Przyznanie obligacjom Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego gwarancji skarbowej oraz uproszczone ściąganie należności rzeczonego Towarzystwa.

USTAWA
z dnia 25 listopada 1920 r.
w przedmiocie przyznania obligacjom Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego gwarancji skarbowej oraz uproszczonego ściągania należności rzeczonego Towarzystwa.

Art.  1. 1

Upoważnia się Ministra Skarbu do przyznania Towarzystwu Kredytowemu Przemysłu Polskiego, mającemu za zadanie udzielanie kredytu na odbudowę, uruchomienie i rozwój przemysłu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, uprawnień, wyrażonych w art. 5, 6 i 7 niniejszej ustawy oraz prawa do wypuszczania listów zastawnych w celu wydawania w nich pożyczek, według zasad poniżej określonych.

Art.  2. 2

W ciągu pierwszych dziesięciu lat swego istnienia, Towarzystwo może emitować listy zastawne, zarówno w walucie zagranicznej jak i w walucie polskiej.

Art.  3. 3

Po upływie dziesięciu lat istnienia Towarzystwo może wypuszczać nadal listy zastawne tylko w walucie polskiej.

Art.  4.

Listy zastawne Towarzystwa będą zabezpieczone: a) hipoteką własności nieruchomej, tudzież maszynami i urządzeniami przemysłowemi, bez względu na to, czy przedmioty te zostały do wykazu hipotecznego zapisane, b) odpowiedzialnością poszczególnych członków Towarzystwa na całym ich majątku, do wysokości pożyczek przez każdego z nich zaciągniętych, c) kapitałem zapasowym i całym majątkiem Towarzystwa.

Art.  5. 4

Listy zastawne, wypuszczone przez Towarzystwo w walutach zagranicznych, mogą korzystać z gwarancji Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem uzyskania na to zezwolenia Ministra Skarbu.

W tym wypadku Rzeczpospolita Polska gwarantuje solidarnie posiadaczowi wymienionych w ustępie pierwszym niniejszego artykułu listów zastawnych terminową i całkowitą zapłatę kapitału, należnych odeń procentów oraz sum amortyzacyjnych, przeznaczonych dla wycofania z obiegu listów zastawnych, w terminach, w których wymieniony kapitał, raty procentowe i sumy amortyzacyjne powinny być zapłacone.

Art.  6.

Gwarancja Skarbu co do wysokości nie może przekraczać sumy, odpowiadającej 20 miljonom funtów szterlingów według równi złota, Towarzystwu jednak służy prawo wypuszczania listów zastawnych w walutach zagranicznych (funtach szterlingach, dolarach, frankach franc.) ponad tę sumę bez gwarancji, za zezwoleniem Ministra Skarbu. Gwarancja Skarbu nie rozciąga się na listy zastawne, emitowane w walucie polskiej.

Art.  7.

Listy zastawne Towarzystwa korzystają z pierwszeństwa hipotecznego przed należnościami Skarbu z tytułu państwowej pożyczki przymusowej.

Art.  8. 5

W zakresie prowadzenia egzekucji należności Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego Towarzystwu przysługują następujące uprawnienia:

1)
na obszarze mocy obowiązującej kodeksu Napoleona i tomu X części I Zwodu Praw- uprawnienia, wskazane w rozdziale VI ustawy Towarzystwa Kredytowego miasta Warszawy, z tem, że jeżeli w powtórnym terminie wyznaczonym do licytacji nie było nabywców, Towarzystwo może wnieść natychmiast do protokółu żądanie o przysądzenie sobie nieruchomości, a po otrzymaniu tego przysądzenia - przepisać tytuł własności na swoje imię i wykreślić z wykazu hipotecznego wszystkie długi i ciężary, oprócz pożyczki Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego i oprócz obowiązków i ciężarów, mających pierwszeństwo przed pożyczką Towarzystwa. Ponadto Towarzystwu Kredytowemu Przemysłu Polskiego służy prawo dochodzenia zwrotu usuniętych przedmiotów zabezpieczenia od osób trzecich według zasad art. 2279 kodeksu Napoleona, bądź art. 1512 t. X cz. I Zwodu Praw oraz art. 503 § 2 kodeksu handlowego oraz prawo zwracania się do sądu o zarządzenia tymczasowe w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego bez potrzeby wytaczania powództwa, o ile przeciw dłużnikowi zapadła decyzja Zarządu Towarzystwa o wszczęciu egzekucji;
2)
na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego z 1811 r. - uprawnienia, wskazane w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. o uprawnieniach niektórych towarzystw kredytowych ziemskich i miejskich oraz banków hipotecznych przy przeprowadzaniu egzekucji z nieruchomości (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 812), prawo żądania zwrotu usuniętych przedmiotów zabezpieczenia od osób trzecich według zasad § 367 kodeksu cywilnego z 1811 r. bez potrzeby udawadniania złej wiary i art. 503 § 2 kodeksu handlowego oraz prawo zwracania się do sądu o zarządzenia tymczasowe w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego bez potrzeby wytaczania powództwa, o ile przeciw dłużnikowi zapadła decyzja zarządu Towarzystwa o wszczęciu egzekucji;
3)
na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego z 1896 r. - uprawnienia, wskazane w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. o uprawnieniach niektórych towarzystw kredytowych ziemskich i miejskich oraz banków hipotecznych przy przeprowadzaniu egzekucji z nieruchomości (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 812); prawo żądania zwrotu usuniętych przedmiotów zabezpieczenia od osób trzecich według zasad § 935 kodeksu cywilnego z 1896 r. i art. 503 § 2 kodeksu handlowego oraz prawo zwracania się do sądu o zarządzenia tymczasowe w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego bez potrzeby wytaczania powództwa, o ile przeciw dłużnikowi zapadła decyzja zarządu Towarzystwa o wszczęciu egzekucji.
Art.  9.

Statut, wydany po zasięgnięciu opinji Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej przez Ministra Skarbu na podstawie niniejszej ustawy, będzie miał moc powszechnie obowiązującą i ogłoszony będzie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  10.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie niezwłocznie po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Art.  11.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Skarbu.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 24 października 1934 r. (Dz.U.34.96.867) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 października 1934 r.
2 Art. 2 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 17 września 1926 r. (Dz.U.26.96.562) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 maja 1926 r.
3 Art. 3 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 17 września 1926 r. (Dz.U.26.96.562) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 maja 1926 r.
4 Art. 5:

- zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 17 września 1926 r. (Dz.U.26.96.562) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 maja 1926 r.

- zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 29 lutego 1928 r. (Dz.U.28.25.220) zmieniającej nin. ustawę z dniem 7 marca 1928 r.

5 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozp. z mocą ustawy z dnia 24 października 1934 r. (Dz.U.34.96.867) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 października 1934 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024