Statut przedsiębiorstwa "Polskie Lasy Państwowe".

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 28 czerwca 1924 r.
o statucie przedsiębiorstwa "Polskie Lasy Państwowe".

Na mocy punktu 7 art. 1 i art. 2 ustawy dnia 11 stycznia 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej (Dz. U. R. P. № 4 poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. zarządzam co następuje:
§  1.
Nadaje się przedsiębiorstwu pod nazwą "Polskie Lasy Państwowe" załączony statut, stanowiący integralną część niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych do przeprowadzenia reorganizacji zarządu Sasów państwowych na zasadach ustalonych w nadanym statucie.

Dzień rozpoczęcia czynności przez przedsiębiorstwo "Polskie Lasy Państwowa" oznaczy Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych rozporządzeniem.

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Dotychczasowe przepisy, dotyczące organizacji zarządu lasów państwowych, tracą moc obowiązującą z chwilą rozpoczęcia czynności przez przedsiębiorstwo "Polskie Lasy Państwowe" (§ 2 ust. 2).

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą

"POLSKIE LASY PAŃSTWOWE".

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą "Polskie Lasy Państwowe" ma na celu prowadzenie .gospodarki w lasach państwowych.

Przedsiębiorstwo to podlega Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

§  2.
Przedsiębiorstwo "Polskie Lasy Państwowe":
a)
przejmuje admistrację wszystkich lasów państwowych na całym obszarze Rzeczypospolitej wraz z wszelkiemi przynależnościami, zakładami przemysłowemi, urządzeniami transportowemi i t. d. z wyłączeniem jednak lasów, które posiadają specjalne przeznaczenie;
b)
przejmuje wykonanie wszelkich praw i zobowiązań, wynikających z państw-owej gospodarki leśnej, lub dotyczących tej gospodarki, nie wyłączając zamówień innych władz i urzędów państwowych, przyjętych przez zarząd lasów państwowych;
c)
przejmuje na zlecenie Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych administracją lasów prywatnych, wziętych pod zarząd państwowy.

Szczegółowy tryb przekazania zarządu lasów państwowych określi Minister Rolnictwa' i Dóbr Państwowych.

Przekazanie administracji nowych obszarów leśnych oraz wyłączenie z administracji przedsiębiorstwa pewnych obszarów leśnych następuje na zarządzenie Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

§  3.
Przedsiębiorstwo "Polskie Lasy -Państwowe" prowadzi gospodarkę, w lasach państwowych w myśl przepisów obowiązująch ustaw leśnych oraz stosownie do postanowień niniejszego statutu - pod ogólnym nadzorem i kontrolą Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

.

Nadzór nad przedsiębiorstwem i organizacja przedsiębiorstwa.

§  4.
Decyzji Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych zostaje zastrzeżone:
a)
zatwierdzanie planów urządzenia gospodarstwa leśnego;
b)
zezwalanie na wyrąb, przekraczających normę, ustaloną ' w planie gospodarstwa leśnego;
c)
zezwalanie na wyłączenie gruntu leśnego z pod kultury leśnej;
d)
zatwierdzanie planu finansowo-gospodarczego oraz budżetu przedsiębiorstwa (§ 15);
e)
szczegółowe ustalenie, zakresu działania Generalnej Dyrekcji i podległych jej organów w ramach niniejszego statutu-w drodze rozporządzeń, ogłaszanych w Monitorze Polskim.
§  5.
Do wydawania opinji o sprawach gospodarki w lasach państwowych oraz składania Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych wniosków w zakresie tej gospodarki istnieje przy Ministrze Rolnictwa i Dóbr Państwowych Rada do spraw Lasów Państwowych.

Członków Rady w liczbie 7-u wyznacza i odwołuje Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Członkowie Rady pełnią swe czynności honorowo. Jedynie członkom zamiejscowym, wzywanym na posiedzenia oraz. członkom delegowanym przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych do wykonania poszczególnych czynności z zakresu, działania Rady, przysługuje prawo do zwrotu z funduszów przedsiębiorstwa kosztów podróży i djet w wysokości ustanowionej przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Regulamin czynności Rady do spraw Lasów Państwowych wyda Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

§  6.
Wszystkie organa przedsiębiorstwa obowiązane są dopuścić do przeglądania wszelkich akt, ksiąg, dokumentów I t. p., jak również dopuścić do wejścia do lasów i zakładów przedsiębiorstwa osoby delegowane przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Przedsiębiorstwo podlega Kontroli Państwowej w zakresie przysługujących jej uprawnień.

§  7.
Organami przedsiębiorstwa są:
a)
Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych;
b)
dyrekcje okręgowe lasów państwowych;
c)
nadleśnictwa.

Na wniosek Dyrektora Generalnego Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych może ustanowić inne jeszcze organa przedsiębiorstwa i określić ich kompetencje.

§  8.
Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych ma siedzibę w m. st. Warszawie.

Do zakresu działania Dyrekcji Generalnej należy:

a)
ogólna kierownictwo przedsiębiorstwem;
b)
nadzór nad organami przedsiębiorstwa;
c)
przedstawianie Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych wniosków w sprawach przedsiębiorstwa;
d)
zawierania umów i zaciąganie zobowiązań oraz załatwianie innych spraw przedsiębiorstwa stosownie do zarządzeń Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych (§ 4 punkt e).

Umowy o sprzedaż masy drzewnej, o ile przekraczaj?! roczny etat rębny na objętym umową obszarze, wymagają dla swej ważności zatwierdzenia Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu, wszelkie inne umowy, o ile przedmiot umowy przekracza 1.000.000 złotych,- wymagają zatwierdzenia Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

§  9.
Ma czele Dyrekcji Generalnej stoi Dyrektor Generalny, powoływany przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Dyrektor Generalny kieruje działalnością Dyrekcji Generalnej i wszystkich innych organów przedsiębiorstwa i jest za swą działalność, jak również za działalność wszystkich organów przedsiębiorstwa odpowiedzialny przed Ministrem Rolnictwa i Dóbr Pańswowych.

Dyrektora Generalnego zastępuje we wszystkich lub w pewnych jego czynnościach zastępca, powołany przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Pańtwowych na wniosek Dyrektora Generalnego.

§  10.
Liczbę, siedziby oraz okręgi dyrekcyj okręgowych lasów pańswowych określi Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych na wniosek Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Do zakresu działania dyrekcyj okręgowych lasów państwowych należy:

a)
kierownictwo administracją lasów państwowych w obrębie dyrekcji;
b)
zawieranie umów i zaciąganie zobowiązań w granicach, zakreślonych przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych (§ 4 punkt e):
c)
sporządzanie planów gospodarstwa leśnego i przedstawienie ich Dyrekcji Generalnej;
d)
nadzór nad podległemi organami przedsiębiorstwa.
§  11.
Na czele dyrekcji okręgowej stoi dyrektor okręgowy, który kieruje czynnościami dyrekcji i jest za jej działalność, jak również za działalność podległych jej organów odpowiedzialny wobec Dyrektora Generalnego. Dyrektora okręgowego zastępuje zastępca powołany przez Dyrektora Generalnego na wniosek dyrektora okręgowego.

Dyrektorów okręgowych i ich zastępców powołuje Dyrektor Generalny (§ 28).

§  12.
Liczbę, siedziby i okręgi nadleśnictw oznacza Dyrektor Generalny na wniosek dyrektora okręgowego. Do zakresu działania nadleśnictwa należy:
a)
prowadzenie gospodarstwa leśnego na obszarze nadleśnictwa;
b)
zawieranie umów i zaciąganie zobowiązań w granicach, określonych przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych (§ 4 punkt e);
c)
nadzór nad personelem nadleśnictwa.
§  13.
Na czele nadleśnictwa stoi nadleśniczy, którego powołuje Dyrektor Generalny na wniosek Dyrektora okręgowego. Nadleśniczy jest odpowiedzialny za swą działalność i za działalność podległego mu personelu wobec właściwego dyrektora okręgowego.

III.

Zasady gospodarki finansowej przedsiębiorstwa.

§  14.
Rok obrachunkowy przedsiębiorstwa ustali Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Pierwszy okres obrachunkowy liczy się od dnia rozpoczęcia działalności przedsiębiorstwa do dnia ustalonego w myśl ustępu pierwszego niniejszego paragrafu.

§  15.
Przed rozpoczęciem każdego roku obrachunkowego, nie później jednak, niż dnia 1 sierpnia Dyrekcja Generalna przedstawia Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych do zatwierdzenia plan finansowo-gospodarczy i preliminarz budżetowy przedsiębiorstwa.

Plan finansowo-gospodarczy i preliminarz budżetowy zatwierdza Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Plan ten oraz preliminarz winien być zatwierdzony przed dniem 15 września każdego roku.

Brak powiadomienia o decyzji w tym przedmiocie do dnia 15 września danego roku jest równoznaczny z zatwierdzeniem przedstawionego planu i preliminarza.

Plan finansowo-gospodarczy i preliminarz budżetowy przedsiębiorstwa na pierwszy okres obrachunkowy ustali Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

§  16.
Obliczona na podstawie preliminarza budżetowego przedsiębiorstwa suma przewidywanego dochodu czystego będzie umieszczona w preliminarzu budżetowym: Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Na poczet czystego dochodu przesiębiorstwo winno w ciągu roku gospodarczego przelewać do kas skarbowych nadwyżki kasowe w wysokości i w terminach, które określi Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu Ministra Skarbu.

§  17.
Wszelkie publiczne świadczenia, ciążące wyłącznie na lasach państwowych z tytułu ustaw, obciążać będą budżet tego Ministerstwa, do którego zakresu działanie dane świadczenie należy.
§  18.
Przedsiębiorstwo "Polskie Lasy Państwowe" przelewa corocznie na dochód budżetu Ministerstwa Skarbu sumę równą wydatkom, ponoszonym przez Skarb na rzecz b. pracowników zarządu lasów państwowych oraz pozostałych po nich rodzin z tytułu ich stosunku służbowego zarówno w Państwie Polskiem, jak i w b. państwach zaborczych.
§  19.
Przedsiębiorstwo posiada fundusz:
a)
obrotowy,
b)
renowacyjny i
c)
inwestycyjny.
§  20.
Jako fundusz obrotowy przedsiębiorstwo otrzymuje ze swych dochodów brutto sumy, których wysokość określi Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Do funduszu obrotowego zaliczone będą również wartości wszelkich remanentów w materjale drzewnym.

§  21.
Fundusz renowacyjny jest przeznaczony na odbudowę i kapitalny remont budynków i urządzeń oraz zakup ruchomości.

Fundusz renowacyjny tworzy się przez przelewanie na rzecz tego funduszu z dochodów brutto corocznie 4% od wartości zabudowań mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych, i 10% od wartości ruchomości oraz urządzeń przemysłowych i transportowych.

§  22.
Dochody, pochodzące i wycofania 2 lasów państwowych części kapitału gospodarczego w masie drzewnej oraz ze sprzedaży nieruchomości państwowych, pozostających pod zarządem przedsiębiorstwa, mogą być w całości lub czeski przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem. Skarbu przeznaczone na fundusz inwestycyjny.

Fundusz inwestycyjny jest przeznaczony na wykonywanie inwestycyj, na kupno nieruchomości oraz na odbudowę i odnowienie zniszczonego lub uszkodzonego przez klęski elementarne majątku ruchomego i nieruchomego, administrowanego przez przedsiębiorstwo, oraz na inne wydatki nadzwyczajne.

Dysponowanie funduszem inwestycyjnym należy do Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

§  23.
Prócz funduszów, wymienionych w art. 19, mogą być utworzone zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych, wydanem po porozumieniu się z Ministrem Skarbu, inne jeszcze fundusze.
§  24.
Dla pracowników, którzy przyczynili się do podniesienia dochodowości przedsiębiorstwa, mogą być wyznaczane gratyfikacje i premje w wysokości każdorazowo ustanawianej przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  25.
Księgi przedsiębiorstwa powinny dawać jasny obraz całokształtu działalności gospodarczej przedsiębiorstwa oraz stanu majątku, administrowanego przez przedsiębiorstwo, wszelkich jego zobowiązań i wierzytelności.
§  26.
Z końcem każdego okresu obrachunkowego Dyrekcja Generalna sporządza ogólny inwentarz, zamknięcie rachunkowe oraz sprawozdania z działalności przedsiębiorstwa, które przedstawia Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych przed upływem 6-u miesięcy po zamknięciu roku obrachunkowego.

Nadto Dyrekcja Generalna ma obowiązek przedstawiania Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych miesięcznych zamknięć kasowych w ciągu 4-ch tygodni po upływie miesiąca sprawozdawczego.

§  27.
Roczne zamknięcie rachunkowe winno zawierać:
a)
szczegółowe zestawienie dochodów i rozchodów;
b)
bilans;
c)
rachunek zysków i strat;
d)
zestawienie obrotu sum pieniężnych w gotówce i papierach wartościowych;
e)
wykaz wyprodukowane] i zbytej masy drzewnej;
f)
wykaz wykonanych zalesień;
g)
wykazy zmian w posiadłości gruntowej i budowlanej.

Szczegółowe przepisy co do norm, dotyczących oszacowania i umarzania wartości bilansowych i sporządzenia zamknięcia rachunkowego, wyda Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

IV.

Personel przedsiębiorstwa.

§  28.
Pracownicy przedsiębiorstwa powoływani są do pełnienia swych funkcji na podstawie umów o charakterze prywatno-prawnym.

Umowy z Generalnym Dyrektorem i jego zastępcą zawiera Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych, z pozostałymi zaś pracownikami przedsiębiorstwa - Generalny Dyrektor lub osoby przezeń upoważnione z ten;, że umowy z dyrektorami okręgowymi lub ich zastępcami wymagają zatwierdzenia Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

§  29.
Ogólne warunki, na jakich winny być zawierane umowy z pracownikami przedsiębiorstwa oraz zasadnicze normy wynagrodzenia w gotówce i świadczeń w naturaljach określi Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  30.
Stosunek służbowy dotychczasowych 'urzędników oraz niższych funkcjonarjuszów zarządu lasów państwowych ulegnie rozwiązaniu z zastosowaniem odpowiednich przepisów ustawy o państwowej służbie cywilnej i ustawy o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych.

Stosunek służbowy pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Lasy Państwowe" ustali rozporządzenia Rady Ministrów z uwzględnieniem zasady, iż pracownicy przedsiębiorstwa winni mieć zapewnione zaopatrzenie emerytalne przy stworzeniu kasy emerytalnej, o ile możności, wspólnej z innemi przedsiębiorstwami państwowemi.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024