Decyzja Rady Ligi Narodów, dotycząca rezerw ubezpieczenia górniczego na obszarze Górnego Śląska, odstąpionym Polsce przez Niemcy, wydana na mocy art. 312 Traktatu Pokoju między Państwami Sprzymierzonemi i Stowarzyszonemi a Niemcami, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 1 kwietnia 1930 r.
w sprawie decyzji Rady Ligi Narodów, dotyczącej rezerw ubezpieczenia górniczego na obszarze Górnego Śląska, odstąpionym Polsce przez Niemcy, a wydanej na mocy art. 312 Traktatu Pokoju między Państwami Sprzymierzonemi i Stowarzyszonemi a Niemcami, podpisanego w Wersalu dn. 28 czerwca 1919 roku.

Podaje się niniejszem do wiadomości, że w dniu 13 stycznia 1930 r. Rada Ligi Narodów, na podstawie art. 312 Traktatu Pokoju między Państwami Sprzymierzonemi i Stowarzyszonemi a Niemcami, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 r. (Dz. U. R. P. z 1920 r. Nr. 35, poz. 200), powzięła następującą decyzję:

Przekład.

"Rada,

Po zbadaniu, zgodnie z postanowieniami art. 312 Traktatu Wersalskiego, zaleceń sformułowanych przez Komisję ustanowioną na mocy tego artykułu celem uregulowania przeniesienia funduszów, przeznaczonych na zapewnienie funkcjonowania ubezpieczenia górniczego w części Górnego Śląska, odstąpionej Polsce przez Niemcy, przyjmuje zalecenia Komisji, które będą miały moc przewidzianą przez art. 312 wspomnianego Traktatu."

Wspomniane wyżej zalecenia i odnośne ich załączniki brzmią jak następuje:

Zalecenia, przedłożone przez Komisję Radzie Ligi Narodów celem uregulowania przeniesienia funduszów instytucyj ubezpieczenia górniczego na Górnym Śląsku.

Warunki zastopowania art. 312 Traktatu Wersalskiego określone są na podstawie ogólnego rozrachunku i wyłożone w następujących artykułach:

Artykuł  pierwszy.

W celu wykonania niniejszej decyzji, przeniesienia własności i podział majątku przewidziane w następnych artykułach nabierają skuteczności na mocy samego prawa z dniem 1 lipca 1922 r.

Artykuł  2.

Na Polskę przechodzi własność nieruchomości (gruntów i budynków), jak również instalacyj i materjału, w nich zawartych, położonych w Polsce a należących poprzednio do dawnego Oberschlesischer Knappschaftsverein.

Na Niemcy przechodzi własność nieruchomości (gruntów i budynków), jak również instalacyj i materjału w nich zawartych, położonych w Niemczech, a należących poprzednio do dawnego Oberschlesischer Knappschaftsverein.

Własność majątku przejdzie na nowego właściciela wraz ze wszystkiemi związanemi z nią prawami i zobowiązaniami. Potrzebne sprostowania w księgach gruntowych będą uskutecznione na jednostronne żądanie nowego właściciela.

Artykuł  3.

Wszystkie prawa i zobowiązania dawnego Oberschlesischer Knappschaftsverein odnośnie do lazaretu w Petershofen (wraz z jego instalacjami i materjałem) zostają przyznane Niemcom. Z tytułu zarządzania tym lazaretem od 1 lipca 1922 r. Niemcy i Polska nie będą mogły zgłaszać wzajemnych roszczeń.

Artykuł  4.

Notowane na giełdzie papiery wartościowe złożone w Szwajcarskim Banku Narodowym, które należały do dawnego Oberschlesischer Knappschaftsverein i których wykaz zawiera załączony aneks Nr. 1 przejdą na własność Polski, z wyjątkiem papierów wartościowych, wymienionych pod Nr. 25 do 27, które przejdą na własność Niemiec.

Sumy ze spłaty papierów wartościowych dokonanej po 30 czerwca 1922 r., będą zapisane na dobro tego Państwa, któremu przydziela się wymienione papiery wartościowe.

Koszty z tytułu administracji papierów wartościowych pokryje nowy ich właściciel.

Szwajcarski Bank Narodowy wyda możliwie najprędzej wymienione wyżej papiery wartościowe nowemu właścicielowi na jego jednostronne żądanie.

Artykuł  5.

Wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych za skryptem dłużnym przez dawny Oberschlesischer Knappschaftsverein, wyliczone w załączonym aneksie 2-im, przejdą na rzecz Polski z wyjątkiem wierzytelności z tytułu pożyczek, wymienionych pod Nr. 1, 2, 3 i 17, które przejdą na rzecz Niemiec. Wierzytelności z tytułu pożyczek spłacone po 30 czerwca 1922 r. będą zapisane na dobro tego Państwa, któremu przydziela się wymienione wierzytelności.

Przeniesienie wierzytelności z tytułu pożyczek powoduje przeniesienie na nowego wierzyciela wszystkich praw i zobowiązań dawnego Oberschlesischer Knappschaftsverein, wynikających z wymienionych wierzytelności.

Szwajcarski Bank Narodowy, lub, ewentualnie, zainteresowane kasy górnicze, winny doręczyć możliwie jak najprędzej dokumenty uzasadniające wierzytelności nowemu wierzycielowi na jego jednostronne żądanie. Nowy wierzyciel zawiadomi natychmiast dłużników o zmianie zaszłej co do osoby wierzyciela. Zawiadomienie to będzie miało tę samą skuteczność, jak gdyby pochodziło od dawnego wierzyciela.

Artykuł  6.

Wierzytelności hipoteczne dawnego Oberschlesischer Knappschaftsverein, wyliczone w załączonym aneksie 3-cim, przejdą na rzecz Polski, z wyjątkiem wierzytelności hipotecznych, wymienionych pod Nr. 1 do 11, które przejdą na rzecz Niemiec. Wierzytelności hipoteczne, spłacone po 30 czerwca 1922 r. będą zapisane na dobro tego Państwa, któremu przydziela się wymienione wierzytelności.

Przeniesienie hipotek powoduje przeniesienie na nowego wierzyciela wszystkich praw i zobowiązań dawnego Oberschlesischer Knappschaftsverein, wynikających z wymienionych hipotek.

Szwajcarski Bank Narodowy, i, ewentualnie, zainteresowane kasy górnicze winny doręczyć natychmiast listy hipoteczne nowemu wierzycielowi na jego jednostronne żądanie.

Potrzebne sprostowania w księgach gruntowych będą uskutecznione na jednostronne żądanie nowego wierzyciela.

Artykuł  7.

Żaden podatek nie będzie mógł być pobrany przez Niemcy i Polskę przy sposobności przeniesień jakiegokolwiek rodzaju, przewidzianych przez niniejszą decyzję.

Papiery wartościowe i wierzytelności, przyznane niniejszą decyzją jednemu Państwu, a znajdujące się na terytorjum drugiego Państwa, nie będą mogły być zajęte lub zatrzymane, ani też nie będą mogły stanowić przedmiotu jakiegokolwiek innego analogicznego zarządzenia.

Artykuł  8.

Polska będzie korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, przewidzianych przez obecne i przyszłe ustawodawstwo niemieckie, z których korzystałby dawny wierzyciel, a odnoszących się do waloryzacji papierów wartościowych notowanych na giełdzie, wierzytelności z tytułu pożyczek i wierzytelności hipotecznych.

Artykuł  9.

Majątek jakiegokolwiek rodzaju, który należał do dawnego Plessischer Knappschaftsverein wraz z prawami i zobowiązaniami z nim związanemi, pozostanie własnością Polski.

Artykuł  10.

W wyniku ogólnego rozrachunku, dokonanego w zastosowaniu artykułu 312 Traktatu Wersalskiego i dla słusznego wyrównania roszczeń, zgłoszonych z jednej i drugiej strony (czy to w przedmiocie finansowych zobowiązań ubezpieczenia górniczego, czy to z tytułu rachunku wzajemnościowego, czy to w związku z podziałem majątku, dokonanym niniejszą decyzją, czy to z tytułu wypłat, dokonanych na rachunek dawnego Oberschlesischer Knappschaftsverein przez obie kasy górnicze, które wstąpiły w jego miejsce) przekażą Niemcy na rzecz Polski sumę ryczałtową w wysokości miljona pięciuset tysięcy marek złotych (1.500.000 mk. zł.) z wartością na dzień 1 stycznia 1930 r. Począwszy od tej daty suma ryczałtowa podlegać będzie oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy rocznej 5 od 100, Zapłata tej sumy winna być dokonana w przeciągu trzech miesięcy od daty niniejszej decyzji.

Artykuł  11.

Postanowienia artykułów 12, 13 ustęp 1 i 2 i 24 ustęp 1, 2 i 3 (załączony aneks 4-ty) układu niemiecko-polskiego z dnia 26 sierpnia 1922 r. dotyczącego podziału dawnego Oberschlesischer Knappschaftsverein, będą stosowane dla celów niniejszej decyzji począwszy od dnia 1 stycznia 1930 r., nawet gdyby wymieniony układ został wypowiedziany.

Artykuł  12.

Wykonanie postanowień, zawartych w poprzednich artykułach, przez obydwa Państwa i zainteresowane kasy górnicze, które są następcami dawnego Oberschlesischer Knappschaftsverein, uważane będzie za dopełnienie przez nie wszystkich ich zobowiązań, wynikających, lub mogących wyniknąć z funkcjonowania dawnego Oberschlesischer Knappschaftsverein.

Artykuł  13.

Spory, któreby ewentualnie powstały przy stosowaniu niniejszej decyzji, będą rozstrzygane przez Trybunał, do którego każdy z obu Rządów wydeleguje dwóch przedstawicieli i którego przewodniczący będzie wyznaczony przez Przewodniczącego Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej.

Wniesienie powództwa do tego Trybunału nie może w żadnym wypadku powodować opóźnienia lub zawieszenia wykonania niniejszej decyzji.

ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Artykuły 12, 13 ust. 1 i 2 i 24 ustęp 1, 2 i 3 układu niemiecko-polskiego z dnia 26 sierpnia 1922 r. dotyczącego podziału górnośląskiej spółki brackiej*).

Artykuł 12.

1)
Począwszy od dnia 1 lipca 1922 r. stają się z czynnych członków kasy pensyjnej górnośląskiej spółki brackiej bez względu na swe obywatelstwo członkami kasy pensyjnej polskiej spółki brackiej ci, którzy zatrudnieni są w przedsiębiorstwie brackiem, położonem w polskim Górnym Śląsku, członkami kasy pensyjnej niemieckiej spółki brackiej ci, którzy zatrudnieni są w przedsiębiorstwie brackiem położonem w niemieckim Górnym Śląsku, i to z podtrzymaniem ich lat starszeństwa i ich pretensji z tego wypływających.
2)
W zakładach górniczych miarodajnem jest położenie szybu dobywczego.
3)
Ustęp 1 stosuje się odpowiednio do osób dobrowolnie ubezpieczonych; osoby te przynależeć będą do spółki brackiej, do której należy przedsiębiorstwo, w którem ostatnio były bracko zatrudnione.

Artykuł 13.

1)
Uprawnienia nabyte do 30 czerwca 1922 r. włącznie wobec górnośląskiej spółki brackiej obciążają nową spółkę bracką, w której obwodzie członek przed podziałem ostatnio bracko był zatrudniony.
2)
Uprawnienia nabyte do 30 czerwca 1922 r., włącznie wobec innych niemieckich spółek brackich zatrzymują członkowie, którzy wedle artykułu 12 stają się członkami polskiej spółki brackiej, tak długo, jak się utrzymują uprawnienia nabyte wobec polskiej spółki brackiej wedle jej statutu.

Artykuł 24.

1)
Począwszy od 1 lipca 1922 r. przejmuje dla inwalidów, wdów i sierot górnośląskiej spółki brackiej istniejących tego dnia a uprawnionych do pensji bez względu na ich obywatelstwo:

polska spółka bracka

świadczenia dla osób, które mieszkają w dniu 1 lipca 1922 r. w miejscowości położonej na polskim Górnym Śląsku albo poza Rzeszą Niemiecką,

niemiecka spółka bracka

świadczenia dla osób, które mieszkają w dniu 1 lipca 1922 r. w miejscowości położonej na niemieckim Górnym Śląsku albo pozatem w Rzeszy Niemieckiej.

2)
Półsieroty uważa się jako zamieszkałe w miejscu zamieszkania matki, nawet gdyby były na innem miejscu umieszczone.
3)
Niemieckie spółki brackie nie będą wypłaty świadczeń pensjonarjuszom odmawiały dlatego, że ci mieszkają w obwodzie administracyjnym polskiej spółki brackiej. Odwrotnie stosuje się postanowienie to odpowiednio.

______

*) Układ zatwierdzony ustawą z dn. 26 września 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 776), ogłoszony w Dz. U. R. P. z 1923 r. Nr. 48, poz. 327.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.35.293

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Decyzja Rady Ligi Narodów, dotycząca rezerw ubezpieczenia górniczego na obszarze Górnego Śląska, odstąpionym Polsce przez Niemcy, wydana na mocy art. 312 Traktatu Pokoju między Państwami Sprzymierzonemi i Stowarzyszonemi a Niemcami, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 r.
Data aktu: 01/04/1930
Data ogłoszenia: 10/05/1930
Data wejścia w życie: 10/05/1930