Rejestracja stowarzyszeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 10 grudnia 1932 r.
o rejestracji stowarzyszeń.

Na podstawie art. 45 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 808) zarządzam co następuje:
§  1.
Przewidziany w art. 21 prawa o stowarzyszeniach rejestr stowarzyszeń ma być prowadzony przez, wojewódzką władzę administracji ogólnej, właściwą dla miejsca siedziby stowarzyszenia, jako władzę rejestracyjną, według wzoru dołączonego jako załącznik Nr. 1 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Każde stowarzyszenie otrzymuje w rejestrze kolejny numer bieżący.

Dla wpisów przeznacza się co najmniej dwie przyległe stronice rejestru.

§  3.
Wpis następuje na podstawie zarządzenia władzy rejestracyjnej.

Wnioski do rejestru zgłaszane być winny w formie pisemnej.

Gdy wpis lub wykreślenie następuje z urzędu, należy o tem zaznaczyć w rubryce uwag.

§  4.
Rejestr stowarzyszeń zawiera 6 rubryk, Do poszczególnych rubryk wciągane są wpisy według ich rodzaju, zgodnie z oznaczeniem przedmiotu w nagłówkach rubryk. W rubryce "Dane statutowe. Zmiany statutu", wciągana jest szczegółowa treść tych danych, które w myśl prawa o stowarzyszeniach podlegają obowiązkowemu wpisowi do rejestru. O zmianach statutu, które nie dotyczą powyższych danych, zamieszcza się tylko ogólnikową adnotację, iż statut uległ zmianie, ze wskazaniem daty i liczby decyzji.
§  5.
Zmiany lub wykreślenia wpisów winny być umieszczone w tej rubryce, w której wpis się znajduje. Wpisy lub części ich, które straciły znaczenie na skutek późniejszych wpisów, lub adnotacyj, wykreśla się przez ich podkreślenie czerwonym atramentem.

W odpisach z rejestrów należy czerwono podkreślone wpisy tylko wtedy uwzględnić, jeżeli się tego żąda, lub gdy stosownie do okoliczności jest to potrzebne.

§  6.
Dla każdego zarejestrowanego stowarzyszenia należy założyć osobne akta, które należy zaopatrzyć nazwą stowarzyszenia i liczbą, pod którą stowarzyszenie jest wciągnięte do rejestru. W aktach przechowuje się wszystkie pisma i dowody, dotyczące danego stowarzyszenia.
§  7. 1
(skreślony).
§  8.
Rejestry stowarzyszeń mogą być przeglądane przez osoby interesowane w godzinach wyznaczonych do przyjęć interesantów.
§  9.
Powiatowa władza administracji ogólnej obowiązana jest otrzymane podanie o zarejestrowanie stowarzyszenia (art. 19 prawa o stowarzyszeniach) przedstawić wojewódzkiej władzy administracji ogólnej wraz ze swą opinją.
§  10. 2
(skreślony).
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

(wzór rejestru stowarzyszeń)

Rejestr stowarzyszeń i związków

Nr. ......

Nazwa stowarzyszenia lub związku ......

Data wpisu do rejestru, imiona i nazwiska założycieli, siedziba i adres stowarzyszenia (art. 22,23 prawa o stowarzyszeniach) Dane statutowe. Zmiany statutu. (art. 22, 28 prawa o stow., § 4 rozporz. wykon.) Ograniczenie działalności stowarzyszenia: zawieszenie (art. 25 pr. o stow.), ustanowienie kuratora (art. 25, 30 pr. o st.), upadłość (art. 33 pr. o st.), ograniczenie pełnomocnictw zarządu (art. 22 p. e) pr. o st.), pozbawienie prawa korzystania z ofiarności publ. lub zapomóg (art. 43 pr. o st.). Rozwiązanie (art. 25 pr. o st.), likwidacja, wykreślenie z rejestru (art. 33 p. b) prawa o st.). Skład zarządu (art. 23 prawa o st.). UWAGI

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

(wzór ogłoszenia o wciągnięciu

stowarzyszenia do rejestru)

Na zasadzie postanowienia Wojewody (Komisarza Rządu m. st.

Warszawy) .............. z dn. ........... 19 .....r.

Nr. .......... wciągnięto w dn. ............... 19 ......r. do

rejestru stowarzyszeń ........................................

Urzędu Wojewódzkiego (Komisarjatu Rządu m. st. Warszawy) pod

Nr. ...... stowarzyszenie pod nazwą ..........................

............................. z siedzibą w ...................

Teren działalności ...........................................

Cel stowarzyszenia ...........................................

Środki działania .............................................

Imiona ł nazwiska założycieli ................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Ewentualne ograniczenia pełnomocnictw zarządu ................

Czas trwania Stowarzyszenia ..................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 3

(uchylony)

1 § 7 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 lutego 1950 r. (Dz.U.50.7.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 1950 r.
2 § 10 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 lutego 1950 r. (Dz.U.50.7.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 1950 r.
3 Załącznik nr 3 uchylony rozporządzeniem z dnia 17 lipca 1945 r. (Dz.U.45.24.142) zmieniającym nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 1945 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024