Zm.: artykuł 15 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 13 grudnia 1923 r.
w przedmiocie zmiany brzmienia artykułu 15 rozporządzenia o taryfie celnej z dn. 11 czerwca 1920 r.

Na podstawie uchwały Sejmu Ustawodawczego z dnia 1 sierpnia 1919 r., uchwały Rady Ministrów z dnia 25 maja 1919 r. oraz w myśl §§ 7 i 11 ustawy z dnia 6 grudnia 1923 r. o zastosowaniu stałe] jednostki do obliczania danin, niektórych innych dochodów publicznych oraz kredytów udzielanych przez instytucje państwowe i samorządowe (Dz. Ust. R. P. z 1923 № 127 poz. 1044) zarządza się co następuje:
§  1.
Artykuł 15 rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysły i Handlu o taryfie celnej z dn. 11 czerwca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 51 poz. 314) otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 15.

Rozdział I.

Od wszelkich przesyłek towarowych, z wyjątkami przytoczonemi poniżej, przywożonych do obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej, lub też wywożonych z tego obszaru, pobiera się przy ostatecznej odprawie opłatą manipulacyjną w następującej wysokości:

A.

Od towarów przywożonych, podlegających opłacie celnej - 5% od sumy cła, najmniej jednak 0,50 franka złotego od każdej przesyłki.

B.

Od wymienionych niżej towarów przywożonych, wolnych od cła-0,25 franka złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jedna!-; 0,50 franka złotego od każdej przesyłki.

Pozycja taryfy celnej Nazwa towaru:
1 p. Zboża w ziarnie, z wyjątkiem ryżu, groch i bób oprócz wymienionych w poz. 5 p. 5.
5 p. 1-a Świeże ziemniaki, buraki pastewne i cukrowe, cykorja, marchew, brukiew i kapusta.
34 p. 1 Mięso świeże, solone i mrożone.
37 p. 4-a Śledzie solone.
51 p. 1 Sadło zwierzęce nieprzerobione oprócz oddzielnie wymienionego.
51 p. 2-a Tran (tłuszcz wieloryba, psa morskiego i t d.), sadło rybie i spermacet w stanie nieoczyszczonym.
54 Skóry surowe (niewyprawione) w kawałkach i w całości.
Uwaga. Skóry koźle i koźlęce (bastard bastila) niewyprawione i półgarbowane, ale niebarwione i niewykończone.
179 p. 1 Materjały włókniste roślinne surowe: bawełna surowa, końce tkackie bawełniane; włókna brojeści pospolitej (asclepiąs); wata torfowa oraz materjały wymienione w p. 3 tej pozycji, chociażby kotonizowane, odpadki, wyczeski bawełniane.
179 p. 2 Juta surowa, wyczeski jutowe, również smołowane.
181 p. 1 Wełna, sierść i puch zwierzęcy, nieczesane i nieprzędzone; nieprane i prane, wyczoski, końce i odpadki niebarwione i barwione również gremplowane.

C.

Od innych towarów przywożonych, wolnych od cła-0,10 franka złotego od 100 kg. wagi surowej najmniej jednak 0,50 franka złotego od każdej przesyłki.

D.

Od towarów wywożonych - 0 02 franka złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 franka złotego od każdej przesyłki,

Uwaga. Od towarów wywożonych z powrotem zagranice, po uskutecznieniu odprawy celnej przywozowej pobiera się opłatę manipulacyjną według norm przywozowych oraz za manipulacje wywozową według norm ustalonych dla towarów wywozowych.

Od towarów wywożonych z powrotem zagranice bez uskutecznienia odprawy przywozowej pobiera się opłatę manipulacyjną tylko według normy wywozowej.

Przesyłki omyłkowo przywiezione z zagranicy lub wywiezione zagranicę z winy kolei, uwalnia się od opłat manipulacyjnych.

E.

Od towarów odprawianych na zasadzie artykułu 12 niniejszego rozporządzenia w obrocie uszlachetniającym czynnym oraz w obrocie reperacyjnym czynnym, pobiera się opłatą manipulacyjni:! tylko przy przywozie w wysokości 0,02 franka złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 franka złotego od każdej przesyłki.

Od towarów odprawianych na zasadzie artykułu 12 niniejszego rozporządzenia w obrocie uszlachetniającym biernym oraz w obrocie reperacyjnym biernym, pobiera się opłatę manipulacyjną tylko przy wywozie w wysokości 0,10 franka złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 franka złotego od każdej przesyłki.

F.

Przy obliczaniu opłat manipulacyjnych niepełne 100 kg. wagi przyjmuje się za pełne 100 kg.

Rozdział II.

Następujące towary są wolne przy przywozie i wywozie od opłaty manipulacyjnej:

a) węgiel kamienny, brunatny, torfowy i drzewny, cegiełki Węglowe (brykiety), koks i torf;

b) wszelkiego rodzaju żywe ptactwo i zwierzęta niepodlegające według taryfy opłacie celnej, oraz przywożone z połowu na łodziach rybackich ryby świeże;

c) towary odprawiane bez cła w myśl art. 10 oraz punktów 1, 2, 3, 4, 5, 7 i 8 artykułu 11 niniejszego rozporządzenia;

d) towary wolne w przywozie od cła a przeznaczone dla instytucji i osób wymienionych w punkcie 4 artykułu 11 niniejszego rozporządzenia;

e) towary przewożone w ruchu granicznym;

f) przedmioty przewożone na zasadzie umów o reewakuacji, rewindykacji, repatrjacji i feparacji (odszkodowaniu);

g) towary wywożone do Niemiec w myśl art. 268b Traktatu Wersalskiego z dnia 28/V! 1919 r.

h) towary przewożone tranzytem.

Rozdział III.

04 przesyłek pocztowych, podlegających opłacie celnej, pobiera się opłatę manipulacyjną w wysokości 5% od sumy cła, najmniej jednak-0,50 franka złotego od każdej paczki.

Przesyłki pocztowa wolne od cła są wolne również od opłaty manipulacyjnej.

Rozdział IV.

Przesyłki zadeklarowane w sposób niezupełny lub niezadeklarowango we właściwym terminie, podlegają niezależnie od innych opłat manipulacyjnych dodatkowej opłacie manipulacyjnej w wysokości 10% od przypadającego cła.

Rozdział V.

Niezależnie od cła i opłat manipulacyjnych pobiera mą od towarów przyjętych na skład urzędowy opłatą składową.

Urzędy celne posiadające własne składy urzędowe, pobierać będą opłaty składowe! według osobnych przepisów.

Za pierwsze trzy dni nie pobiera się. opłaty.

Rozdział VI.

Ministerstwo Skarbu ustali w jakich wypadkach i w jakiej wysokości uiszczać należy opłatę za wykonanie czynności poza godzinami urzędowemi lub poza obrębem miejsca urzędowego oraz za konwojowanie lub strzeżenie towarów."

§  2.
Rozporządzenie Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 7 października 1923 r. w przedmiocie nadania nowego brzmienia artykułowi 15 rozporządzenia o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 110 poz. 873) oraz rozporządzenia z dnia 30 listopada 1923 r. w przedmiocie podniesienia norm opłat manipulacyjnych (Dz. U R. P. № 122 poz. 994) uchyla się,
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie dnia 1 stycznia 1924 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024