Podział ładunków wagonowych pomiędzy klasy 2 i 3, względnie taryfy wyjątkowe 2 i 3 na kolejach okręgów Warszawskiego i Radomskiego.

ROZPORZĄDZENIE.
KIEROWNIKA MINISTERSTWA KOLEI ŻELAZNYCH
o podziale ładunków wagonowych pomiędzy klasy 2 i 3, względnie taryfy wyjątkowe 2 i 3 na kolejach okręgów Warszawskiego i Radomskiego.

Na zasadzie dekretu Naczelnika Państwa z dnia 7 lutego r. b. (Dziennik Praw № 14, poz. 152) i osiągniętego porozumienia z Ministerstwami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu niniejszem postanawiam, aby z dn. 1 lipca r. b. aż do odwołania na kolejach Dyrekcji Warszawskiej i Radomskiej stosowany był następujący podział ładunków wagonowych pomiędzy klasy 2-ą i 3-ą, względnie taryfy wyjątkowe 2-ą i 3-ą.
A.
Wedle opłat klasy 2-ej względnie wedle taryfy wyjątkowej 2-ej przewożone są następujące towary, wysyłane w ładunkach wagonowych:

Asfalt i wyroby asfaltowe.

Buraki cukrowe świeże.

Cegły ogniotrwałe i cementowe, nieglazurowane i nieopakowane albo też przekładane luźno sianem, słomą i t. p.

Celuloza (drzewnik) przedziurawiona.

Cement.

Cementowe i betonowe tafle, płyty i deski, nieopakowane, owinięte papierem, lub naładowane luzem, przekładane sianem, słomą i t. p., wyroby cementowe i betonowe do celów budowlanych i kanalizacyjnych.

Dachówki cementowe, nieglazurowane i nieopakowane albo też - przekładane luźno sianem, słomą i t. p.

Drzewo, a mianowicie:

a)
drzewo do szybów kopalnianych, stemple, podpórki, podkłady (w tem i kolejowe), żerdzie, obladry i t. d.;
b)
drzewo budowlane w tej liczbie drzewo ciosane i piłowane, heblowane, żłobkowane, z czopami, otworami, jak np. belki, krokwie, laty, listwy, bale, dyle, deski;
c)
słupy telegraficzne;
d)
deseczki cienkie;
e)
klepki bednarskie.

Farby ziemne.

Garbnik bez ługu.

Garbowiny wszelkiego rodzaju mokre i suszone.

Gips i wyroby gipsowe, jak płyty, kamienie i tafle zwyczajne.

Gliniane naczynia i wyroby, oprócz wyszczególnionych oddzielnie, nieopakowane lub opakowane w niezamkniętych skrzyniach, koszach lub kubłach.

Izolatory do słupów telegraficznych.

Jarzyny wszelkie.

Kamienie:

a)
ciosane;
b)
obrobione z gruba dłutem a mianowicie: żłoby kamienne, koryta wszelkie kamienne i przeznaczone do odprowadzania wód, o ile są ociosane tylko z gruba, jak również i kamienie, którym przy pomocy dłuta nadana została forma, jak np. schody, które jednakże otrzymały tylko początkowe obrobienie;
c)
płyty, tafle i kostki brukowe;
d)
kamienie sztuczne, nieopakowane lub naładowane luzem, przekładane sianem, słomą i t. p. lub zabezpieczone listwami ochronnemi, lub w skrzyniach otwartych, lub przykrytych łatami, również kamienie sztuczne w kostkach mozaikowych.

Konopie surowe i międlone.

Kreda surowa w kawałkach i w proszku.

Kwas siarkowy (siarczany) przewożony za świadectwami Ministerstwa Przemysłu i Handlu dla fabrykacji nawozów sztucznych z Trzebini do stacji na terenie b. Królestwa Polskiego.

Len surowy i międlony.

Masa do oczyszczania gazu.

Mąka zbożowa wszelka.

Melasa.

Nasiona wszelkie w tej liczbie i strączkowe.

Obuwia skórzane stare, używane.

Owoce świeże.

Pasza dla bydła, trawy pastewne, sieczka, otręby, wytłoczyny, braha.

Rośliny żywe (drzewka, sadzonki, szczepy) nieopakowane lub tylko z opakowanemi korzeniami lub luźno powiązane.

Siano i słoma.

Skórzane obrzynki suche.

Smoła (dziegieć i smoła gazowa).

Sole: kamienna, warzona, morska; odpadki soli przy fabrykacji mydła i saletry; sole skażone, sól glauberska.

Tafle gliniane do wykładania podłóg i ścian, nieopakowane lub owinięte papierem, lub też załadowane luzem w sianie, słomie i t. p.

Tektura surowa i dachowa (asfaltowana, smołowcowana) za wyjątkiem tektury, przeznaczonej do izolacji przy budowach.

Tektura stara i używana.

Torf zwyczajny i prasowany w formie cegieł, miał torfowy (wojłok roślinny) i proszek torfowy.

Trzcina i sitowie.

Warzywa wszelkie.

Węgiel drzewny, również w proszku.

Węgiel kamienny, węgiel brunatny, koks, brykiety (na kolejach Dyrekcji Radomskiej wedle taryfy wyjątkowej 4-ej).

Zboże wszelkie i słód.

Żelazo, stal i blacha handlowe (półfabrykaty) także pokryte cynkiem, cyną, ołowiem.

B.
Wedle opłat klasy 3-ej, względnie wedle taryfy wyjątkowej 3-ej przewożone są następujące towary, wysyłane w ładunkach wagonowych:

Beczki, skrzynie i butelki próżne od piwa, wód mineralnych, mleka, używane, przewożone bez opakowania lub też skrzynki otwarte z takiemi butelkami, balony szklane po kwasach chemicznych, balony żelazne lub miedziane po gazach i t. d. przy zwracaniu na stację nadawczą, jako opakowanie zwrotne.

Buraki pastewne, marchew pastewna i brukiew.

Cegły murarskie i wapienne, za wyjątkiem ogniotrwałych i cementowych, nieglazurowane i nieopakowane.

Dachówki gliniane i dachówki kamienne nieglazurowane i nieopakowane.

Dreny gliniane (sączki).

Drzewo w okrąglakach i szczapach długości nie więcej nad 21/2 metra, oraz inne drzewo opałowe, a także gałęzie, korzenie, pnie, kora, oraz wióry, trociny i inne odpadki drzewne.

Drzewo budulcowe wszelkie, przewożone za świadectwami powiatowych Komisji rozdziału drzewa z ramienia Ministerstwa Robót Publicznych.

Glina.

Kamienie naturalne łupane, tłuczone lub mielone (za wyjątkiem azbestu, krzemienia, kryolitu, marmuru, szmergla) nieobrobione. Kamienie do budowy dróg i do brukowania ulic nieobrobione. Kamień gipsowy i wapień luzem lub w workach.

Kości surowe całe i rąbane, oczyszczone od mięsa i żył.

Nawozy sztuczne i materjały surowe, służące do nawożenia, jako to: mierzwa, kał zwierzęcy, śmiecie, kurz z młynów, popiół, muł z osadników, guano, krew suszona, gips, mączka rogowa, wióry rogowe, popiół kostny, obrzynki kostne suche, mączka kostna, mączka skórzana, proszek i popiół wapienny, superfosfat, wapno i woda z gazowni, ług z cukrowni, braha (brzeczka), fosfaty mineralne wszelkiego rodzaju mielone i niemielone; żużle, zawierające fosfor, mielone i niemielone, żużle tomasowskie i mączka tomasowska, saletra chilijska, sole potasowe.

Obierzyny ziemniaczane.

Odpadki buraczane (cukrowe) jak: wierzchy, nać, spody i korzenie, krajane, świeże lub suszone.

Osad i ił przy fabrykacji cukru, ił wapienny z pras, z saturacji z nasycania.

Papier stary używany, makulatura oraz skrawki papierowe.

Piasek.

Płatki buraczane po usunięciu z nich zawartości soku cukrowego, pozostałość po dyfuzji w stanie mokrym.

Płatki ziemniaczane (kartoflane).

Perz.

Ruda wszelka (na kolejach Dyrekcji Radomskiej wedle taryfy wyjątkowej 5-ej).

Szaber (za wyjątkiem szabru marmurowego).

Szkło tłuczone (w kawałkach) i skorupy porcelanowe, fajansowe i gliniane.

Szmaty stare.

Wapno palone i lasowane oraz zaprawy wapienne.

Wytłoki buraczane i ziemniaczane.

Wywary wszelkie, mokre, suszone i mielone.

Ziemia zwyczajna.

Ziemniaki świeże i suszone.

Żużel (szlaka) wielkopiecowy i węglowy (na kolejach Dyrekcji Radomskiej wedle taryfy wyjątkowej 5-ej).

Żelazo surowe (surowiec) i żelazo stare (szmelc).

Warszawa, dnia 15 czerwca 1919 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz. Praw P. Pol.1919.50.329

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podział ładunków wagonowych pomiędzy klasy 2 i 3, względnie taryfy wyjątkowe 2 i 3 na kolejach okręgów Warszawskiego i Radomskiego.
Data aktu: 15/06/1919
Data ogłoszenia: 25/06/1919
Data wejścia w życie: 01/07/1919