Norwegia-Polska. Protokół Dodatkowy do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego. Warszawa.1928.04.26.

PROTOKÓŁ DODATKOWY
do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegji z dnia 22-go grudnia 1926 r., podpisany w Warszawie dnia 26 kwietnia 1928 r.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 12-go stycznia 1929 r., Dz. U. R. P. Nr. 7, poz. 58).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dwudziestego szóstego kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku, podpisany został w Warszawie Protokół Dodatkowy do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Norwegji z dnia 22 grudnia 1926 r., który to Protokół brzmi słowo w słowo jak następuje:

PROTOKÓŁ DODATKOWY

do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego między Rzecząpospolitą Polską a Norwegją z dnia 22 grudnia 1926 roku.

Pełnomocnicy niżej podpisani należycie upełnomocnieni przez swe odnośne Rządy, oświadczają, że postanowili ustanowić następujący Protokół w uzupełnieniu Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego zawartego między Rzecząpospolitą Polską a Norwegją w dniu 22 grudnia 1926 r.:

I.
Nie naruszając postanowień artykułu VI wspomnianego Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego, Rząd Polski będzie stosował w czasie trwania niniejszego Protokółu Dodatkowego, do towarów i wytworów pochodzących i przychodzących z Norwegji poniżej wymienionych pod literą B, a Rząd Norweski zastosuje do towarów i wytworów pochodzących i przychodzących z Polski poniżej wymienionych pod literą A przy ich imporcie do odnośnych obszarów celnych następujące stawki celne:
A. 1
Stawki celne na obszarze celnym norweskim:
Nr. Nr. norweskiej taryfy celnej.
573. a Oleje mineralne (nie służące ani do oświetlenia, ani do opału, ani do wytwarzania siły) jak i pozostałości z produktów naftowych cło obecnie obowiązujące zmniejszone o 50%
635 Sól kamienna lub warzona zwolnienie od cła
737 Syrop zwyczajny i melassa zawierająca mniej niż 70% cukru zwolnienie od cła
B.
Stawki celne na obszarze celnym polskim:
Nr. polskiej taryfy celnej.
ex 37, 4 d Śledzie wędzone i opiekane, w opakowaniu hermetycznem, bez oliwy albo innych przypraw zwane "Kippers" albo "Kippered Herings" cło obecnie obowiązujące zmniejszone o 662/3%
II.
Odnośnie do ryb w oliwie albo przyprawie pomidorowej w opakowaniu hermetycznem, gatunku "clupea spratus" i "clupea harengus", bez głów, nazywanych "brislingami" lub "sildami", pochodzących i przychodzących z Norwegji postanawia się, że te produkty norweskie będą przy imporcie do Polski oclone ze zniżką o 70% od cła obecnie obowiązującego (poz. 37, 2, a).

Odnośnie do traktowania celnego przy imporcie do Polski śledzi solonych postanawia się, że cła obecnie obowiązujące na śledzie solone (poz. 74, 4, b) nie zostaną powiększone w czasie trwania niniejszego Protokółu Dodatkowego.

III.
Niniejszy Protokół Dodatkowy zostanie ratyfikowany i wejdzie w życie w trzydzieści dni po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych, które będzie miało miejsce w Oslo. Jednakże obydwa Rządy będą mogły się porozumieć co do uprzedniego prowizorycznego wprowadzenia go w życie w całości lub częściowo.

Postanowienia dotyczące trwania niniejszego Protokółu Dodatkowego jak również jego przedłużenia lub wymówienia pozostaną te same które zostały ustalone przez Traktat Handlowy i Nawigacyjny z dnia 22 grudnia 1926 r. w artykule XVIII al. 3.

NA DOWÓD CZEGO Pełnomocnicy podpisali niniejszy Protokół Dodatkowy.

Sporządzono w Warszawie w podwójnym egzemplarzu 26 kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku.

Zaznajomiwszy się z powyższym Protokółem Dodatkowym, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

NA DOWÓD CZEGO wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 20 lutego 1929 r.

1 Z dniem 21 marca 1933 r. Rząd Królewski rezygnuje z wykonania rozporządzeń odnszących się do dekonsolidacji wolności celnej, przy wwozie do Norwegji syropu zwyczajnego i melasy zawierającej mniej niż 70% cukru, w formie, w jakiej ta wolność celna zagwarantowana została przez nin. Protokół dodatkowy o ile ze swej strony Rząd Polski zgodzi się na to, aby punkt umowny nin. Protokółu dodatkoweg, odnoszący się do tej wolności celnej, był zastosowany prowizorycznie tylko do omawianej melasy, zgodnie z Porozumieniem dotyczącym clenia syropu zwykłego i melasy, podpisanym w Warszawie dnia 21 marca 1933 r. (Dz.U.34.77.721).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024