Postępowanie lekarzy inspekcji pracy i stosunek ich do innych organów inspekcji pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 października 1928 r.
o postępowaniu lekarzy inspekcji pracy i o stosunku ich do innych organów inspekcji pracy.

Na podstawie art. 19 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 590) zarządzam co następuje:
§  1.
Do pomocy inspektorom pracy w sprawach nadzoru nad zakładami i przedsiębiorstwami, podległemi inspekcji pracy w zakresie ochrony zdrowia pracowników i higjeny pracy powoływani są: lekarze inspekcyjni przy obwodowych inspektorach pracy i lekarze inspekcyjni przy okręgowych inspektorach pracy.
§  2.
Lekarze inspekcyjni przy obwodowych inspektorach pracy powołani będą w szczególnie uprzemysłowionych obwodach, skupiających znaczną liczbę zakładów pracy o charakterze fabryczno - przemysłowym lub górniczym.

Lekarze inspekcyjni przy obwodowych inspektorach pracy sprawują czynności, powierzone im przez obwodowego inspektora pracy z zakresu działania obwodowych inspektorów pracy, dotyczące ochrony zdrowia pracowników i higjeny pracy.

W szczególności lekarze inspekcyjni przy obwodowych inspektorach pracy obowiązani są:

a)
czuwać nad higieniczno - sanitarnemi warunkami pracy w zakładach pracy ze szczególnem zwróceniem uwagi na te zakłady, w których produkcja z natury swej wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie pracowników przez mogące nastąpić zatrucia, zarażenia chorobami zakaźnemi lub przez wywoływanie istotnych zmian fizjologicznych, szkodliwych dla normalnego funkcjonowania organizmu;
b)
przeprowadzać badania szkodliwych lub podejrzanych o szkodliwość dla zdrowia pracowników substancyj, surowców i półfabrykatów, używanych przy produkcji, względnie przesyłać je do zbadania przez Państwowy Zakład Higjeny lub też inne odpowiednie instytucje i zakłady;
c)
przeprowadzać badania pracowników, podejrzanych o choroby zawodowe, oraz współdziałać z innemi władzami właściwemi w czynnościach, mających na celu zwalczanie i zapobieganie chorobom zawodowym na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 676);
d)
przeprowadzać badania warunków pracy młodocianych i kobiet oraz wpływu tych warunków na zdrowie i ustrój fizjologiczny młodocianych i kobiet;
e)
nadzorować nad powszechnem stosowaniem badań lekarskich młodocianych przed przyjęciem ich do pracy i nad racjonalnością tych badań;
f)
wykonywać wszelkie czynności z zakresu działania obwodowych inspektorów pracy, wymagające wiedzy lekarskiej.
§  3.
Przy wykonywaniu swych czynności lekarze inspekcyjni przy obwodowych inspektorach pracy korzystają w myśl art. 19 i 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy z uprawnień, przysługujących podinspektorom pracy przy obwodowych inspektorach pracy.

Lekarze inspekcyjni przy obwodowych inspektorach pracy podlegają służbowo tym ostatnim inspektorom.

§  4.
Okręgowy inspektor pracy mocen jest czasowo delegować lekarza inspekcyjnego przy obwodowym inspektorze pracy do innego obwodu, w którym lekarz inspekcyjny ustanowiony nie został.

Główny Inspektor Pracy mocen jest czasowo delegować lekarza inspekcyjnego przy obwodowym inspektorze pracy do obwodu, położonego w innym okręgu.

Lekarz inspekcyjny, delegowany do innego obwodu, podlega służbowo przez czas trwania delegacji inspektorowi pracy tegoż obwodu.

§  5.
Lekarze inspekcyjni przy okręgowych inspektorach pracy mają za zadanie czuwanie nad należytem wykonywaniem przez obwodowych inspektorów pracy oraz przez lekarzy inspekcyjnych przy obwodowych inspektorach pracy ich obowiązków w zakresie ochrony zdrowia pracowników i higjeny pracy.

Lekarze inspekcyjni przy okręgowych inspektorach pracy działają na mocy upoważnienia tych inspektorów i przy wykonywaniu swych zadań korzystają z uprawnień, przysługujących podinspektorom pracy przy okręgowych inspektorach pracy, przyczem mogą zwiedzać zakłady pracy i przedsiębiorstwa na terenie okręgu; w razie potrzeby wydania zarządzeń lekarze inspekcyjni przy okręgowych inspektorach pracy zwracają się z odpowiedniem zleceniem do właściwego obwodowego inspektora pracy, względnie do lekarza inspekcyjnego przy tymże inspektorze pracy.

Lekarze inspekcyjni przy okręgowych inspektorach pracy podlegają służbowo właściwym okręgowym inspektorom pracy.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024