Listy za dowodem doręczenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 21 lutego 1924 r.
w przedmiocie listów za dowodem doręczenia.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44 poz. 310) zarządza się co następuje:

Postanowienia wstępne.

§  1.
Niezależnie od listów za zwrotnem poświadczeniem odbioru, przyjmowanych na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadza się jedynie w urzędach i agencjach pocztowych, położonych na obszarach województw: poznańskiego, pomorskiego oraz części, górnośląskiej województwa śląskiego, przyjmowanie t. zw. listów za dowodem doręczenia, które mogą być adresowane do osób zamieszkałych we wszystkich miejscowościach Państwa z siedzibą urzędu pocztowego (agencji) oraz w takich miejscowościach, do których dochodzi listonosz wiejski.

Nadawanie listów za dowodem doręczenia na wyżej wspomnianych obszarach oraz ich doręczanie przez wszystkie urzędy i agencje pocztowe Rzeczypospolitej odbywać się ma na zasadzie niżej podanych przepisów. Przepisy te uwzględniają postanowienia o sposobie dokonywania doręczeń przez pocztę, zawarte w §§ 180-136, 195, 208 i 212 niemieckiej ustawy cywilnej o postępowaniu w sprawach spornych.

I.

Postanowienia ogólne.

§  2.
Na żądanie nadawcy poczta doręcza listy oraz zaświadcza ich doręczenie na załączonym przez nadawcę do listu przepisanym dowodzie doręczenia.

Nadawcami listów za dowodem doręczenia mogą być władze, urzędy, osoby urzędowe i prywatne.

Listy za pocztowym dowodem doręczenia można nadawać tylko jako zwykłe. Nadawanie listów powyższych jako wartościowe, polecone, za pobraniem, poste-restante i przez umyślnego posłańca jest niedozwolone.

§  3.
Rozróżnia się dwa rodzaje doręczenia to jest:
a)
zwyczajne i
b)
uproszczone.
§  4.
Przy zwyczajnem doręczeniu nadawca dołączyć winien do listu dwa jednakowo brzmiące dowody doręczenia, koloru białego, z których jeden dowód doręczenia ma nadawca zaopatrzyć napisem "Odpis".

Przy doręczaniu listu odbiorcy, listonosz- wypełnia według postanowień § 30 oba dowody doręczenia, przyczem odpis dowodu doręczenia po uprzedniem sprawdzeniu jego dosłownej zgodności z oryginałem dowodu doręczenia (§ 30 p. e) doręcza równocześnie z listem adresatowi, oryginał zaś oddaje urzędowi pocztowemu (agencji), który odsyła go luźno jako zwykłą przesyłkę listową pod adresem nadawcy.

§  5.
Przy uproszczonem doręczeniu nadawca dołącza do listu tylko jeden dowód doręczenia koloru szaroniebieskiego. Przy doręczeniu listu adresatowi, listonosz wypisują na kopercie doręczonego listu datę doręczenia i wypełnia dowód doręczenia (§ 30), który następnie urząd pocztowy oddawczy odsyła pod adresem nadawcy.

II.

Zewnętrzny wygląd listów za dowodem doręczenia.

§  6.
a) Listy za dowodem doręczenia muszą być zamknięte i zaopatrzone dokładnym adresem odbiorcy i nadawcy a pozatem musi nadawca na liście umieścić napis "doręczenie zwyczajne" lub "doręczenie uproszczone" (§ 3). Nadawca obowiązany jest wypełnić nagłówek dowodu doręczenia na obu stronach, t. j. adres odbiorcy i nadawcy, a dowody doręczenia trwale do zewnętrznej części listu przymocować.
b)
Przy listach za dowodem doręczenia dla szeregowych wojska lub marynarki winien nadawca oprócz nazwiska odbiorcy i władzy wojskowej, w której odbiorca służy, wyrazić na liście uwagę:

"do rąk dowódcy ......" oraz podać nazwę władzy wojskowej, której on jest dowódca.

c)
Jeżeli osoba prywatna nadaje listy za dowodem doręczenia, to winna przekreślić w nagłówku dowodu doręczenia napis: "zamknięty urzędową pieczęcią",
§  7.
O ile nadawca żąda podania godziny doręczenia na dowodzie doręczenia, to winien, na stronie adresowej listu umieścić uwagę: ..podać godzinę doręczenia" i słowa te podkreślić czerwonym atramentem lub ołówkiem.
§  8.
Przy zwyczajnem i uproszczonem doręczaniu listu za dowodem doręczenia szeregowym wojska lub marynarki (od szeregowca do sierżanta sztabowego włącznie), używa się dowodów doręczenia (koloru białego i szaroniebieskiego) o odmiennym tekście.

III.

Opłata pocztowa.

§  9.
Opłata za listy za dowodem doręczenia składa się;:
a)
z opłaty za list zwyczajny, oraz
b)
opłaty za poświadczenie doręczenia i zwrot dowodu doręczenia nadawcy.
§  10.
Opłaty w § 9 pod a) i b) uiszcza nadawca przy nadaniu albo odbiorca przy doręczeniu. Uiszczone przez nadawcę opłaty zalicza się przez nalepienie znaczków pocztowych na liście a wypełniony dowód doręczenia wysyła się do miejsca nadania (nadawcy) bez obciążania dopłatą.
§  11.
Za nieopłacone listy za pocztowym dowody doręczania pobiera się od odbiorcy taryfową opłatą wskazaną w § 9 pod o) w wysokości podwójnej oraz opłatę wskazaną w § 9 pod b) w wysokości pojedynczej. Za powyższe opłaty nieuiszczone przez odbiorcę odpowiada nadawca.
§  12. 1
(uchylony).

IV.

Przepisy dotyczące doręczania.

§  13.
Listy doręcza się zasadniczo osobie wymienionej na adresie listu, z wyjątkiem listów dla szeregowych wojska lub marynarki, które doręcza się wymienionemu na adresie wciskowemu przełożonemu adresata t. j. dowódcy kompanji, szwadronu lub baterji i t. p.
§  14.
Listy adresowane do władz, gmin, korporacji i spółek kupieckich oraz innych doręcza się kierownikowi jego prawnemu zastępcy albo uprawnionemu do zastępstwa spólnikowi.
§  15.
Listy adresowane do obu małżonków należy doręczyć mężowi, a jeśli oni żyją w seperacji, list należy zwrócić jako niedoręczony.
§  16.
Listy adresowane do osób zmarłych zwraca się zawsze do miejsca nadania jako niedoręczano.
§  17. 2
Listy dla osób, osadzonych w więzieniu, doręcza się przełożonemu więzienia (naczelnikowi) do własnych rąk.
§  18.
Listy dla osób, znajdujących się w stanie upadłości uważa się za niedoręczalne, jeżeli sąd zarządził doręczanie przesyłek pocztowych skierowanych pod adresem dłużnika, zawiadowcy masy konkursowej.
§  19.
W razie niezastania w mieszkaniu osoby, dla której lici; jest przeznaczony, doręcza się go w mieszkaniu dorosłemu członkowi rodziny adresata .albo dorosłej słudze adresata, w razie zaś niemożności doręczenia powyższym osobom, właścicielowi domu lub mieszkania (w ostatnim wypadku, gdy lisi: jest przeznaczony dla sublokatora), o ile osoby te skłonne są do przyjęcia listu.
§  20.
Listy za dowodem doręczenia dla osób zajmujących się rzemiosłem, handlem, przemysłem, dalej dla adwokatów, notariusz ów i komorników sądowych doręcza złą zasadniczo w ich lokalach handlowych i przemysłowych lub służbowych. W razie ich nieobecności doręcza się jednemu z pomocników kupieckich, lub biurowych, znajdujących się w lokalu adresata jak np. czeladnikowi, książkowemu, kierownikowi, pisarzowi i t. d.
§  21.
W razie nieobecności przełożonego władzy, gminy, korporacji, stowarzyszenia, spółki i t. d. w lokalu służbowym podczas godzin urzędowych, doręcza się list za dowodem doręczenia urzędnikowi lub pracownikowi zajętemu' u adresata. W razie niemożności doręczenia jednej z powyższych osób, listonosz doręcza list adresatowi w jego mieszkaniu prywatnem.
§  22.
Jeżeli przy doręczaniu listów dla szeregowych nie można doręczyć listu odnośnemu dowódcy (§ 13) to list doręcza się w lokalu urzędowym oddziału wojskowego zatrudnionemu w nim pracownikowi biurowemu lub przełożonemu adresata.
§  23.
Listy za pocztowym dowodem doręczenia może listonosz doręczyć adresatowi tam, gdzie go napotka, o ile jednak adresat żąda, aby mu .list doręczono w lokalu służbowym względnie zawodowym lub w mieszkaniu prywatnem, to listonosz winien się do tego zastosować.
§  24.
Doręczanie listów za dowodem doręczenia uskutecznia się przy sposobności zwykłego doręczania przesyłek pocztowych, o ile nic jest na liście wypisana dokładna data nastąpić mającego doręczenia. W niedzielę i święta uroczyste doręcza się tylko wówczas, gdy nadawca wyraził na Hicie takie żądanie i uiścił .zgary taryfową opłatę za list (§ 9 a, b) oraz należytość za pośpieszne doręczenie. W takim wypadku list doręcza się odbiorcy przez listonosza lub umyślnego posłańca.
§  25.
Doręczenie listów w zastępstwie właściwego adresata osobom niedorosłym, lokatorom lub obcym jest niedozwolone.

V.

Wypadki złożenia listu za pocztowym dowodem doręczała w urzędzie pocztowym.

§  26.
Jeżeli doręczenie w sposób określony W §§ 14-21 jest niewykonalne, składa listonosz list w urzędzie pocztowym, przy zwyczajnem doręczaniu wraz z odpisem dowodu doręczenia.
§  27.
O złożeniu listu w urzędzie pocztowym listonosz zawiadamia adresata za pomocą pisemnego doniesienia, umocowanego na drzwiach mieszkania lub lokalu służbowego względnie zawodowego, podług następującego wzoru:

Doniesienie o złożeniu listu za pocztowym dowodem doręczenia:

Dla ...... złożyłem dzisiaj list za dowodem doręczenia ...... w urzędzie pocztowym w ...... List należy w wyżej wymienionem miejscu podjąć.

...... dnia ...... 192..... r.

listonosz.

Pozatem listonosz powiadamia ustnie 2 sąsiadów adresata o złożeniu listu.

§  28.
W pośrednictwie pocztowem niewolno składać takich listów.
§  29.
Listy, złożone w urzędzie pocztowym, przechowuje się tamże przez 2 miesiące, licząc od dnia złożenia.

Na żądanie adresata w trakcie tego czasu urząd pocztowy jest obowiązany list mu wydać.

Po upływie powyższego terminu urząd pocztowy oddawczy zwraca list do urzędu pocztowego nadawczego, który go doręcza nadawcy.

VI.

Wypełnienie dowodu doręczenia przez listonosza.

§  30.
Listonosz doręcza list adresatowi- i zaświadcza uskutecznione doręczenie listu na odnośnym dowodzie doręczenia lub w wypadku zwyczajnego doręczenia także na odpisie dowodu doręczenia, wpisując:
a)
miejsce i czas doręczenia (wypisanie miesiąca słownie) np. "12 września 1923 r." albo "12 września 1923 r. pomiędzy godz. 10 i 11" (godzinę doręczenia notuje się tylko wtenczas, jeżeli nadawca przez odpowiednią notatkę na-liście wyraźnie tego żąda);
b)
imię i nazwisko osoby, której list ma być doręczony;
c)
imię i nazwisko osoby, której list doręczył;
d)
w razie, odmowy przyjęcia listu przez adresata" uwagę, że, list z tego w powodu zostawił na miejscu doręczenia (np. w mieszkaniu adresata);
e)
przy zwyczajnem doręczaniu uwagę, że list i odpis uwierzytelnionego dowodu doręczenia oddał adresatowi, przy uproszczonem zaś doręczaniu, uwagę, że list oddał adresatowi a dzień doręczenia zanotował na kopercie listu;
f)
podpis doręczającego i jego charakter służbowy

np. Kraków, dnia 12 września 1923 r.

Kaczmarek

listonosz.

§  31.
Listonosz pozostawia tylko te części nadruku na dowodzie doręczenia niezmienione, które mają łączność z dokonanem doręczeniem, przyczem wypełnia własnoręcznie atramentem lub ołówkiem atramentowym szczegóły wskazane w § 30 pod a) do f) oraz skreśla inne części nadruku nie mające łączności z odnośnem doręczeniem.
§  32.
W razie uproszczonego doręczenia (§ 5) umieszcza listonosz na kopercie listu doręczonego adresatowi zaświadczenie urzędowe w sposób następujący: "doręczono 12 września 1923 roku".
§  33.
Urzędowe zaświadczenie listonosza na dowodzie doręczenia musi być wypisane starannie j czytelnie. Wycierania są zakazane.

VII.

Wypadki odmowy przyjęcia. Dosyłanie listów.

§  34.
Adresat obowiązany jest przyjąć list za dowodem doręczenia, doręczony mu przepisowo. W razie odmowy przyjęcia listonosz zostawia list u adresata, notując odpowiednią uwagę na dowodzie doręczenia.
§  35.
Jeżeli list dla adresata doręcza się gospodarzowi domu albo też właścicielowi mieszkania, które adresat zajmuje jako sublokator, a osoby te nie chcą listu przyjąć, to listu takiego nie wolno u nich pozostawiać.
§  36.
Odmowa uiszczenia dopłaty obciążającej list nieopłacony nie oznacza odmowy przyjęcia listu. W tym wypadku należy list w zwykły sposób adresatowi doręczyć a opłatę ściągnąć od nadawcy (§ 11).
§  37.
Listy za pocztowym dowodem doręczenia, nadane przez sądy, sekretarzy sądowych, prokuratury sądów i ich urzędników tudzież komorników sądowych nie mogą być dosyłane z miejsca przeznaczenia listu do nowego miejsca pobytu adresata, o ile to nowe miejsce pobytu nie znajduje się w okręgu tego samego sądu powiatowego (sądu pokoju) do którego należy pierwotne w adresie wskazane miejsce przeznaczenia.

Dosłanie listu do innego miejsca pobytu adresata uskutecznia się wówczas, jeżeli na liście umieszczono odpowiednią klauzulę, zezwalającą na dosłanie np. "dosłać w obrębie Rzeczypospolitej Polskiej".

§  38.
Listy za dowodem doręczenia od innych władz, urzędów i osób urzędowych oraz osób prywatnych dosyła się na miejsce nowego pobytu adresata wówczas, gdy nadawca nie umieścił' zastrzeżenia niedosyłania listu.
§  39.
Listy złożone w urzędzie pocztowym według postanowień § 26 dosyła się w sposób ustalony dla zwyczajnych przesyłek listowych.

VIII.

Specjalne wypadki i kontrola.

§  40.
Ma żądanie sądów, sekretarzy i prokuratur sądowych, komorników sądowych lub władz administracyjnych, należy w razie zaginięcia oryginalnego dowodu doręczenia zarządzić wypełnienie zastępczego dowodu doręczenia przez odnośnego listonosza, jeżeli on jest w możności dawniejsze doręczenie zaświadczyć.

W zastępczym dowodzie doręczenia listonosz wpisuję dzień doręczenia t. j. ten dzień, w którym list swego czasu odbiorcy doręczył.

§  41.
Za czynność wypełnienia zastępczego dowodu doręczenia i jego przesyłki pocztą nie pobiera się opłaty pocztowej.
§  42.
O ile nadawcy na liście wyraźnie wykluczył doręczenie pewnym osobom, którymby można wedle powyższych przepisów doręczyć, winien się listonosz do tego zastosować (np. nie doręczać żonie, albo służącej i t. p.).

IX.

Postanowienia końcowe.

§  43.
Postanowienia niniejsze wchodzą w życie z dniem ogłoszenia. Z dniem powyższym tracą moc obowiązującą dotychczasowe przepisy o listach za dowodem doręczenia.
1 § 12 uchylony przez § 7 rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 1924 r. w sprawie ryczałtowania opłat pocztowych za przesyłki listowe władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym (Dz.U.24.76.749) z dniem 31 sierpnia 1924 r.
2 § 17 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1926 r. (Dz.U.26.9.66) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 1926 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024