Emisja złotych 7% listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej i pożyczki w tych listach udzielane.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: REFORM ROLNYCH, SKARBU I ROLNICTWA
z dnia 22 lipca 1931 roku
o emisji złotych 7 % listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej i o pożyczkach w tych listach udzielanych.

Na podstawie art. 28 ustawy z dnia 10 czerwca 1921 r. w przedmiocie utworzenia Państwowego Banku Rolnego (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 93, poz. 830) zarządza się co następuje:

Dział  I.

Złote 7 % listy zastawne Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej.

§  1.
1)
Złote 7 % listy zastawne Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej opiewać będą na złote w zlocie, oraz na równowartość tychże w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w złocie, we florenach holenderskich w złocie, we frankach francuskich w złocie, w funtach szterlingach i we frankach szwajcarskich (§ 13 Statutu Banku).
2)
Należność za umorzone listy i ubiegłe kupony, o ile listy te i kupony będą przedstawione do zapłaty w Polsce, płatna będzie w walucie polskiej według równowartości 900/5332 grama czystego złota za jednego złotego w złocie, a to bądź złotemi monetami polskiemi, bądź innemi środkami płatniczemi, mającemi moc prawną umarzania zobowiązań przez zapłatę bez ograniczenia kwoty. Równowartość ta obliczona będzie na dzień poprzedzający bezpośrednio termin płatności według wartości złota ogłaszanej w Monitorze Polskim przez Ministra Skarbu na podstawie cen czystego złota na giełdzie w New-Yorku i przeciętnego kursu dolara Stanów Zjednoczonych w postaci wypłaty na New-York na giełdzie w Warszawie w myśl rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 5 listopada 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 855). Poza granicami Polski należność za umorzone listy i ubiegłe kupony płatną będzie w walutach wyżej wymienionych podług równowartości, stosownie do § 2 niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1)
Wysokość emisji złotych 7 % listów zastawnych Serji II-ej ustala się z zachowaniem warunków przewidzianych w § 13 Statutu na ogólną sumę nominalną 75.000.000 złotych w złocie.
2)
Nominalna wartość złotych 7 % listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej ustanawia się w odcinkach równowartości:
Lit. Złotych w złocie. Dolarów St. Zjedn. w złocie. Florenów holend. w złocie. Franków franc. w złocie. Funtów sterling. Franków szwajcar.
A 10.000 1.121.82 2.790.88 28.633.13 230.10.4 5.813.95
B 5.000 560.91 1.395.44 14.316.56 115.5.2 2.960.98
C 1.000 112.18 279.09 2.803.31 23.1.0 581.40
D 500 56.09 139.55 1.431.66 11.10.6 290.70
E 100 11.22 27.91 296 2.6.1 58.14
3)
Wzór listu zastawnego ustala Minister Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu na wniosek Rady Nadzorczej Banku (§ 34 Statutu).
4)
Każdy list zastawny, emitowany na zasadzie niniejszego rozporządzenia zawierać będzie:
a)
oznaczenie serji, do której należy;
b)
oznaczenie kapitału, na który opiewa;
c)
oznaczenie okresu umorzenia kapitału, stopy procentowej i terminu opłaty kuponów;
d)
zobowiązanie Banku do opłacenia procentów i kapitału oraz oznaczenie waluty lub walut, w której będą one opłacone;
e)
wysokość kapitału zakładowego Banku;
f)
powołanie się na gwarancję Skarbu Państwa;
g)
podpisy względnie facsimilia Prezesa Banku, lub Wiceprezesa Rady Nadzorczej, albo w ich zastępstwie jednego z członków Rady Nadzorczej Banku, dwa podpisy Dyrektorów, lub Wicedyrektorów (z których jeden może być facsimile), pieczęć Banku, oraz podpis Komisarza Ministra Skarbu lub jego zastępcy;
h)
na odwrotnej stronie - zasadnicze postanowienia Statutu, dotyczące listów zastawnych (§ 17 Statutu).
5)
Listy zastawne wypuszczone w obieg będą wpisywane do prowadzonej przez Bank księgi listów zastawnych. O zapisaniu do tej księgi będzie uczyniona na awersowej stronie każdego listu zastawnego odpowiednia adnotacja, stwierdzona podpisem Szefa Wydziału Emisyjnego.
6)
Do każdego listu zastawnego będzie dołączony arkusz kuponowy na 10 lat, t. j. z 20-ma półrocznemi kuponami (§ 18 Statutu). Po upływie tego terminu będą wydawane nowe arkusze kuponowe na następny okres 10-cio letni, po złożeniu odnośnego talonu, znajdującego się przy liście zastawnym.
§  3.
Procenty od listów zastawnych w wysokości 7 % w stosunku rocznym płatne są półrocznie zdołu w dniu 2 stycznia i 1-go lipca każdego roku, za złożeniem kuponów (§ 1 niniejszego rozporządzenia.
§  4.
Każdy list zastawny będzie wycofany z obiegu i umorzony najpóźniej w ciągu lat 30½ od daty jego wystawienia.
§  5.
1)
Wycofanie z obiegu listów zastawnych dokonywać się będzie przez losowanie, albo przez wykup na giełdzie, lub z wolnej ręki (§ 20 Statutu).
2)
Bank obowiązany jest co pół roku wycofywać z obiegu listy zastawne na taką sumę, jaka odpowiada sumie kwot przypadających w danem półroczu do uiszczenia na spłatę kapitału podług planu umorzenia długoterminowych pożyczek amortyzacyjnych, powiększonej o sumy spłat, przedterminowych w gotówce, uskutecznionych z tytułu takichże pożyczek w okresie czasu pomiędzy terminami płatności rat poprzedniego i bieżącego półrocza (§ 20 Statutu).
3)
Do podlegających wycofaniu w każdem półroczu listów zastawnych należy przedewszystkiem zaliczyć listy, których 301/2-letni termin obiegu upływa w danem półroczu.
4)
Wypłatę za wylosowane listy dokonywać się będzie podług nominalnej ich wartości, zgodnie z § 1 niniejszego rozporządzania (§ 20 Statutu).
§  6.
1)
W dniu 1 maja i 2 listopada każdego roku w lokalu Banku odbywać się będzie publiczne losowanie złotych 7 % listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej (§ 34 Statutu).
2)
Losowanie listów zastawnych odbywać się będzie w obecności Prezesa Banku, względnie Wiceprezesa Rady Nadzorczej, członka Rady, wyznaczonego przez Prezesa. Komisarza Ministra Skarbu, jednego z członków Dyrekcji Banku i jednego urzędnika Banku, wyznaczonego przez Dyrekcję.
3)
O terminie losowania ogłasza się na 10 dni przedtem w Monitorze Polskim.
4)
Numery i wartości wylosowanych listów zastawnych Dyrekcja Państwowego Banku Rolnego niezwłocznie podaje do wiadomości publicznej przez ogłoszenie w wyżej wskazanem paśmie.
5)
Tabele wylosowanych w ostatniem półroczu listów zastawnych winny być wywieszone w Banku w miejscu widocznem.
6)
Dniem płatności listów zastawnych, wylosowanych w dniu 1-go maja jest dzień 1-go lipca tegoż roku; dla listów zastawnych wylosowanych w dniu 2 listopada - dzień płatności przypada 2-go stycznia roku następnego.
7)
W celu otrzymania gotówki za wylosowane listy zastawne, listy te należy składać w kasie Banku, ze wszystkiemi należącemi do nich jeszcze niepłatnemi kuponami. Wartość brakujących, niezapadłych kuponów potrąca się z sumy nominalnej listu (§ 20 Statutu).
8)
Wylosowane listy i zapadłe kupony Bank przyjmować będzie przed terminem wypłaty przy osobnej deklaracji za odpowiedniemi rewersami dla wcześniejszego sprawdzenia i szybkiej wypłaty w terminie właściwym.
§  7.
Wylosowane listy zastawne, po wypłacie przypadającej za nie należności, jak również listy zastawne, otrzymane przez Bank tytułem przedterminowej spłaty pożyczki (§ 22 rozporządzenia) będą niezwłocznie unieważnione, a następnie zniszczone w myśl § 21 Statutu Banku.
§  8.
Sumy uzyskane ze spłat gotówkowych na umorzenie kapitału i spłat procentów będą lokowane bądź w listach zastawnych, bądź w innych papierach, lub kredytach opiewających na złote w złocie (§ 34 Statutu).
§  9.
1)
W celu zapewnienia prawidłowej i terminowej opłaty kuponów i wylosowanych listów zastawnych, Państwowy Bank Rolny utworzy dla złotych 7 % listów zastawnych Serji II-ej specjalny fundusz rezerwowy, na którym posiadaczom złotych 7 % listów zastawnych Serji II-ej i kuponów od nich służyć będzie ustawowy przywilej pierwszeństwa zaspokojenia niezależnie od uczestnictwa w przywileju pierwszeństwa, zaspokojenia na ogólnym funduszu rezerwowym listów zastawnych i obligacyj Państwowego Banku Rolnego.
2)
Ustanowione dla pożyczek długoterminowych udzielanych w złotych 7 % listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej, zabezpieczenia hipoteczne, hipoteki i prawa zastawu stanowią zabezpieczenie wyłącznie dla złotych 7 % listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej i kuponów od tych listów (Art. 1 rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej - Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr. 76, poz. 594).
3)
Posiadaczom złotych 7 % listów zastawnych Serji II-ej i kuponów od nich służy również ustawowy przywilej pierwszeństwa zaspokojenia na ratach, wpłacanych na pokrycie długoterminowych pożyczek, udzielanych w tych listach.
4)
Co do zaspokojenia z innych części majątku Banku posiadacze listów zastawnych stoją narówni z innymi wierzycielami (§ 16 Statutu oraz art. 1 rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej - Dz. U. R. P. i 1930 r. Nr. 76, poz. 594).
§  10.
Należność za ubiegłe kupony i wylosowane listy zastawne płatna bidzie: w Polsce w kasach Państwowego Banku Rolnego oraz w kasach innych instytucyj, które Dyrekcja Banku wyznaczy i poda do publicznej wiadomości (§ 22 Statutu), - poza granicami Polski - u korespondentów, wykaz których Państwowy Bank Rolny będzie ogłaszał corocznie w dniu 1 grudnia w pismach urzędowych w Amsterdamie, w Zurichu, w Paryżu, w Londynie i New-Yorku.
§  11.
1)
Uszkodzone listy zastawne zamieniać się będzie na nowe, jeżeli:
a)
przedstawiona do Banku część listów będzie większa, niż połowa całego listu;
b)
na tej części znajdować się będzie: jeden podpis Prezesa Banku lub Dyrekcji i jeden z numerów;
c)
jeżeli nie będzie podstaw do podejrzenia o fałsz.
2)
Bank wypłaci należność za każdy uszkodzony ubiegły kupon od listu zastawnego, jeżeli na tym kuponie znajdować się będzie numer, podpis Dyrekcji i data płatności.
3)
Żądający wydania wtórnika winien wraz z odpowiedniem podaniem złożyć do Banku uszkodzone listy zastawne lub kupony, jak również odpowiednią sumę na koszty wygotowania nowych listów lub kuponów w miejsce uszkodzonych.
4)
Na nowych listach i kuponach należy umieścić "wtórnik", poczem nowe listy lub kupony wydaje się właścicielowi, uszkodzone zaś niszczy się w myśl § 21 Statutu Banku.
§  12.
Złote 7 % listy zastawne Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej mają wszelkie prawa papierów, posiadających bezpieczeństwo pupilarne. Będą one przyjmowane przez Skarb Państwa po kursie oznaczonym przez Ministra Skarbu, na kaucję i wadja (§ 23 Statutu).
§  13.
Skarb Państwa poręcza bezwarunkowo terminową zapłatę kapitału i odsetek listów zastawnych (Dz. U. R. P. z r. 1924 Nr. 118, poz. 1067, z r. 1927 Nr. 46, poz. 407 i z r. 1930 Nr. 34, poz. 280), wypuszczonych na podstawie niniejszego rozporządzenia.

Dział  II.

Długoterminowe pożyczki amortyzacyjne, udzielane w złotych 7 % listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej.

§  14.
1)
Pożyczki w złotych 7 % listach zastawnych Serji II-ej Państwowy Bank Rolny udzielać będzie na cele wskazane w § 35 Statutu.
2)
Pożyczki te będą zabezpieczane na pierwszem miejscu hipotecznem w granicach połowy szacunku, zgodnie z § 25 oraz § 26 Statutu Banku.
3)
Ustanowione dla pożyczek długoterminowych, udzielanych w złotych 7 % listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej, zabezpieczenia hipoteczne, hipoteki i prawa zastawu stanowią zabezpieczenie wyłącznie dla złotych 7 % listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej i kuponów od tych listów (art. 1 p. 1 rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej - Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr. 76, poz. 594).
4)
Pożyczki udzielane będą z uwzględnieniem, żeby dochody nieruchomości bez zmniejszenia jej zdolności gospodarczej stanowiły pełne pokrycie dla wynikających z pożyczek rat.
5)
Pożyczki te spłacać się będzie w równych półrocznych ratach, zawierających oprocentowanie i sumę umarzaną podług planu umorzenia.
§  15.
Pożyczki hipoteczne udzielane będą w złotych 7 % listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej:
a)
na 10 lat, przy półrocznej racie na procent i amortyzację 7,04 % i ostatniej racie 6,929926 %;
b)
na 15 lat, przy półrocznej racie na procent i amortyzację 5,44 % i ostatniej racie 5,292006 %;
c)
na 20 lat, przy półrocznej racie na procent i amortyzacje 4,69 % i ostatniej racie 4,075169 %;
d)
na 30 lat, przy półrocznej racie na procent i amortyzację 4,01 % i ostatniej racie 3,786389 %.
§  16.
Przy wypłacie pożyczki potrącane będą przypadające od dłużnika na rzecz Banku następujące należności:
a)
procent w stosunku 7 % rocznie od sumy pożyczki za czas od daty wydania pożyczki do najbliższego terminu 1-go lipca, względnie 1 stycznia, czyli do końca bieżącego półrocza;
b)
dodatek na administrację na ten sam okres czasu od sumy imiennej długu;
c)
wpisowe na fundusz rezerwowy listów zastawnych w wysokości 1/4 % imiennej sumy pożyczki (p. b) § 16 Statutu);
d)
zwrot kosztów wygotowania listów zastawnych w wysokości faktycznych wydatków obliczonych przez Bank.
§  17.
1)
W dniu 1 - go kwietnia i 1 - go października każdego roku dłużnicy uiszczać będą raty półroczne, zawierające kwotę na umorzenie kapitału i oprocentowanie (§ 15 rozporządzenia), oprócz tego obliczony procentowo od pierwotnej imiennej sumy pożyczki dodatek na administrację w wysokości, uchwalonej przez Radę Nadzorczą i zatwierdzony przez Ministra Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Rolnictwa (§ 29 i § 34 Statutu Banku).

2) Część raty stanowiąca kwotę na umorzenie kapitału, może być uiszczona w listach zastawnych podług imiennej ich wartości, nie później jednak, jak w terminie płatności tej raty (§ 29 Statutu).

3)
Pierwsza rata płatna będzie w dniu 1 kwietnia, jeżeli pożyczka wydana została w drugiem półroczu kalendarzowem roku ubiegłego. Gdy zaś pożyczka wydana została w pierwszem półroczu, pierwsza rata płatna jest 1 października tegoż roku.
§  18.
1)
Całkowite lub częściowe uchybienie terminu którejkolwiek z ustanowionych rat półrocznych wkładać będzie na opóźniającego się obowiązek płacenia Państwowemu Bankowi Rolnemu odsetek zwłoki (§§ 7 i 30 Statutu), z tem, iż:
a)
odsetki zwłoki nie będą pobierane, jeżeli zaległość najpóźniej w ciągu dni 15-tu po terminie będzie uiszczona;
b)
w razie zwłoki ponad 15 dni dłużnik obowiązany będzie zapłacić Bankowi odsetki zwłoki od dnia płatności.
2)
Przy obliczaniu odsetek zwłoki ułamki miesięcy liczyć się będą za całe miesiące.
§  19.
Odsetki zwłoki obliczane będą od całej sumy zaległości tak w kapitale, jak w procentach, oraz od należnego przy racie dodatku na administrację i biegną aż do czasu całkowitego uiszczenia zaległości (§§ 29 i 30 Statutu).
§  20.
Stosownie do § 31 Statutu, Państwowy Bank Rolny mocen będzie przystąpić do ściągania należności drogą przymusową, o ile w ciągu dni 30-tu po terminie płatności raty, zaległości nie zostaną zapłacone.
§  21.
Przy częściowej spłacie zaległości będą pokrywane przedewszystkiem koszty, spowodowane ewentualną egzekucją i wydatkami, poczynionemi przez Bank na podstawie Statutu, regulaminu lub warunków, ustalonych przy udzielaniu pożyczek, następnie reszta uiszczonej kwoty użyta będzie na zmniejszenie lub całkowite pokrycie samych rat zaległych wraz z odsetkami zwłoki.
§  22.
1)
Dłużnik może każdego czasu listami zastawnemi albo gotówką spłacić kapitał pożyczkowy w całości lub w części przed ustanowionym w planie umorzenia terminem (§ 32 Statutu).
2)
Na częściową przedterminową spłatę pożyczki mogą być zaliczone jedynie kwoty, zmniejszające nominalną sumę pożyczki najmniej o kwotę 100 złotych, wszelkie zaś mniejsze spłaty zaliczone będą na poczet rat najbliższych.
3)
Przy przedterminowej spłacie pożyczek w okresach czasu pomiędzy 1 stycznia i 31 marca, oraz 1 lipca i 30 września winien dłużnik opłacić procenty od sumy spłacanej pożyczki od początku półrocza kalendarzowego do dnia wpłaty. Przy spłacie zaś pomiędzy 1 kwietnia i 30 czerwca, oraz pomiędzy 1 października i 31 grudnia winien dłużnik wymienioną wyżej należność opłacić do końca półrocza kalendarzowego, z wyjątkiem wypadków, gdy spłata dokonywana jest listami zastawnemi, w których to wypadkach dłużnikowi bonifikuje się kupon bieżący do końca półrocza kalendarzowego. Dodatek na administrację pobiera się za pełne półrocze kalendarzowe niezależnie od terminu spłaty.
§  23.
1)
Rachunkowość dotyczącą pożyczek, zaciągniętych w złotych 7 % listach zastawnych Serji II-ej, będzie prowadził Państwowy Bank Rolny w złotych w złocie, wszelkie zaś należności z tytułu tych pożyczek, dokonywane gotówką, mają być uiszczone przez dłużników w kasach Państwowego Banku Rolnego w walucie polskiej podług równowartości 900/5332 grama czystego złota za jednego złotego w złocie, a to bądź złotemi monetami polskiemi, bądź innemi środkami płatniczemi, mającemi moc prawną umarzania zobowiązań przez zapłatę bez ograniczenia kwoty.
2)
Równowartość obliczona będzie na dzień poprzedzający bezpośrednio dzień zapłaty według wartości złota, ogłaszanej w Monitorze Polskim przez Ministra Skarbu na podstawie cen czystego złota na giełdzie w New-Yorku i przeciętnego kursu dolara Stanów Zjednoczonych w postaci wypłaty na New-York na giełdzie w Warszawie w myśl rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 5 listopada 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 855).
3)
W razie wpłaty należności bankowej za pośrednictwem poczty lub innych instytucyj kredytowych, wpłata uznaje się za dokonaną dopiero wtedy, gdy Bank pozyskał możność dysponowania odnośną kwotą.
§  24.
W razie sprzedaży z licytacji majątku ruchomego, lub nieruchomego dłużnika, do obliczenia należności z tytułu pożyczki, zaciągniętej w złotych 7 % listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego Serji II-ej, mają zastosowanie przepisy §§ 4 i 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 kwietnia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 385), oraz przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 5 listopada 1927 roku (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 855).
§  25.
1)
Budowle, których wartość uwzględniona została przy udzielaniu pożyczki, powinny być ubezpieczone od ognia w jednej z instytucyj wskazanych przez Ministra Skarbu, co najmniej do wysokości sumy, równej ich wartości szacunkowej, przyjętej przez Bank, z zastrzeżeniem że wynagrodzenie asekuracyjne wypłacone będzie właścicielowi tylko za zgodą Banku. Bank może zażądać dokonania ubezpieczenia w walucie złotej.
2)
Bank jest upoważniony zarządzić ubezpieczenie na rachunek dłużnika i pobrać wynagrodzenie w razie pogorzeli.
§  26.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024