Zmiana niektórych postanowień o notarjacie w górnośląskiej części Województwa Śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 19 lipca 1922 r.
w przedmiocie zmiany niektórych postanowień o notarjacie w górnośląskiej części Województwa Śląskiego.

Na mocy ust. 1 art. 36 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 15 lipca 1920 r. zawiarającej statut organiczny Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. № 73, poz. 497), w brzmieniu art. 1 ustawy z dnia 18 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 85, poz. 608) w związku z ustępem ostatnim art. 40 powołanej Ustawy Konstytucyjnej w brzmieniu art. 2 ustawy z dnia 30 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 69, poz. 449) stanowię w porozumieniu z Tymczasową Radą Wojewódzką Województwa Śląskiego co następuje:
Art.  1.

Pruska ustawa o sądownictwie dobrej woli z dnia 21 września 1899 r. (Zb. Ust. str. 249 i nast.) ulega następującym zmianom:

1.
Art. 77 otrzymują brzmienie następujące:

"Uzdolnionym do piastowania urzędu notarjusza jest kto będąc uzdolnionym do sprawowania urzędu sędziowskiego w górnośląskiej części Województwa Śląskiego, posiada warunki dopuszczenia do wykokonywania tamże zawodu adwokackiego".

2.
Art. 78 otrzymuje brzmienie następujące:

"Notarjuszów mianuje Minister Sprawiedliwości na czas do odwołania lub na oznaczony przeciąg czasu albo dożywotnio.

Dożywotnio można mianować notarjuszami tylko takie osoby, które już dwukrotnie były mianowane polskimi notarjuszami na czas do odwołania lub na oznaczony przeciąg czasu".

3.
Art. 80 otrzymuje brzmienie następujące:

"Okrąg urzędowy notarjusza obejmuje całą górnośląską część okręgu sądu apelacyjnego".

4.
Zdanie pierwsze ustępu pierwszego art. 81 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jeżeli notarjusz w chwili mianowania nie jest polskim urzędnikiem państwowym, lub nie był jeszcze polskim notarjuszem, powinien złożyć przysięgą służbową przed prezesem Sądu okręgowego, w którego okręgu wyznaczono mu siedzibę urzędową, lub przed wyznaczonym przez tegoż prezesa sędzią".

5.
Art. 84 otrzymuje brzmienie następujące:

"Do czynności urzędowych notarjusza, nie mających za przedmiot udokumentowania czynności prawnej, mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 6 i 9 niemieckiej ustawy o sądownictwie dobrej woli w przedmiocie wyłączenia sędziego, w przed miocie jego uprawnienia do uchylenia się od wykonania swego urzędu oraz w przedmiocie przywołania tłumacza".

6.
Art. 86 skreśla się.
7.
L. 3 art. 94 otrzymuje brzmienie następujące:

"3 grzywna do pięćdziesięciu tysięcy marek, osobno lub łącznie z naganą".

8.
Zdanie pierwsze i drugie ustępu drugiego art. 99 otrzymuje brzmienie następujące:

"Zastępca musi posiadać uzdolnienie do sprawowania urzędu sędziowskiego w górnośląskiej części Województwa Śląskiego. Winien on przed rozpoczęciem zastępstwa złożyć prezesowi sądu okręgowego swój podpis, którego będzie używał przy wykonywaniu czynności notarjalnych, oraz o ile nie jest urzędnikiem państwowym lub w szczególności polskim notarjuszem, złożyć przysięgę służbową przed prezesem sądu okręgowego lub przed wyznaczonym przez tegoż sędzią".

Art.  2.

Notarjusze używają pieczęci według wzoru № 3 dla władz i urzędów państwowych, przepisanego w art. 1 L. 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 69, poz. 416).

Pieczęć według powyższego wzoru nosić będzie na wstędze dokoła orła napis:

"Notarjusz na obwód sądu apelacyjnego w Katowicach" oraz imię i nazwisko notarjusza.

Notarjuszom, używającym tytułu doktorskiego, wolno dodać ten tytuł przed imieniem; innych tytułów używać notarjuszom nie wolno.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w górnośląskiej części Województwa Śląskiego z dniem ogłoszenia; nie narusza ono postanowień rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 czerwca 1922 r. o dalszem urzędowaniu dotychczasowych pruskich notarjuszów w górnośląskiej części Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. № 46, poz. 403).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024