Unieważnienie umów zawartych przez b. Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich ze spółką akcyjną "Polski Eksport Drzewny".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1921 roku
w przedmiocie unieważnienia umów zawartych przez b. Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich ze spółką akcyjną "Polski Eksport Drzewny."

Na podstawie art. 5 ustępu 3 ustawy z dnia 4 lutego 1921 r. o unormowaniu stanu prawno-politycznego na ziemiach przyłączonych do obszaru Rzeczypospolitej na podstawie umowy o preliminaryjnym pokoju i rozejmie, podpisanej w Rydze dnia 12 października 1920 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 16, poz. 93) - z powodu pokrzywdzenia interesów Skarbu Państwa - zarządza się co następuje:
§  1.
Unieważnia się umowy z dnia 30 listopada 1919 r. oraz z dnia 16 i 17 marca 1920 r., zawarte przez b. Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich ze Spółką Akcyjną "Polski Eksport Drzewny" względem eksploatacji lasów puszczy Swisłockiej i Białowieskiej oraz tartaków i zakładów przemysłowych w Hajnówce
§  2.
Celem uporządkowania stosunków, wypływających z unieważnionych umów, zarządza się rozliczenie ze wspomnianą spółką w sposób następujący:
a)
rozliczenie opierać się będzie na podstawie inwentarza i bilansu, Rozpoczynającego działalność spółki, przyczem wszelkie wykazane w tym bilansie aktywa przechodzą po cenie inwentarzowej na własność Skarbu Państwa, który też przyjmuje na siebie wszystkie pasywa rzeczonego bilansu;
b)
wszelkie podlegające księgowaniu operacje, dokonane przez spółkę, w czasie od dnia rozpoczęcia jej działalności aż do chwili ukończenia czynności likwidacyjnych, wynikających z niniejszego rozporządzenia, uważać się będzie za dokonane na rachunek Skarbu Państwa:
c)
w wyniku wyżej pod a) i b) podanych zasad Skarb Państwa staje się właścicielem remanentu drzewnego oraz wszystkich lokomotyw, maszyn, narzędzi, urządzeń, wogóle całego majątku ruchomego i nieruchomego spółki, tak będącego własnością jej w chwili rozpoczęcia działalności, jako też nabytego w okresie działalności. Skarb Państwa staje się również właścicielem inwestycji dokonanych przez spółkę we wszelkiej własności rządowej, ruchomej lub nieruchomej, a mianowicie: w rządowych lasach, kolejkach, zakładach przemysłowych, budynkach mieszkalnych i gospodarczych, wagonach, lokomotywach, maszynach, urządzeniach i t. d.;
d)
czysty zysk, osiągnięty przez spółkę za cały okres jej działalności aż do dnia ukończenia czynności likwidacyjnych, wynikających z niniejszego rozporządzenia, przechodzi na własność akcjonarjuszy, o ile nie przekracza 25% za czas od daty wpłat na poszczególne akcje do dnia ukończenia rzeczonych czynności likwidacyjnych. Nadwyżka zysku ponad 25% pozostaje własnością Skarbu Państwa;
e)
z zysku wypłacić się mającego akcjonarjuszom potrąca się kwoty rzeczywiście wydane przez spółkę na uzyskanie lokalu w Warszawie przy ulicy Nowy-Świat 27 i na nabycie urządzenia tego lokalu oraz kwoty wydane przez spółkę z powodu umowy z dnia 25 lutego 1920 r., zawartej z p. Józefem Korwin-Kossakowskim o eksploatację lasów w Brzostowicy Wielkiej. Spółka pozostanie właścicielką lokalu wraz z urządzeniem w Warszawie i praw, wypływających z umowy eksploatacyjnej, zawartej z p. Kossakowskim.
§  3.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze zyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024