Wykonanie zarządzenia stanu wyjątkowego na obszarze m.st. Warszawy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 grudnia 1922 r.
w przedmiocie wykonania zarządzenia stanu wyjątkowego na obszarze m. st. Warszawy.

Na podstawie art. 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1922 r. w przedmiocie zarządzenia stanu wyjątkowego na obszarze m. stoł. Warszawy (Dz. U. R. P. 1922 r. № 110, poz. 1010), zarządzam na czas 3 miesięcy od 18 grudnia 1922 r. co następuje:
§  1.
Osoby przez swą działalność czy też przez przygotowanie do takiej działalności szkodzące lub zagrażające bezpieczeństwu Państwa lub porządkowi publicznemu mogą być przez Komisarza Rządu na m. stoł. Warszawę pozbawione wolności na przeciąg czasu nie dłuższy niż trzy miesiące. Stosowanie tego zarządzenia nie wyklucza odpowiedzialności karnej tych osób o ile ich czyny podpadają pod przepisy ustaw karnych.
§  2.
Wydawnictwa i czasopisma przez swą treść zagrażające bezpieczeństwu Państwa lub porządkowi publicznemu mogą być konfiskowane względnie zawieszane orzeczeniem Komisarza Rządu na m. stoł. Warszawę. Do treści pism, zagrażającej porządkowi publicznemu, zalicza się w pierwszym rzędzie: a) treść solidaryzującą się ze zbrodnią, popełnioną na osobie Najwyższego Dostojnika Państwa, b) treść, zawierającą napaści na rząd, władze państwowe i ich zarządzenia, c) treść, rozszerzającą wiadomości niepokojące i jątrzące ludność i niezgodne z rzeczywistością.
§  3.
W wypadkach nasuwających podejrzenie działalności zagrażającej bezpieczeństwu Państwa lub porządkowi publicznemu Komisarz Rządu na m. stoł. Warszawę może nakazać a władze policyjne w nagłych a ważnych wypadkach nawet bez nakazu pod osobistą odpowiedzialnością zarządzającego mogą wykonać rewizje osób mieszkań, pomieszczeń handlowych, przemysłowych, stowarzyszeń i związków oraz kontrolować działalność wszelkich stowarzyszeń oraz przebieg zgromadzeń. Za działalność narażającą bezpośrednio lub pośrednio bezpieczeństwo Państwa lub porządek publiczny może Komisarz Rządu na m. stoł. Warszawę zawiesić działalność poszczególnych stowarzyszeń, co nie wyklucza możności pociągnięcia winnych do odpowiedzialności karnej.
§  4.
Zakazuje się urządzania manifestacji, publicznych pochodów i wszelkich zebrań pod gołem niebem bez uprzedniego zezwolenia Komisarza Rządu na m. stoł. Warszawę, a zebrań publicznych w zamkniętych pomieszczeniach bez zawiadomienia właściwego komisarjatu policji na 48 godzin przed terminem zebrania o celu, miejscu, dniu i godzinie zebrania. Władza policyjna kontrolować będzie przebieg zebrań przez wysłanie 2 przedstawicieli. Przepisy te nie mają zastosowania do działalności posłów do Sejmu i Senatu.
§  5.
Posiadanie wszelkiej broni palnej bądź siecznej zakazuje się. O zezwolenie na posiadanie broni należy się ubiegać u Komisarza na m. st. Warszawę do 48 godzin od ogłoszenia niniejszego rozporządzenia. Zezwolenia na posiadanie broni dotychczas wydane na czas stanu wyjątkowego tracą swą moc prawną.

Postanowienia tego paragrafu nie dotyczą posłów do Sejmu, senatorów i urzędników państwowych.

§  6.
Orzeczenia Komisarza Rządu na m. stoł. Warszawę, wydane na zasadzie niniejszego rozporządzenia mogą być zaskarżone do Ministra Spraw Wewnętrznych w ciągu 14 dni od ich doręczenia. Zaskarżenie nie wstrzymuje wykonania orzeczenia.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a obowiązuje w m. stoł. Warszawie od chwili ogłoszenia go plakatami na murach miasta.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024