Poza tym nowelizacja ustawy doprowadzi do stopniowej eliminacji z rynku aptek sieciowych, które w większości należą do polskiego sektora MŚP i w związku z tym do powstania lokalnych monopoli aptek indywidualnych. Ograniczy to miejsca pracy dla farmaceutów i techników farmaceutycznych.

Przygotowany z inicjatywy grupy posłów projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne (tzw. ,,apteka dla aptekarza"), który wpłynął do Sejmu 7 grudnia 2016, nie zawierał tzw. oceny skutków regulacji (OSR), czyli dokumentu opisującego przewidywane skutki zmiany prawa

W założeniu dokument taki powinien więc być nieodzownym elementem w procesie stanowienia dobrego prawa, jednak w przypadku zmian proponowanych przez posłów, w odróżnieniu od wszystkich inicjatyw rządowych, OSR nie jest prawnie wymagana. Ponieważ ustawa będzie miała szerokie konsekwencje społeczne przedstawiciele zrzeszeni w ramach PharmaNET oraz ZPP przygotowali taki dokument i przesłali go do posłów oraz instytucji zaangażowanych w proces legislacyjny.

Według autorów dokumentu intencje wskazane przez inicjatorów nowego prawa, czyli rozwiązanie problemu nierównomiernego w skali kraju rozmieszczenia aptek w celu zapewnienia wszystkim pacjentom równego dostęp do usług farmaceutycznych oraz usunięcie trudności w sprawowaniu prawidłowego nadzoru nad działalnością aptek celem wyeliminowania występujących na rynku nieprawidłowości, nie zostały osiągnięte. Projekt nie przewiduje bowiem żadnych rozwiązań prowadzących do powstawania aptek w miejscach, gdzie obecnie ich brakuje, jak również nie zawiera żadnych rozwiązań poprawiających skuteczność wykrywania i zwalczania nadużyć na rynku aptecznym. 

Autorzy OSR uważają wręcz, że proponowane rozwiązania doprowadzą wprost do przeciwnego rezultatu polegającego na pogłębieniu dysproporcji w rozmieszczeniu aptek w skali kraju oraz do zmniejszenia ogólnej liczby aptek (kreując jeszcze większe nierówności społeczne w dostępie do leków), a także do ograniczenia dostępu pacjentów do usług farmaceutycznych wskutek wzrostu cen w aptekach oraz do utrwalenia nieprawidłowości występujących na rynku usług farmaceutycznych.
Nastąpi silne ograniczenie konkurencji na rynku detalicznym leków, stopniowa eliminacja z rynku małych aptek i średnich przedsiębiorstw, brak możliwości zakładania nowych aptek przez nowych aptekarzy, ograniczenie możliwości zbywania aptek oraz utrata wartości majątku oraz powstanie lokalnych monopoli na rynku aptecznym.
 

Na temat zmian na rynku aptek czytaj także: Rynek aptek - co się zmieni?>>>
 

Negatywnym skutkiem zmian dla pacjentów będzie wzrost cen leków nierefundowanych, spadek dostępności leków,  wzrost liczby niewykupowanych leków, a w konsekwencji wzrost kosztów opieki zdrowotnej i hospitalizacji w wyniku niekompletnego leczenia. 

Można także nastąpić spadek jakości obsługi w aptece oraz ilości i jakości oferowanych przez apteki usług farmaceutycznych, a także ograniczenie możliwości rozwoju zawodowego farmaceutów wobec ograniczonych środków finansowych małych, indywidualnych aptek. 

 

 

Autorzy dokumentu przewidują także zmniejszenie liczby miejsc pracy dla farmaceutów i techników farmaceutycznych, osłabienie pozycji farmaceutów i techników farmaceutycznych na rynku pracy, spadek wynagrodzeń, ryzyko faktycznego zamknięcia zawodu oraz zmniejszenie zainteresowania studiami farmakologicznymi.

Przedstawiciele zrzeszeni w PharmaNET oraz ZPP apelują do wszystkich posłów oraz władz instytucji związanych z procesem tworzenia nowego Prawa farmaceutycznego, aby wzięli pod uwagę uwagi przesłane w ramach oceny skutków regulacji.


Źródło: ZPP, PharmaNET