Tryb postępowania zarządów obwodowych funduszu bezrobocia przy powierzaniu swych czynności gminom lub innym instytucjom społecznym o charakterze publiczno-prawnym, w sprawie nadzoru ze strony zarządów obwodowych nad gminami i temi instytucjami, oraz w sprawie zwrotu kosztów i wynagrodzenia Państwowych Urzędów Pośrednictwa Pracy, gmin i tych instytucji społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ W POROZUMIENIU MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 2 września 1924 r.
w sprawie trybu postępowania zarządów obwodowych funduszu bezrobocia przy powierzaniu swych czynności gminom lub innym instytucjom społecznym o charakterze publiczno-prawnym, w sprawia nadzoru ze strony zarządów obwodowych nad gminami i temi instytucjami, oraz w sprawie zwrotu kosztów i wynagrodzenia Państwowych Urzędów Pośrednictwa Pracy, gmin i tych instytucji społecznych.

Na mocy art. 39 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia z dn. 18 lipca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 67, poz. 650) i w wykonaniu art. art. 21, 22, 23, 24 i ustępu 2 art. 26 tejże ustawy, zarządza się co następuje:
§  1.
W razie uznania przez zarząd obwodowy funduszu bezrobocia za wskazane powierzenie swych czynności gminie na mocy art. 22 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. zarząd obwodowy winien:
a)
zasięgnąć w tej sprawie opinji władz nadzorczych gminy i po otrzymaniu tej opinji sporządzić szczegółowo umotywowany wniosek, następnie odesłać go wraz z aktami sprawy do zarządu głównego funduszu bezrobocia, dla powzięcia w tej sprawie ostatecznej decyzji;
b)
po otrzymaniu od zarządu głównego decyzji, upoważniającej zarząd obwodowy do powierzenia wykonywania w tej lub innej mierze swych czynności danej gminie, niezwłocznie powziąć w tej sprawie odnośną uchwałą całkowicie w swej treści uzgodnioną z decyzją zarządu głównego, i
c)
uchwałę, powierzającą danej gminie wykonywanie określonych czynności, doręczyć gminie do wiadomości i wykonania.
§  2.
Uchwała zarządu obwodowego, powierzająca wykonywanie jego czynności danej gminie, zawierać winna:
a)
upoważnienie danej gminy do wykonywania w imieniu zarządu obwodowego powierzonych czynności funduszu bezrobocia z powołaniem się na art. 22 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. i niniejsze rozporządzenie;
b)
ścisłe wymienienie przysługujących gminie uprawnień, wypływających z tytułu wykonywania powierzonych jej czynności;
c) 1
oświadczenie, że gmina za czynności powierzone jej zastępczo przez zarząd obwodowy otrzyma od funduszu bezrobocia wynagrodzenie tytułem zwrotu przewidywanych kosztów w formie stałego ryczałtu, bądź w formie odsetek od sumy ogólnej wpływów i wypłat. Wysokość wynagrodzenia wynosić ma w zależności od rzeczywistych kosztów: za ściąganie wkładek od 1 do 3% ogólnej sumy wpływów, za wszystkie zaś inne powierzone gminie czynności do 5% ogólnej sumy wypłat, uskutecznionych w odnośnym okresie czasu za pośrednictwem gminy na rachunek funduszu bezrobocia;
d)
stwierdzenie, że gmina powierzone jej czynności wykonywać winna zgodnie i instrukcjami, jakie od zarządu obwodowego otrzyma, nadto, że gmina obowiązana jest wykonywać wszelkie inne zlecenia zarządu obwodowego, uchwałą upoważniającą nieprzewidziane, lecz z wykonaniem przepisów ustawy ściśle związane;
e)
ścisłe oznaczenie terenu działania i
f)
polecenie prowadzenia odrębnej rachunkowości w zakresie czynności powierzonych.
§  3.
Po przekazaniu gminie swych czynności zarząd obwodowy winien nadzorować działalność gminy w zakresie wykonywania powierzonych jej funkcji, a wszelkiego rodzaju trudności i niedokładności usuwać, udzielając gminie odpowiednich wskazówek w postaci porad ustnych i pism instrukcyjnych.
§  4.
W wypadku, gdyby gmina powierzone jej czynności wykonywała niedbale, ew. od wykonywania poszczególnych zleceń, w zakres akcji zabezpieczeniowej wchodzących, uchylała się, natenczas zarząd obwodowy winien niezwłocznie wnieść co do tego zażalenie do władzy nadzorczej gminy.
§  5.
W razie, gdyby w myśl art. 24 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r., gmina powzięła uchwałę o zwrócenie się z. prośbą do Ministra Pracy i Opieki Społecznej o zwolnienie jej od wykonywania czynności, przez zarząd obwodowy powierzonych, gmina winna odpis swej prośby doręczyć zarządowi obwodowemu, który prześle ją wraz z własnym co do tego wnioskiem do zarządu głównego.
§  6.
'W razie powierzenia swych czynności instytucji społecznej o charakterze publiczno-prawnym, zarząd obwodowy, po uznaniu danej instytucji za zaufania godną, winien wejść z nią w układy i ewentualnie sporządzić prowizoryczną umowę, którą wraz z własnym wnioskiem w tej sprawie winien odesłać do zarządu głównego dla uzyskania z .jego strony zgody.
§  7.
Umowa pomiędzy zarządem obwodowym a daną instytucją (§ 6) ma być sporządzona na piśmie, podpisana przez przewodniczącego i dwuch członków zarządu obwodowego i zawierać winna:
a)
upoważnienie danej instytucji do wykonywania w imieniu zarządu obwodowego powierzonych jej czynności "funduszu bezrobocia" z powołaniem się na art. 22 ustawy i niniejsze rozporządzenie;
b)
ścisłe wymienienie przysługujących danej instytucji uprawnień, wypływających z tytułu wykonywania powierzonych jej czynności;
c)
zobowiązanie danej instytucji do wykonywania powierzonych jej czynności zgodnie z instrukcjami, jakie od zarządu obwodowego otrzyma, jak również zobowiązanie do wykonywania wszelkich innych zleceń zarządu obwodowego, umową nieprzewidzianych, lecz ściśle z akcją zabezpieczeniową związanych;
d)
ścisłe określenie warunków wynagrodzenia;
e)
ścisłe oznaczenie terenu działania i
f)
zobowiązanie do prowadzenia odrębnej rachunkowości dla czynności powierzonych.
§  8.
.Wydatki Państwowych Urzędów Pośrednictwa Pracy i ich oddziałów, dokonywane na rzecz Funduszu bezrobocia z reguły pokrywane są przez właściwe biura tego funduszu w granicach ustalonego preliminarza budżetowego zarządów obwodowych. W szczególności Państwowe Grzędy Pośrednictwa Pracy, względnie ich oddziały, otrzymają od funduszu bezrobocia zwrot części swoich własnych wydatków biurowych, o ile fundusz bezrobocia otrzymuje od Państwowych Urzędów Pośrednictwa Pracy pewne świadczenia, jak: wspólny lokal, światło, opał, użytkowania martwego inwentarza i t. p.
§  9.
Personel Państwowych Urzędów Pośrednictwa Pracy, względnie ich oddziałów, nie wyłączając kierowników, może otrzymywać od funduszu bezrobocia za sprawowanie w godzinach pozabiurowych powierzonych im dodatkowych czynności na rzecz funduszu bezrobocia miesięczne wynagrodzenie w formie ustalonej przez centralne organa funduszu bezrobocia w porozumieniu z Ministerstwem Pracy i Opieki Społecznej.
§  10.
W razie niemożności wykonania powierzonych Państwowym Urzędom Pośrednictwa Pracy, względnie ich oddziałom, czynności w granicach swoich etatów, fundusz bezrobocia:
a)
przydziela Państwowym Urzędom Pośrednictwa Pracy, względnie ich oddziałom, swoich funkcjonarjuszy, którzy w zakresie funkcjonowania podlegają kierownikom Państwowych Urzędów Pośrednictwa Pracy, służbowo zależą od dyrekcji funduszu;
b)
względnie przyznaje ryczałt, stosownie do zapotrzebowania Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej na koszta powiększenia etatów kierowniczych stanowisk P. U. P. P. i ich oddziałów.
§  11.
Rozporządzenie Mniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 lit. c) zmieniona przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 1930 r. o zmianie przepisów o wynagrodzeniu gmin za wykonywanie czynności, powierzonych im zastępczo przez zarządy obwodowe funduszu bezrobocia, zawartych w rozporządzeniu z dnia 2 września 1924 r. (Dz.U.30.63.498) z dniem 9 września 1930 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.79.771

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania zarządów obwodowych funduszu bezrobocia przy powierzaniu swych czynności gminom lub innym instytucjom społecznym o charakterze publiczno-prawnym, w sprawie nadzoru ze strony zarządów obwodowych nad gminami i temi instytucjami, oraz w sprawie zwrotu kosztów i wynagrodzenia Państwowych Urzędów Pośrednictwa Pracy, gmin i tych instytucji społecznych.
Data aktu: 02/09/1924
Data ogłoszenia: 09/09/1924
Data wejścia w życie: 09/09/1924