Wykonanie art. 57 ustęp ostatni ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej z dnia 23 maja 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO WYDANE W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WOJSKOWYCH, MINISTREM PRZEMYSŁU I HANDLU I MINISTREM ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 24 marca 1925 roku
o wykonaniu art. 57 ustęp ostatni ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej z dn. 23 maja 1924 r.

Na mocy art. 57 ustęp ostatni ustawy z dn. 23 maja 1924 (Dz. U. R. P. Nr. 61 poz. 609) zarządza się, co następuje:
§  1.
Szkoły i wyższe zakłady naukowe, których uczniom, względnie zwyczajnym słuchaczom przysługuje odroczenie terminu odbycia służby w wojsku stałem zgodnie z art. 57 pkt. a, b i c ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, są oznaczone w załączniku 1, a zakony których nowicjat daje te same uprawnienia w załączniku 2.
§  2.
O zagranicznych zakładach handlowych, przemysłowych i rolniczych, których uczniowie mają prawo korzystać z odroczenia terminu służby wojskowej w myśl art. 57 pkt. d ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, decydować będą w każdym poszczególnym przypadku urzędy wojewódzkie, względnie wyższe urzędy górnicze ewent. w porozumieniu z izbami przemysłowo-handlowemi, rzemieślniczemi lub rolniczemi. Szczegółowy tryb postępowania jest wskazany w rozporządzeniu Ministra Spraw Wojskowych o wykonaniu ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej.
§  3.
Do szkół zawodowych w znaczeniu art. 57 ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej należą także seminarja nauczycielskie, szkoły artystyczne, szkoły wychowania fizycznego, Państwowy Instytut nauczycielski i Państwowy Instytut robót ręcznych w Warszawie.
§  4.
W szkołach zawodowych, w których praktyka pozaszkolna jest warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia szkoły, poborowi odbywający tę praktykę bezpośrednio po ukończeniu nauki szkolnej, korzystają również z prawa do odroczenia służby w wojsku stałem na zasadzie art. 57 ustawy. Czas trwania wymaganej praktyki określony jest w załączniku 1 przy poszczególnych szkołach.
§  5.
W załączniku 1 oznaczone są także te szkoły zawodowe, w których prawo do odroczenia terminu służby w wojsku stałem służy tylko uczniom ostatniej klasy i to tylko na jeden rok.
§  6.
Nazwy, które zgodnie z przepisami noszą zwyczajni słuchacze w poszczególnych wyższych zakładach naukowych, jako to: studenci, uczniowie zwyczajni, rzeczywiści słuchacze, uwidocznione są w załączniku 1 przy poszczególnych szkołach.
§  7.
Jedynym zakładem rabinackim, którego uczniowie mają prawo do odroczenia terminu służby w wojsku stałem, w myśl punktu c, art. 57, jest seminarjum religijne żydowskie "Tachkemoni" (t.j. wyższa uczelnia) w Warszawie.
§  8.
Wzór poświadczeń wystawianych teologom, nowicjuszom zakonnym i uczniom zakładów rabinackich jest zawarty w załączniku 3. Poborowym, poświęcającym się studjom teologji wyznania katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich, z wyjątkiem wyznania prawosławnego, wystawia poświadczenia władza szkolna (uniwersytetu lub seminarjum), nowicjuszom zakonnym przełożeni zakonów, poborowym wyznania prawosławnego właściwy biskup.

Na tych samych władzach spoczywa obowiązek bezzwłocznego zawiadomienia właściwej władzy administracyjnej I-ej instancji o porzuceniu studjów teologicznych.

§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  1. 1

(uchylony).

ZAŁĄCZNIK  2. 2

(uchylony).

ZAŁĄCZNIK  3.

Wzory dokumentów wystawianych osobom przygotowującym się do stanu duchownego, którym w myśl artykułu 57 ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej przysługuje prawo odroczenia terminu odbycia służby w wojsku stałem.

1 Załączniknr 1 uchylony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 1926 r. (Dz.U.26.80.446) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1926 r.
2 Załącznik nr 2 uchylony przez § 2 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1927 r. (Dz.U.27.80.697) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 1927 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024