Zmiany i uzupełnienia Części I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 30 lipca 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości, Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa o zmianach i uzupełnieniach Części I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce.

Na mocy art. 4 punkt 8 i 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) oraz artykułu 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. № 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
§  1.
W części I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce, stanowiącej załącznik do rozporządzenia z 8 kwietnia 1925 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 293), zmienionego rozporządzeniem z 14 kwietnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 39, poz. 245) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

Art. 50 otrzymuje brzmienie następujące:

"Przewóz.

1. Kolej ma prawo wymagać, aby przewożonym zwierzętom z wyjątkiem zwierząt małych, przewożonych w zamkniętych klatkach, skrzyniach i t. p., towarzyszył dozorca.

(Post. wyk.) Przesyłkom zwierząt żywych z wyjątkiem zwierząt małych, przewożonych w zamkniętych klatkach, skrzyniach i t. p. powinien towarzyszyć dozorca. W poszczególnych wypadkach nadawca, według uznania stacji nadawczej, może być zwolniony od tego obowiązku; ograniczenie jednak odpowiedzialności kolei (art. 86) pozostaje wówczas bez zmiany.

2. Dozorca powinien opiekować się zwierzętami w drodze.

3. Szczegółowe postanowienia o przewozie zwierząt żywych zawiera załącznik A".

Postanowienie wykonawcze I do art. 56 p. 1m) uzupełnia się zdaniem następującem: "Podpis nadawcy może być wydrukowany lub odbity zapomocą stempla".

W art. 58 w p. 2 skreśla się słowo "bezpłatnie", a po pierwszem zdaniu, kończącem się słowami "(art. 59, p. 1) " zamieszcza się dwa zdania o brzmieniu następującem:

"Za ważenie tych przesyłek kolej ma prawo pobierać opłatę, ustaloną w taryfie.

Jeżeli przesyłka drobnicowa składa się z kilku sztuk, kolej ustala wagę każdej sztuki osobno tylko wówczas, gdy nadawca podał w liście przewozowym wagę poszczególnych sztuk oddzielnie".

W artykule tym dodaje się po punkcie 2 Post wyk. o brzmieniu następującem:

"(Post. wyk.) Za ważenie przesyłek drobnicowych, które kolej załadowuje sama, pobiera się opłatę, ustaloną w taryfie".

W art. 60 p. 1d) słowo "odbiorczej" zamienia się na słowo "przeznaczenia".

W art. 63 w p. 5 w wierszu piątym skreśla się słowa "o tem", a po słowie "powiadomiony" dodaje się zdanie nowe o brzmieniu następującem:

"Jeżeli zamawiający wagon odwoła zamówienia przed podstawieniem wagonu, to powinien uiścić opłatę, przewidzianą w taryfie".

Postanowienie wykonawcze I do p. 5 uzupełnia się w końcu ustępu drugiego zdaniem o brzmieniu następującem:

"Zamówień na wagony o ładowności poniżej 15.000 kg. kolej nie przyjmuje".

W art. 65 p. 7 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie następujące:

"Nadawca przesyłki obowiązany jest nabyć w kolejowej ekspedycji towarowej kartę rejestracyjną dla kolejowej statystyki rodzajowej i wypełnioną przez siebie kartę załączyć do listu przewozowego".

W art. 70 w Post. wyk. I w wierszu szóstym skreśla się słowo "koncesjonowane".

W art. 75 po punkcie 3-cim dodaje się nowy ustęp 4 o brzmieniu następującem:

"4. W taryfach wyjątkowych, ze zniżonemi opłatami przewozowemi, kolej może zastrzec dłuższe terminy dostawy w razie stosowania tych taryf".

Numeracje, ustępów 4, 5, 6, 7, 8 i 9 zmienia się na 5, 6, 7, 8, 9 i 10.

W art. 77 w postanowieniu wykonawczem skreśla się Post. wyk. II, a w post. wyk. I-numerację tegoż postanowienia.

W art. 89 w p. l wierszu drugim po słowie "przesyłki" zamieszcza się następujące słowa: "albo za przekroczenie terminu dostawy".

W art. 99 w Post. wyk. w wierszu przedostatnim skreśla się słowo "koncesjonowane".

§  2.
W załączniku A. Postanowienia o przewozie zwierząt żywych.

Art. 6 i 7 otrzymują brzmienie następujące:

"Art. 6.

1. Wysyłający powinien przed załadowaniem nakarmić i napoić zwierzęta, których przewóz potrwa przypuszczalnie 24 godziny lub dłużej. Jeżeli przewóz trwa ponad 36 godzin, należy poić zwierzęta najpóźniej co 36 godzin. Pojenie i karmienie zwierząt w drodze jest rzeczą dozorców i powinno odbywać się na stacjach do tego przeznaczonych (art. 49 p. 4). Przy nadawaniu zwierząt bez dozoru, nadawca powinien w liście przewozowym umieścić wskazówkę, gdzie i jak zamierza uskutecznić pojenie i karmienie. Jeżeli nadawca nie da takich wskazówek, kolej może odmówić przyjęcia przesyłki do przewozu. Jeżeli jednak kolej przyjmie taką przesyłkę, to uskutecznia sama karmienie i pojenie zwierząt na koszt i odpowiedzialność nadawcy. Kolej nie odpowiada za szkodę, wynikłą z powodu niekarmienia lub niepojenia zwierząt, jak również za szkodę z powodu nieodpowiedniego wykonania tych czynności.

2. Paszę lub karm potrzebne w drodze, o ile są załadowane do wagonu, w którym mieszczą się zwierzęta, przewozi się bezpłatnie w ilościach, określonych w taryfie.

Art. 7.

Dozorców powinno być nie więcej, niż jeden na wagon, a nie mniej, niż jeden na cztery wagony. Warunki przejazdu dozorcy określa taryfa",

§  3.
W załączniku B. klasa I Materjały wybuchowe rozdz. I-a A: "B. Materjały wybuchowe powietrzne" (str. 39) uzupełnia się następującemi materjałami wybuchowemi:

"Lignozyt powietrzny H. Mieszanina 67% saletry amonowej, 5% saletry potasowej, 5% mononitronaftaliny, 4% nitrogliceryny, 15% soli kuchennej, 4% mączki drzewnej".

"Lignozyt powietrzny I. Mieszanina 70% saletry amonowej, 5% saletry sodowej, 4% mononitronaftaliny, 4% nitrogliceryny, 5% nadchloranu potasu, 5% soli kuchennej, 3% chlorku amonu, 4% mączki drzewnej".

"Pionkit powietrzny B. Mieszanina 81% saletry amonowej, 3% trójnitrotoluolu, 4% nitrogliceryny, 2% celulozy, 10% soli kuchennej".

W tym samym rozdziale 1-a A w tytule 2 grupy (str. 41) słowa "w przesyłkach wagonowych" zastępuje się słowami "jako przesyłki pół-i całowagonowe" i w rozdz. I-a B. w tytule 2 grupy (str. 44) również zmienia się słowa "w przesyłkach wagonowych" na słowa "jako przesyłki pół-i całowagonowe".

W "Przepisach przewozowych" dla wymienionych pod 1-a, A, B i C materiałów wybuchowych", w dziale E. "Załadowanie" (art. 51) w p. (1) w wierszu pierwszym, numerację "I i II" zmienia się na numerację "1 i 2" oraz dodaje się do tego punktu (1) nowy ustęp o brzmieniu następującem:

"Przy przewozie materiałów wybuchowych, wyszczególnionych w rozdz. I-a A grupa 2 i w rozdz. I-a B grupa 2, jako przesyłek półwagonowych, wagon nie może być doładowany innemi towarami".

§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024