Częściowa zmiana przepisów o sporządzaniu i ustalaniu budżetów związków komunalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 20 stycznia 1930 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie częściowej zmiany przepisów o sporządzaniu i ustalaniu budżetów związków komunalnych.

Na podstawie § 11 punkt b) i § 14 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 czerwca 1924 r. o obowiązku i sposobie pokrywania wydatków przez związki komunalne (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 522) w związku z art. 19 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o zakładach leczniczych (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 382) i z § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 23 listopada 1927 r. o sprawozdaniach z działalności i rachunkowości instytucyj opiekuńczych (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 2, poz. 13) zarządza się co następuje:
§  1.
Do rozporządzenia wykonawczego Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 czerwca 1926 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie wykonania § 11 punkt b) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 czerwca, 1924 r. o obowiązku i sposobie pokrywania wydatków przez związki komunalne oraz niektórych innych paragrafów tegoż rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej (Dz. U. R. P. Nr. 75, poz. 433), zmienionego częściowo przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 24 września 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 101, poz. 587), wprowadza się następujące dalsze zmiany.
1.
Ustęp drugi § 3 otrzymuje brzmienie następujące: "Należy jednak zamieszczać w budżetach sumy powstające z rozrachunku między sobą przedsiębiorstw i tych zakładów, które zgodnie z § 4 niniejszego rozporządzenia mają być wydzielone z budżetu administracyjnego, jak również sumy, które powstają z rozrachunku między temi przedsiębiorstwami i zakładami a jednostkami organizacyjnemi, względnie gospodarczemi, objętemi budżetem administracyjnym".
2.
Ustęp pierwszy § 4 otrzymuje brzmienie następujące: "Budżet związku komunalnego składa się z budżetu administracyjnego i budżetów przedsiębiorstw komunalnych, szpitali i zakładów opiekuńczych".

Ustęp drugi tegoż § 4 otrzymuje brzmienie następujące: "Budżet administracyjny obejmuje budżety netto (czyste zyski lub deficyty) przedsiębiorstw, szpitali i zakładów opiekuńczych. Pozatem wszystkie budżety zawierają dochody i wydatki brutto".

3.
Ustęp trzeci § 10 otrzymuje brzmienie następujące: "W wydatkach można preliminować kredyt na wydatki nieprzewidziane i to zarówno takie, które wogóle pominięto w budżecie, jak i takie, które zapreliminowane wprawdzie w budżecie, okażą się przy wykonaniu niewystarczającemi, o ile kredyty na te wydatki nie mogą być zwiększone przez zmniejszenie innych kredytów (virement) (§ 51).

Zarząd związku komunalnego obowiązany jest powiadomić organ uchwalający na najbliższem posiedzeniu o wydatkach dokonanych z tego kredytu. W końcu roku budżetowego należy wszystkie wydatki omawianego kredytu zaliczyć do właściwych budżetowych wydatków w zależności od ich rodzaju. W tym celu zarząd związku komunalnego otworzy w końcu roku obrachunkowego nowe kredyty w odpowiednich działach budżetu, względnie zwiększy istniejące kredyty".

4.
W ustępie trzecim § 13, w nazwach działów w dochodach zwyczajnych: "VII dopłaty (opłaty specjalne)" i w dochodach nadzwyczajnych: "V dopłaty (opłaty specjalne) " - skreśla się nawias i słowa: "opłaty specjalne".
5.
Paragraf 28 należy uzupełnić zdaniem: "W tymże dziale należy zamieszczać kredyty na wydatki nieprzewidziane".
6.
Ustęp drugi § 34 otrzymuje brzmienie następujące: "Dział VI powinien objąć opłaty za korzystanie z urządzeń i zakładów dobra publicznego z wyjątkiem szpitali i zakładów opiekuńczych opłaty placowe, rogatkowe, za wpęd na targowice i t. p.)".

W ustępie trzecim tegoż paragrafu skreśla się nawias i słowa: "opłaty specjalne", zamieszczone w tym nawiasie.

7.
Ostatni ustęp § 35 otrzymuje brzmienie następujące: "Kary za zwłokę w płaceniu podatków, odsetki za odroczenie i koszty egzekucji należy preliminować w osobnych pozycjach dla każdego podatku oddzielnie",
8.
W ustępie czwartym § 37 należy skreślić nawias wraz z zamieszczonemi w nim słowami "specjalnych opłat". W ostatnim ustępie tegoż paragrafu należy skreślić dotychczasowy punkt 2 i zmienić dotychczasową numerację punktu 3 na 2.
9.
W § 51 dodaje się nowy ustęp: "Zwiększenie kredytu na wydatki nieprzewidziane może nastąpić tylko w formie dodatkowego budżetu".
10.
Ustęp pierwszy § 52 otrzymuje brzmienie następujące: "W razie gdy kredyt przewidziany w budżecie okaże się niewystarczającym i nie może być zwiększony w sposób wyżej podany (virement), zarząd związku komunalnego bądź pokryje go z kredytu na wydatki nieprzewidziane, bądź też postąpi zgodnie z postanowieniami zawartemi w ustępach drugim i trzecim § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 17 czerwca 1924 r. o obowiązku i sposobie pokrywania wydatków przez związki komunalne (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 522) ".
11.
Ustęp 2 § 59 uzupełnia się zdaniem: "z których jeden wydział powiatowy zatrzymuje dla siebie wraz z odnośnemi materiałami, a drugi egzemplarz zwraca właściwemu związkowi komunalnemu z uwidocznieniem w tym egzemplarzu żądanych przez siebie zmian".

W ustępie czwartym § 59 słowo "właściwej" zastępuje się wyrazem "wojewódzkiej".

W ustępie ostatnim tegoż § 59 przed słowami "władza nadzorcza" dodaje się słowo "wojewódzka".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024