Nr. 1.

Księga kasowa funduszu doręczeń.

Wzór Nr. 2.

Sprawozdanie z obrotu funduszu doręczeń Sądu Okręgowego w ...... za miesiąc ......

Wzór Nr. 3.

Księga znaczków opłaty za doręczenia.

Wzór Nr. 4.

Wykaz obrotu znaczków opłaty za doręczenia za okres budżetowy ......

Wzór Nr. 5.

Księga znaczków.

grafika

1 § 4 lit. b) skreślona przez § 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 maja 1934 r. (Dz.U.34.44.390) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1934 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 lit. b) i c) rozporządzenia z dnia 25 maja 1934 r. (Dz.U.34.44.390) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1934 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024