Tworzenie gospodarstw wzorowych przy parcelacji, wykonywanej przez instytucje do parcelacji upoważnione oraz przez właścicieli dóbr parcelowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 31 października 1927 r.
o tworzeniu gospodarstw wzorowych przy parcelacji, wykonywanej przez instytucje do parcelacji upoważnione oraz przez właścicieli dóbr parcelowanych.

Na mocy cz. 1 art. 62 oraz cz. 4 art. 65 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1926 № 1, poz. 1) zarządzam co następuje:
§  1. 1
O celowości utworzenia oraz o obszarze przewidzianych w cz. 2 art. 60 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1926 № 1 poz. 1) gospodarstw wzorowych (ośrodków) przy parcelacji, wykonywanej przez instytucje do parcelacji upoważnione (rozdział B działu VI) oraz przez właścicieli dóbr parcelowanych (rozdział C działu VI), decyduje na wniosek instytucji lub osoby przeprowadzającej parcelację powiatowy urząd ziemski, kierując się wskazaniami cz. 2 art. 60 oraz p. b art. 47 oraz biorąc pod uwagę miejscowe stosunki agrarne.
§  2.
1)
Wnioski o wydzielenie gospodarstwa wzorowego (§ 1) mogą być włączone do podań o zezwolenie na parcelację (cz. 1 art. 62 i cz. 1 art. 65), mogą też być zgłaszane po uzyskaniu tego zezwolenia.
2)
Wnioski te winny zawierać poparte dowodami uzasadnienie wydzielenia gospodarstwa wzorowego oraz plan lub szkic nieruchomości z oznaczeniem obszaru i granic projektowanego gospodarstwa wzorowego.
3)
Do wniosków składanych oddzielnie od podań o zezwolenie na parcelację (cz. 1) mają analogiczne zastosowanie postanowienia art. 64. Nie dotyczy to jednak wniosków o wydzielenie gospodarstwa wzorowego o rozmiarze ponad 60 względnie 75 ha (cz. 2 § 3).
§  3.
1)
Obszar gospodarstw oznaczonych w § 1 na terenie województwa warszawskiego, łódzkiego, kieleckiego, lubelskiego, krakowskiego, lwowskiego i śląskiego oraz w okręgach przemysłowych i podmiejskich (cz. 1 art. 4) nie może z reguły - przy uwzględnieniu przepisów cz. 7 art. 50 - przekraczać 60 ha, na pozostałym zaś obszarze Państwa-75 ha.
2) 2
W przypadku, gdy dla należytego wykorzystania specjalnie cennych zabudowań lub urządzeń rolnych wskazany w cz. 1 obszar okaże się niewystarczającym, może okręgowy urząd ziemski zezwolić na utworzenie gospodarstwa wzorowego o rozmiarze, nieprzekraczającym norm, podanych w cz. 1 art. 4 ustawy o wykonaniu reformy rolnej z uwzględnieniem postanowień cz. 2 tegoż artykułu.
§  4. 3
Gospodarstwa wzorowe, omawiane w § 1, mogą być sprzedane przez właścicieli na specjalne cele państwowe, komunalne, społeczne, kulturalne i naukowe lub też osobom, których kwalifikacje powiatowy urząd ziemski uzna za dostateczne do prawidłowego prowadzenia gospodarstwa wzorowego.
§  5. 4
Powiatowy urząd ziemski może zażądać od właścicieli, sprzedających gospodarstwa wzorowe, aby przy sprzedaży udzielili pierwszeństwa wskazanym przez ten urząd osobom fizycznym i prawnym, mającym zamiar nabyć te gospodarstwa na cele państwowe, komunalne, społeczne, kulturalne i naukowe.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 26 września 1932 r. (Dz.U.32.92.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 października 1932 r.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 26 września 1932 r. (Dz.U.32.92.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 października 1932 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 26 września 1932 r. (Dz.U.32.92.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 października 1932 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 26 września 1932 r. (Dz.U.32.92.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 października 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024