Regulamin przewozowy dla bezpośredniej komunikacji towarowej pomiędzy Polską a Z.S.R.R.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 23 czerwca 1930 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa w sprawie regulaminu przewozowego dla bezpośredniej komunikacji towarowej pomiędzy Polską a Z.S.R.R.

Na mocy art. 4, punkt 8, ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 580) oraz artykułu 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
§  1.
Przewóz towarów w bezpośredniej komunikacji pomiędzy stacjami kolei polskich, włączając położone na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, z jednej strony, a stacjami kolei Związku Socjalistycznych Republik Rad, z drugiej strony, odbywa się na zasadzie regulaminu, podanego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Z dniem tym tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 25 lutego 1928 r. i 15 grudnia 1928 r., wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa w sprawie przepisów przewozowych dla bezpośredniej polsko-sowieckiej komunikacji towarowej (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 225, Dz. U. R. P. Nr. 101, poz. 904).

ZAŁĄCZNIK  1

REGULAMIN PRZEWOZOWY

dla bezpośredniej komunikacji towarowej pomiędzy Polską a Z. S. R. R.

Regulamin niniejszy obowiązuje w bezpośredniej komunikacji towarowej pomiędzy stacjami kolei polskich, włączając położone na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, z jednej strony, a stacjami kolei Związku Socjalistycznych Republik Rad, z drugiej strony.

I.

Przepisy przewozowe.

Za podstawę prawną do regulowania stosunków wzajemnych, wynikających z umowy przewozowej, służy Berneńska Konwencja Międzynarodowa o przewozie towarów kolejami żelaznemi (KMT) z dnia 23 października 1924 r. z ujednostajnionemi postanowieniami dodatkowemi Międzynarodowego Komitetu Przewozów Kolejami żelaznemi, - z odchyleniami i uzupełnieniami, przewidzianemi w postanowieniach specjalnych, podanych w rozdziale II niniejszego regulaminu.

II.

Postanowienia specjalne.

1.

Do art. 1 K. M. T. Koleje żelazne i przewozy, do których stosuje się Konwencję.

Koleje, należące do komunikacji, oraz przejścia graniczne, przez które przewozi się towary, określa taryfa dla bezpośredniej komunikacji towarowej pomiędzy Polską a Z. S. R. R.

2.

Do art. 6 K. M. T. Treść i forma listu przewozowego.

a)
List przewozowy powinien posiadać napis: "Bezpośrednia komunikacja towarowa pomiędzy Polską a Z. S. R. R.", wzamian napisu: "Międzynarodowy przewóz kolejami żelaznemi", i w tekście pod nagłówkiem nie powinien zawierać słów: "Konwencji Międzynarodowej o przewozie towarów kolejami żelaznemi, jak również",
b)
formularze listów przewozowych zawierają równoległe teksty w językach polskim i rosyjskim. Przy nadawaniu przesyłek na stacjach, położonych na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, mogą być używane listy przewozowe, zawierające również tekst w języku niemieckim.

Tłumaczenie tekstu, wpisanego przez nadawcę do listu przewozowego, na język kraju przeznaczenia, będzie dokonywane z urzędu przez kolej.

c)
Wskazanie w liście przewozowym granicznych stacyj zdawczo-odbiorczych, przez które towar powinien być przewieziony, stanowi obowiązek nadawcy.
d)
Nadawcy wolno zamieścić na dolnej części odwrotnej strony listu przewodowego dla wyłącznej informacji odbiorcy bez żadnego zobowiązania i odpowiedzialności kolei i inne uwagi, niż te jakie wskazuje § 11 art. 6 K. M. T. Treść tych uwag, które winny pozostawać w ścisłym związku z umową o przewóz, podaje taryfa dla tej komunikacji.

3.

Do art. 18 K. M. T. Niewłaściwe zastosowanie taryfy.

Wzamian postanowień §§ 2 i 4 na kolejach Z. S. R. R. obowiązują wewnętrzne prawa i przepisy.

4.

Do art. 19 K. M. T. Zaliczki i zaliczenia.

Postanowienia art. 19 K. M. T. nie mają zastosowania.

5.

Do art. 21 K. M. T. Prawo wprowadzania zmian w umowie o przewóz.

Nie dopuszcza się zleceń nadawcy, których wykonanie wymaga przeadresowania przesyłki do trzeciego państwa.

6.

Do art. 35 K. M. T. Deklaracja interesu w dostawie.

Wzamian postanowień tego artykułu mają zastosowanie przepisy następujące:
a)
Dopuszcza się deklarować w liście przewozowym, zgodnie z art. 6 § 6 punkt k., K. M. T. kwotę odszkodowania za całkowite lub częściowe zaginięcie towaru lub jego uszkodzenie dla następujących towarów: platyny, futer kosztownych (bobrów, lisów niebieskich, gronostajów, kun, nurków, wydr, karakułów, fok, także farbowanych, lisów srebrnych, skunksów i soboli) oraz wyrobów z tych futer, tudzież film.

Wysokość kwoty odszkodowania powinna być podana w walucie kraju nadania.

b)
Za deklarowanie kwoty odszkodowania pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 0,025 % od deklarowanej sumy za każde zaczęte 10 km odległości przewozu, nie mniej jednak od 50 centów U. S. A. od jednej przesyłki.
c)
W razie całkowitego lub częściowego zaginięcia lub uszkodzenia towaru, dla którego deklarowano kwotę odszkodowania, odszkodowanie, przewidziane w art. 29 i 32, oblicza się według wartości rzeczywistej zagubionego towaru lub odpowiednio do rzeczywistego zmniejszenia się jego wartości wskutek uszkodzenia, z ograniczeniem do wysokości deklarowanej kwoty. Ograniczenie odszkodowania przewidziane w art. 29 do 50 franków za jeden kg nie ma w danym wypadku zastosowania.

7.

Do art. 57 - 63 K. M. T.

Postanowienia tych artykułów nie mają zastosowania.
1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1932 r. (Dz.U.32.116.959) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 grudnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024