Wykonanie porozumienia polsko-niemieckiego, podpisanego w Warszawie dnia 31 października 1929 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 12 lutego 1932 r.
o wykonaniu porozumienia polsko-niemieckiego, podpisanego w Warszawie dnia 31 października 1929 r.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i art. 3 ustawy z dnia 17 marca 1931 r. w sprawie ratyfikacji porozumienia polsko-niemieckiego, podpisanego w Warszawie dnia 31 października 1929 r. wraz z protokółem końcowym ad art. II porozumienia (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 229) postanawiam co następuje:
Art.  1.
1.
Majątki, prawa i udziały niemieckie w Polsce, które znajdowały się jeszcze w rękach ich właścicieli lub dawnych właścicieli w dniu 1 września 1929 r., zwalnia się z likwidacji oraz z wszelkich zarządzeń wynikających z likwidacji, przewidzianych w art. 92 i 297-b Traktatu Pokoju, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 r. (Dz. U. R. P. z 1920 r. Nr. 35, poz. 200), w ustawach: z dnia 4 marca 1920 r. o rejestracji i zabezpieczeniu majątków niemieckich (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 153), z dnia 15 lipca 1920 r. o likwidacji majątków prywatnych (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 467), z dnia 18 marca 1921 r. w przedmiocie uzupełnienia wspomnianej ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 183), we wszelkich wydanych na podstawie tych ustaw późniejszych przepisach prawnych, jak również w art. 6 do 24 polsko-niemieckiej konwencji górnośląskiej, zawartej w Genewie dnia 15 maja 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 371).
2.
Powyższe postanowienie nie odnosi się do wypadków, w których we wspomnianym wyżej terminie właściciel lub dawny właściciel zachował jeszcze swoje zamieszkanie na nieruchomości, będącej przedmiotem likwidacji, lecz osoba trzecia korzystała już efektywnie z nieruchomości w całości lub częściowo, natomiast odnosi się ono do wypadków, w których właściciel danego majątku administruje nim za pośrednictwem osoby trzeciej. W wypadkach przymusowej administracji nieruchomości, która jest lub była własnością osoby fizycznej, nieruchomość będzie uważana za znajdującą się w rękach właściciela lub dawnego właściciela, jeśli tenże tam mieszkał do 1 września 1929 r.
Art.  2.
1.
Do wydawania orzeczeń w sprawie zwolnienia z likwidacji powołane są: na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego Komitet Likwidacyjny w Poznaniu, a na pozostałym obszarze Państwa - Komitet Likwidacyjny w Warszawie. Przy wydawaniu tych orzeczeń mają zastosowanie postanowienia art. III polsko-niemieckiego porozumienia z dnia 31 października 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 90, poz. 704).
2.
Orzeczenia Komitetu Likwidacyjnego zapadają zwykłą większością głosów, a w razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
3.
Wszelkie orzeczenia Komitetu Likwidacyjnego winny być zapisywane do specjalnej księgi protokółów i podpisywane przez przewodniczącego.
4.
Przewodniczącemu Komitetu Likwidacyjnego przysługuje prawo wstrzymania wykonania orzeczenia Komitetu przed doręczeniem tego orzeczenia osobie żądającej zwolnienia z likwidacji z jednoczesnym obowiązkiem przedstawienia Komitetowi Likwidacyjnemu w czasokresie 30-to dniowym odnośnej sprawy celem ponownego jej rozpatrzenia.
5.
Przeciw orzeczeniu w sprawie zwolnienia przysługuje osobie, uprawnionej do żądania zwolnienia, prawo sprzeciwu do Komitetu Likwidacyjnego, który wydał orzeczenie, w czasokresie 30-to dniowym od daty doręczenia. Orzeczenie Komitetu Likwidacyjnego, załatwiające sprzeciw, jest ostateczne.
6.
Wszelkie doręczenia następują w myśl przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 341).
7.
Stawianie wniosków we właściwym sądzie hipotecznym w sprawie wykreślenia wpisów, uskutecznionych w księgach wieczystych, w związku z postępowaniem likwidacyjnem należy do przewodniczącego Komitetu Likwidacyjnego.
Art.  3.
1.
Postępowanie przed sądami powszechnemi w sprawach wytoczonych, lub któreby w przyszłości zostały wytoczone, dotyczących roszczeń, objętych art. II porozumienia polsko-niemieckiego z dnia 31 października 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 90, poz. 704), ulega umorzeniu na wniosek Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W sprawach, w których sąd zarządził umorzenie, kosztów sądowych nie liczy się, a koszta pozasądowe stron znoszą się wzajemnie.
Art.  4.
1.
Postępowanie wytoczone, lub któreby w przyszłości zostało wytoczone przed sądami administracyjnemi, dotyczące roszczeń, objętych art. II porozumienia polsko-niemieckiego z dnia 31 października 1929 r., w szczególności postępowanie przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym, przeciw orzeczeniom władz likwidacyjnych, wydanym na zasadzie przepisów, przytoczonych w art. 1 niniejszego rozporządzenia, ulega umorzeniu z urzędu.
2.
Przepis ten nie odnosi się do spraw, wytoczonych przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym z powodu orzeczeń Komitetów Likwidacyjnych, określonych w art. 2 niniejszego rozporządzenia.
Art.  5.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu i Ministrowi Sprawiedliwości, każdemu we właściwym zakresie działania.

Art.  6.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem głoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024