Bilansowanie w złotych oraz określenie w złotych kapitałów własnych przedsiębiorstw, obowiązanych do prowadzenia ksiąg handlowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 25 czerwca 1924 r.
o bilansowaniu w złotych oraz określeniu w złotych kapitałów własnych przedsiębiorstw, obowiązanych do prowadzenia ksiąg handlowych.

Na podstawie art. 1, r. 8, 9 i 19 i art. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 1924 o naprawie Skarbu i reformie walutowe) (Dz. 6. R. P. № 4 poz. 28) i zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1924 r.- stanowią, co następuje:

Obowiązek sporządzenia inwentarza i bilansu w złotych.

§  1.
1.
Wszystkie osoby fizyczne i prawne, obowiązane do prowadzenia ksiąg handlowych, mają ułożyć inwentarz i bilans otwarcia w złotych.
2.
Osoby te, o ile nie są spółdzielniami 1 zrzeszeniami wskazanemi w art. 117 ustawy o spółdzielniach z dnia 29 października 1920 (Dz. U. R. P. № 111 poz. 733), podlegają przepisom niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem §§ 30-34. Spółdzielnie i zrzeszenia powyżej wskazane podlegają przepisom §§ 30- 34 niniejszego rozporządzenia.

Dzień bilansowy.

§  2.
1.
Bilans otwarcia może być sporządzony z poniżej podanym wyjątkiem na dzień dowolnie obrany (dzień bilansowy), jednakże nie później niż na dzień 1 stycznia 1925 r.
2.
Osoby prawne, wymienione w §§ 18 - 25 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych (Dz. U. R. P. № 42, poz. 441) ułożą inwentarz i bilans otwarcia na dzień 1 stycznia 1924 r.

Obliczenie kapitału własnego.

§  3.
1.
Za kapitał własny przedsiębiorstwa uważa się różnicę pomiędzy wartością aktywów i pasywów, przeszacowanych na złote. Kapitały: zakładowy (akcyjny udziałowy), rezerwowy (zapasowy, zasobowy), amortyzacyjny i inne własne kapitały nie są uważane za pasywa.
2.
Upoważnia się Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu do wydawania rozporządzeń w przedmiocie sposobu przeszacowania aktywów i pasywów przy sporządzaniu bilansów otwarcia w złotych.
§  4.
Przy sporządzaniu bilansu otwarcia na podstawie niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania zawarte w obowiązujących ustawach oraz statutach spółek akcyjnych i umowach spółkowych - przepisy prawne o szacowaniu przedmiotów majątkowych przy sporządzaniu bilansów.

Obliczanie kapitału zakładowego (akcyjnego udziałowego).

§  5.
1.
Kapitał własny przedsiębiorstwa podzielony zostanie na: kapitał zakładowy (akcyjny udziałowy), kapitał zasobowy, amortyzacyjny i inne kapitały własne przedsiębiorstwa.
2.
Kapitał zakładowy (akcyjny udziałowy) w bilansie otwarcia w złotych może osiągnąć wysokość sumy, jaka wypadnie z przeliczenia wpłaconego kapitału zakładowego na złote według kursów z dat zamknięcia odnośnych subskrypcji, jednak nie może przekroczyć tej sumy.
3.
Dla zaokrąglenia dopuszczalne jest przekroczenie do 10% sumy ustalonej w myśl ustępu 2-go.
4.
O ile oszacowanie aportów rzeczowych przewyższa przeliczoną na złote cenę, za jaką aport przyjęty. został do spółki, - o różnicę tę może być powiększona dopuszczalna najwyższa granica kapitału zakładowego, ustalona w myśl ustępów 2 i 5.
§  6.
1.
W akcyjnych zakładach ubezpieczeń, dla których ze względu na postanowienia, zawarte w art. 13 - 21 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych (Dz. U. R. P. № 42, poz. 441) ustalenie wysokości posiadanego kapitału zakładowego (akcyjnego) będzie czasowo niemożliwe, należy kapitał zakładowy, wykazany w bilansie zamknięcia przerachować według relacji 1 złoty-1.800.000 marek pol., wydzielając resztę nadwyżki aktywów pod zbiorową nazwą "fundusze przerachowania" do czasu ostatecznego ustalenia współczynnika przerachowania, stosownie do powyższego rozporządzenia.
2.
Ostateczne ustalenie wysokości posiadanych poszczególnych kapitałów własnych w tych zakładach winno mieć miejsce w bilansie za rok, w którym sąd ustali wysokość współczynnika przerachowania.

Obliczenie kapitału zasobowego i amortyzacyjnego.

§  7.
W wypadku, kiedy po ustaleniu kapitału zakładowego (akcyjnego udziałowego) pozostanie reszta kapitału własnego, podział tej reszty kapitału własnego na kapitał zasobowy i amortyzacyjny powinien być dokonany bądź w stosunku odpowiadającym stosunkowi tychże kapitałów według ostatniego, bilansu markowego, zatwierdzonego przez walne zgromadzenie spółki, bądź też według dotychczasowej wartości tychże kapitałów przeliczonych na złote pa kursach z dat walnych zgromadzeń, na jakich zapadły uchwały o dotacji kapitałów rezerwowego i amortyzacyjnego.

Obliczenie nominalnej wartości akcji (udziału).

§  8.
1.
Nominalna wartość akcji (udziału) ma być określona na taką sumę złotych, jaka wypadnie z podziału wyrażonego w złotych kapitału zakładowego (akcyjnego udziałowego) na dotychczasową ilość akcyj, względnie udziałów, jednak wartość nominalna. poszczególnej akcji winna wynosić conajmniej 10 złotych.
2.
Zawarte w ustawach dzielnicowych przepisy o najniższej wartości nominalnej akcji nie mają zastosowania do ustalenia nominalnej wartości akcji nu mocy niniejszego rozporządzenia.
§  9. 1
1.
Akcjonarjuszowi, który ze względu na ilość posiadanych akcyj, ma prawo do otrzymania ułamka nowej akcji w złotych, nu być wydany odcinek akcji odpowiedniej wartości nominalnej na okaziciela.
2.
Odcinek akcji nie uprawnia posiadacza do brania udziału w walnem zgromadzeniu, bądź do korzystania z jakichkolwiek przywilejów, przysługujących posiadaczom całych akcyj, - daje natomiast prawo do udziału w zyskach. spółki do nowych emisji, |k a w razie likwidacji spółki - do udziału w majątku.
3.
Ostateczny termin do wymiany akcyj w walucie markowej, koronowej i rublowej na akcje w walucie, złotowej i na ich odcinki względnie do zaopatrzenia tych akcyj stemplem, opiewającym na walutę złotową, wyznacza się na dzień 31 grudnia 1927 r.
§  10.
Upoważnia się Ministra Skarbu do wydania porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu rozporządzeń w przedmiocie likwidacji odcinków akcyj.

Wzajemne prawa ł obowiązki spadków.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze w niczem nie narusza wzajemnych praw i obowiązków spólników z zastrzeżeniem przepisów § 9 niniejszego rozporządzenia.

Zatwierdzeniu bilansu zmiana statutu.

§  12.
1.
Bilans otwarcia w złotych winien być zatwierdzony przez organy przedsiębiorstwa, do których kompetencji należy zatwierdzanie bilansów w mysi obowiązujących przepisów i umów spółkowych.
2.
Równocześnie winna być uchwalona wysokość kapitału zakładowego (akcyjnego udziałowego) i innych kapitałów własnych, oraz ma być ustalona nowa ilość i nominalna wartość akcyj względnie udziałów.
3.
Łączenie kilku akcyj w jedną jest dopuszczalne jedynie w granicach, zakreślonych przepisem § 8.
4.
Bilans otwarcia w złotych razem z dowodami, stwierdzającymi sporządzenie i zatwierdzenie jego oraz zmiany w statucie, winny być w ciągu dwuch tygodni od daty walnego zgromadzenia złożone Ministerstwu Przemysłu i Handlu, względnie Ministerstwu Skarbu.
§  13.
1.
O ile według obowiązujących przepisów zatwierdzanie bilansów i zmiana w statutach spółek należy do kompetencji walnego zgromadzenia, upoważnienie przez walne zgromadzenie innych organów spółki do załatwienia czynności wynikających z niniejszego rozporządzenia jest nieważne z samego prawa.
2.
Uchwała walnego zgromadzenia spółki w powyższych przedmiotach powzięta być może zwyczajną większością głosów.
3.
Zawarte w ustawach dzielnicowych przepisy sprzeczne z niniejszym artykułu nie mają zastosowania.
§  14.
Zawarto w dzielnicowych ustawach przepisy o rewizji bilansów i ksiąg przedsiębiorstw handlowych przez rewidentów sądowych lub obranych przez spólników - mają zastosowanie do bilansów otwarcia w złotych.
§  15.
1.
Zmiana wysokości kapitału zakładowego (akcyjnego) spółki akcyjnej i komandytowo-akcyjnych dokonana na mocy niniejszego rozporządzenia, jakoteż zmiana ilości i nominalnej wartości akcyj, nip, wymaga zatwierdzenia rządowego, z wyjątkiem wypadku, kiedy na walnem zgromadzeniu zameldowano do protokółu przeciwko uchwale większości protest w imieniu akcjonarjuszów. reprezentujących przynajmniej 1/10 część kapitału zakładowego, i protest ten poparto v/ ciągu miesiąca umotywowanem podaniem, wniesionem do Ministerstwa Przemysłu i Handlu względnie do Ministerstwa Skarbu,
2.
Przedsiębiorstwa, mające na celu prowadzenie operacyj bankowych lub ubezpieczeniowych, winny bezwzględnie uzyskać zatwierdzenie zmian w swoich statutach.
§  16.
1.
Wykazany w bilansie otwarcia kapitał zakładowy winien być ujawniony w rejestrze handlowym zgodnie z obowiązującemi przepisami.
2.
Wpis do rejestru spółek akcyjnych i akcyjno-komandytowych może nastąpić dopiero po upływie 3 miesięcy od daty ogłoszenia bilansu otwarcia, o ile nie zostanie złożone zaświadczenie właściwego Ministerstwa o proteście, o jakim mowa w § poprzednim.
3.
W razie złożenia sądowi rejestrowanemu wspomnianego zaświadczenia wpis do rejestru może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu przez Rząd zmian w statucie spółki będących przedmiotem sporu.
§  17.
1.
Właściwe Ministerstwo może z urzędu założyć sprzeciw przeciwko uchwale walnego zgromadzenia spółek akcyjnych i akcyjno-komandytowych, zatwierdzającej bilans otwarcia i ustalającej wysokość kapitału zakładowego oraz wartość nominalną akcji.
2.
Sprzeciw ten należy zakomunikować zarządowi spółki i sądowi rejestrowemu w ciągu 3 miesięcy od daty ogłoszenia bilansu otwarcia.
§  18. 2
Bilanse otwarcia przedsiębiorstw, obowiązanych do publicznego składania sprawozdań, powinny być sporządzone i wniesione do rejestru handlowego najpóźniej w terminie do dnia 15 grudnia 1927 r. oraz powinny być ogłoszone w myśl obowiązujących przepisów.
§  19.
Przepisy zawarte w § 12 ust. 3, § 15, § 16 ust. 2 i § 17 nie mają zastosowania o ile ustawy dzielnicowe przewidują, że zmiana statutu następuje trybem rejestracji sądowej.

Minimalny kapitał zakładowy (udziałowy).

§  20.
1.
W spółkach akcyjnych i akcyjno-komandytowych, o ile spółki te nie są przedsiębiorstwami bankowemi lub ubezpieczeniowemi kapitał zakładowy winien wynosić conajmniej 100.000 złotych.
2.
O ile spółka akcyjna lub akcyjno-komandytowa jest przedsiębiorstwem bankowem minimalny kapitał zakładowy winien wynosić 1.000.000 złotych.
3.
O ile spółka akcyjna jest przedsiębiorstwem ubezpieczeniowem minimalny kapitał zakładowy winien wynosić conajmniej 250.000 zł., jeżeli zakład prowadzi jeden dział ubezpieczeń i 500.000 zł., jeżeli prowadzi dwa lub więcej działów.

Zakłady wyłącznie reasekuracyjne uważa się za prowadzące jeden dział.

4.
Zawarte w ustawach dzielnicowych przepisy o najniższym kapitale zakładowym nie mają zastosowania do bilansów otwarcia w złotych tudzież do określenia kapitałów własnych w złotych uskutecznionego na podstawie niniejszego rozporządzenia.
5.
Upoważnia się Ministra Skarbu w porożu' mieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu do obniżenia powyższych norm dla spółek akcyjnych i akcyjno-komandytowych, mających siedzibę w górnośląskiej części Województwa Śląskiego.
§  21. 3
Jeżeli kapitał zakładowy spółek akcyjnych lub akcyjno-komandytowych w bilansie otwarcia nie dosięgnie najniższej granicy, oznaczonej w § 20 ust. 1 tego rozporządzenia, spółka powinna podwyższyć swój kapitał zakładowy najdalej do dnia 31 grudnia 1927 r. co najmniej do tej granicy z zachowaniem obowiązujących przepisów o podwyższaniu kapitałów zakładowych.
§  22.
1.
fikcyjny zakład ubezpieczeń winien do dnia 1 lipca 1925 r. uzupełnić kapitał zakładowy do wysokości 3/5 wskazanej w § 20 ust. 3.
2.
Dalsze uzupełnienie do wysokości całkowitej normy winno być uskutecznione najpóźniej do dnia 31 grudnia 1926 r.
3.
W wypadkach, kiedy stosownie do art. 6 niniejszego rozporządzenia ustalenie wysokości posiadanego kapitału zakładowego będzie czasowo niemożliwe, upoważnia się Ministra Skarbu do określenia sumy, o jaką kapitał zakładowy należy podwyższyć w granicach norm i w terminach przewidzianych w niniejszem artykule i zażądania podwyższenia pod rygorem likwidacji.
§  23.
1.
Przepisy o likwidacji i otwarciu konkursu do majątku spółek akcyjnych i akcyjno-komandytowych wskutek utraty części kapitału zakładowego, zawarte w ustawach dzielnicowych nie mają zastosowania o ile są surowsze od przepisów art. 20-22.
2.
Przepisy o likwidacji i otwarciu konkursu do majątku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wskutek utraty części kapitału zakładowego nie mają zastosowania do bilansu otwarcia sporządzonego na mocy niniejszego rozporządzenia, o ile aktywa spółki przewyższają pasywa.

Przekształcenie spółek akcyjnych i akcyjno-komandytowych na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółdzielnie.

§  24.
1.
O ile na mocy niniejszego rozporządzenia spółka akcyjna lub akcyjno - komandytowa z wyjątkiem jednakże zakładów bankowych i ubezpieczeniowych ulegać musi likwidacji - może się przekształcić na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółdzielnię na warunkach, wyłuszczonych w §§ 25-29.
§  25.
Uchwała o przekształceniu winna zapaść głosami conajmniej 3/4 obecnych na zebraniu spólników, o ile obowiązujące przepisy o uchwałach rozwiązujących spółkę akcyjną lub akcyjno-komandytową nie ustalają surowszych wymagań.
§  26.
Dla obliczenia przypadającego na każdą akcję majątku spółki miarodajnym będzie specjalnie sporządzony bilans, do którego stosować się będą odpowiednie przepisy o bilansie otwarcia w złotych (§ 3-4).
§  27.
Kapitał udziałowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością względnie spółdzielni w chwili przekształcenia nie może być niższy od bilansowej wartości kapitału zakładowego spółki akcyjnej, fikcje, zamienione na udziały, przedstawiać muszą swą wartością nominalną conajmniej połowę kapitału zakładowego spółki akcyjnej.
§  28.
Akcjonarjuszowi, który nie przystąpi ze swemi akcjami lub ich częścią do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółdzielni, winna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością względnie spółdzielnia wypłacić w ciągu trzech miesięcy od zarejestrowania przekształcenia kwotę, jaka przypada na jego nie przejęte akcje na podstawie bilansu, zestawionego na zasadzie § 26 i wówczas nie przysługuje mu dalsze roszczenie do majątku spółki.
§  29.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością względnie spółdzielnia uprawnioną jest od dnia wpisania jej do rejestru rozporządzać majątkiem przejętej spółki akcyjnej. Przekształcenie nie wprowadza żadnej zmiany w istniejących stosunkach prawnych wobec osób trzecich.

Spółdzielnie.

§  30.
1.
Spółdzielnie, których rok operacyjny nie jest rokiem kalendarzowym obowiązane są do sporządzenia inwentarza i bilansu w złotych na dzień dowolnie obrany, jednakże nie późniejszy, niż dzień 30 czerwca 1925 r.
2.
Do spółdzielni nie wymienionych w ust. 1 - stosuje się przepis § 2 ust. 1.
§  31.
1.
W spółdzielniach kapitał własny ulega podziałowi pomiędzy kapitałami spółdzielni - udziałowym, zasobowym, społecznym i specjalnemi w stosunku do wartości tych kapitałów, przeliczonych na złote według kursu z dat, kiedy nastąpiło powiększenie względnie zmniejszenie odnośnego kapitału.
2.
Walne zgromadzenie spółdzielni może kwotę przypadającą na kapitał udziałowy zaliczyć na kapitał zasobowy lub społeczny.
§  32.
1.
Kapitał udziałowy ulega podziałowi na udziały proporcjonalnie do wartości każdego udziału przeliczonego na złote według kursu z daty wpłacenia udziału.
2.
Powiększone w ten sposób udziały poszczególnych członków nie mogą jednakże przekraczać ich wartości, ustalonej w złotych według daty wpłacenia. Mogąca stąd powstać przewyżka dolicza się do funduszu zasobowego.
3.
Do wierzytelności z tytułu tychże udziałów nie mają zastosowania przepisy zawarte w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatnoprawnych (Dz. U. R. P. № 42, poz. 441).
§  33.
1.
W razie przekroczenia statutowej normy wysokości udziału, licząc 1 zł. = 1.800.000 mk., winna na walnem zgromadzeniu równocześnie z zatwierdzeniem bilansu zapaść uchwała zwyczajną większością głosów, zmieniająca odpowiedni przepis statutu w kierunku ustalenia udziału w wysokości dorównywającej najwyższemu udziałowi, powstałemu z przeszacowania.
2.
Nieuchwalenie w ten sposób wysokości udziału pociągnie za sobą obowiązek przeliczania do funduszu zasobowego całej różnicy pomiędzy wartością wszystkich udziałów, licząc 1 zł. = 1.800.000 mkp. a kwotą jaka przypada na kapitał udziałowy zgodnie z § 31 ust. 1.
§  34.
Paragrafy 3, 4, 11, 12 ust. 1, 13, 35-39, 41-44 niniejszego rozporządzenia mają odpowiednie zastosowanie do spółdzielni.

Przymusowa likwidacja spółek.

§  35.
1.
Niewykonanie przepisów niniejszego rozporządzenia skutkuje przymusową likwidację spółki.
2.
Do wystąpienia o likwidację spółki na mocy ust. 1 niniejszego § -u upoważnione jest Ministerstwo Skarbu względnie Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

Przepisy podatkowe.

§  36. 4
1-3.
(uchylone).
4.
Pozostałości, wykazane w złotowych bilansach otwarcia instytucji bankowych, na rachunkach papierów wartościowych i akcji, stanowiących udział w innych przedsiębiorstwach przez Instytucję bankową finansowanych, nie podlegają opodatkowaniu w myśl postanowień § 38 niniejszego rozporządzenia, o ile pozostałości te oszacowane zostały nie wyżej kursu giełdowego z dnia zestawienia bilansu w złotych oraz o ile ilościowy remanent poszczególnych rodzajów papierów wartościowych, sporządzony na dzień zamknięcia bilansu, nie przewyższa remanentu tych papierów z dnia 1 stycznia 1923 r., zwiększonego o emisje, jakie zostały dokonane po dniu 1 stycznia 1923 r.
3.
O ile ilościowy remanent w bilansie zamknięcia wykaże przewyżkę w porównaniu z ilościowym remanentem z dnia 1 stycznia 1923 r., to różnica oszacowania tej przewyżki podlegać będzie podatkowi dochodowemu i przemysłowemu.
6.
W wyjątkowych wypadkach Minister Skarbu może zwolnić od opodatkowania pozostałości na rachunkach takich papierów wartościowych, które zostały nabyte po dniu 1 stycznia 1923 r.
§  37. 5
(uchylony).
§  38.
1.
Poza wypadkami przewidzianemi w §§ 36-37 nadwyżki bilansowe, pochodzące z przeszacowania dokonanego w myśl niniejszego rozporządzenia,' nie podlegają opodatkowaniu.
2.
Z tytułu określenia kapitałów zakładowych w złotych nie będą pobrane ani podatek emisyjny, ani giełdowy, z zastrzeżeniem przepisu § 40.
3.
Upoważnia się Ministra Sprawiedliwości do wydania rozporządzenia zwalniającego całkowicie lub częściowo wpisy do rejestru firm wynikające z za-stosowania niniejszego rozporządzenia od opłat rejestrowych.
§  39.
Przekształcenie spółki akcyjnej lub akcyjno-komandytowej podlegającej likwidacji na mocy niniejszego rozporządzenia, na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółdzielnię jak również przejęcie dotychczasowego przedsiębiorstwa na nową spółkę - wolne są od opłat stemplowych i aljenacyjnych.
§  40. 6
(uchylony).
§  41.
W wypadkach, gdy rozporządzenie niniejsze nakazuje przeliczenie kwot pieniężnych wyrażonych w rublach, markach niemieckich, koronach austrjacko-węgierskich i markach polskich na złote, przeliczenie to winno być dokonane na podstawie kursów, wskazanych w § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych (Dz. U. R. P. № 42 poz. 441).

Postanowienia końcowe.

§  42.
Upoważnia się Ministra Skarbu do wydawania rozporządzeń, ustalających szczegóły przejścia na księgowanie w walucie złotej, w wypadkach, gdy przedsiębiorstwo sporządzi bilans otwarcia w złotych na początku bieżącego roku operacyjnego lub w ciągu roku bieżącego operacyjnego, a księgowanie od początku roku operacyjnego prowadziło w markach polskich.
§  43.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
§  44.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrom Skarbu oraz Przemysłu i Handlu, zaś wykonanie § 33 ustępu 2 Ministrowi Sprawiedliwości.
1 § 9 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 17 maja 1927 r. (Dz.U.27.46.402) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 maja 1927 r.
2 § 18:

- zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 17 maja 1927 r. (Dz.U.27.46.402) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 maja 1927 r.

- zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 19 listopada 1927 r. (Dz.U.27.103.897) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 26 listopada 1927 r.

3 § 21 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 17 maja 1927 r. (Dz.U.27.46.402) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 maja 1927 r.
4 § 36 zmieniony przez art. 5 ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz.U.26.6.30) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 1926 r.
5 § 37 uchylony przez art. 5 ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz.U.26.6.30) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 1926 r.
6 § 40 uchylony przez art. 5 ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. (Dz.U.26.6.30) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 1926 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024