Wykonanie rozporządzeń Rady Ministrów o podwyższeniu akcyzy od zapałek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 15 grudnia 1921 r.
w przedmiocie wykonania rozporządzeń Rady Ministrów o podwyższeniu akcyzy od zapałek.

Na mocy § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1921 r. o podwyższeniu i ujednostajnieniu akcyzy od zapałek (Dz. U. R. P. № 50 poz. 304) oraz § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1921 r. o podwyższeniu akcyzy od zapałek (Dz. U. R. P. № 100, poz. 718) zarządza się co następuje:
§  1.
Równocześnie z podwyższeniem akcyzy od zapałek podwyższa się od 1 stycznia 1922 r. także zwrot kosztów sporządzenia banderol z dotychczasowych dziesięciu marek za tysiąc sztuk na czterdzieści marek za tysiąc sztuk (§ 4 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja. 1921 r. Dz. U. R. P. № 50, poz. 304, oraz § 3 rozporządzenia Min. Sk. z dnia 31 maja 1921 r. Dz. U. R. P. № 53, poz. 338). Zatem łącznie z akcyzą wynosić będzie cena sprzedażna tych banderol, począwszy od 1 stycznia 1922 r. 2.040 mk. za tysiąc sztuk, z czego przypadnie na akcyzę 2,000 mk. a na zwrot kosztów sporządzenia banderol 40 mk.
§  2.
Podwyższonej akcyzie ulegną również zapasy zapałek, pozostałe z czasów przed wejściem rozporządzenia Rady Ministrów w życie.

W tym celu przeprowadzą organa skarbowe w fabrykach zapałek oraz w lokalach składowych osób, sprowadzających zapałki z zagranicy lub też z b. dzielnicy pruskiej, zbadanie zapasów zapałek, znajdujących się tam w chwili wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z naklejonemi już banderolami. Równocześnie zbadają organa te także zapasy nienaklejonych jeszcze na pudełkach banderol i wydadzą formalne orzeczenie co do wysokości należnych z obu tych tytułów dopłat; przed uiszczeniem tych dopłat nie dozwoli się ani naklejania banderol na pudełka, ani też wywozu zapałek z fabryki, względnie z lokalów składowych osób, sprowadzających zapałki z zagranicy.

Wszelkie inne zapasy zapałek ulegną dodatkowemu opodatkowaniu na podstawie zgłoszeń, o jakich mowa w następnych paragrafach.

§  3.
Kto w chwili wejścia rozporządzenia Rady Ministrów w życie posiadać będzie zapas zapałek, obowiązany jest w ciągu trzech dni t. j. najpóźniej d. 3 stycznia 1922 r. zgłosić, ten zapas t. j. zapas z dnia 1 stycznia 1922 r. do dodatkowego opodatkowania w wysokości różnicy pomiędzy dotychczasową a podwyższoną stopą akcyzy, podając przytem miejsce swego zamieszkania, względnie miejsce przechowania zapałek.

Obowiązek ten dotyczy tak sprzedawców zapałek (hurtowych i detalicznych), jak również osób prywatnych, tych ostatnich jednak tylko wtedy, jeżeli posiadają zapas zapałek, przekraczający sto pudełek o zawartości nie większej, niż 60 sztuk, w jednym pudełku, względnie 50 pudełek o zawartości większej, niż 60 sztuk, w jednym pudełku. Zapas, rzeczone ilości przekraczający, ulega dodatkowemu opodatkowaniu w całości t. j. bez potrącenia rzeczonych ilości.

Jeżeli zapas zapałek znajduje się w dniu 1 stycznia 1922 w transporcie, obowiązek zgłoszenia ciąży na odbiorcy, a bieg rzeczonego trzechdniowego terminu rozpoczyna się dlań dopiero w dniu następnym po dniu, w którym tenże zapałki otrzymał.

Kontroli skarbowej przysługuje prawo sprawdzania na miejscu, czy zgłoszono zapasy zgodnie z rzeczywistością.

§  4.
Zgłoszenie wnosi się w trzech egzemplarzach a to:
a)
w b. zaborze rosyjskim do właściwego urzędu akcyz i monopolów państwowych, względnie poza siedzibą tych urzędów do właściwego inspektora kontroli skarbowej,
b)
w b. zaborze austrjackim do właściwego oddziału kontroli skarbowej.

Jeden egzemplarz zgłoszenia zwraca się posiadaczowi zapasu po opatrzeniu potwierdzeniem odbioru ze wskazaniem kasy, w której dodatkowy podatek ma być uiszczony, drugi egzemplarz przesyła się kasie poborowej a trzeci przedstawia się władzy skarbowej II instancji po uwidocznieniu dat uiszczenia przypadającej dopłaty.

§  5.
Opodatkowanie zapasów odbywa się bez naklejania na pudełka dodatkowej banderoli. Wpłacone kwoty zarachowują kasy skarbowe, jako dodatkowy podatek od zapałek bez wydawania banderol.
§  6.
W b. zaborze austrjackim podlegają dodatkowemu opodatkowaniu także zapasy zapalniczek u wytwórców i sprzedawców. Wydanie zarządzeń co do sposobu przeprowadzenia tego opodatkowania pozostawia się władzom skarbowym II instancji tej dzielnicy.
§  7.
Wobec równocześnie ogłoszonego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 100 poz. 719), wprowadzającego od 1 stycznia 1922 r. w b. dzielnicy pruskiej tę samą stopę akcyzy oraz system banderolowy, traci moc obowiązującą przepis § 1 ust. 2 rozporządzenia z dnia 31 maja 1921 r. (Dz. U. R. P. № 53, poz. 338).

Począwszy zatem od 1 stycznia 1922 r. nie będzie wymagane pozwolenie Ministerstwa Skarbu na sprowadzanie zapałek z b. Dzielnicy Pruskiej, o ile opatrzone są przepisanemi banderolami.

§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1922 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024