„Warto pamiętać, że już od czasów rzymskich podstawową zasadą obowiązującą w cywilizowanych społeczeństwach jest maksyma ignoratia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi). W praktyce wykonywania zawodu lekarza sprowadza się ona do tego, że lekarz nie może skutecznie powoływać się na nieznajomość prawa jako na przesłankę zwalniająca go z odpowiedzialności” – piszą autorzy publikacji. Nie można więc zasłaniać się nieznajomością prawa w medycynie.
W ocenie autorów konieczne jest zatem, aby lekarze poznali i stosowali podstawowe regulacje prawne, które kształtują ich relacje z pacjentem. Jest to tym bardziej istotne, jeżeli weźmie się pod uwagę szybką edukację prawną pacjentów i stałe poszerzanie ich świadomości.
Pacjenci coraz bardziej świadomi
Autorzy przestrzegają, że coraz częściej pojawia się tendencja do poszukiwania przez pacjentów różnego typu gratyfikacji finansowych za prawdziwe lub wyimaginowane cierpienia czy szkody majątkowe, jakich doznali w związku z udzielanymi świadczeniami zdrowotnymi. Czasem pacjenci chcą „odreagować” uciążliwości związane na przykład z długi oczekiwaniem na pomoc medyczną, albo za zawiedzone oczekiwania.
Wiedza prawna jest także ważna dlatego, że przepisy dotyczące sfery ochrony zdrowia są skomplikowane, wieloznaczne i rozsiane po różnych ustawach, co nie ułatwia pracy lekarzom.
Z tego też powodu autorzy przedstawili i omówili najważniejsze, ich zdaniem, przepisy prawa związane z wykonywaniem zawodu lekarza. Zawarte w opracowaniu tematy autorzy przedstawili na podstawie studiów przypadków pochodzących z wybranych orzeczeń Sądu Najwyższego, sądów powszechnych oraz Trybunału Konstytucyjnego, często w postaci obszernych cytatów.
Podniesienie świadomości prawnej lekarzy
Poradnik prawny „Lekarz a prawa pacjenta” wyjaśnia, w jaki sposób należy wykonywać zawód lekarza, aby postępowanie to było zgodne z prawami pacjentów. Według autorów ma również podnieść świadomość prawną lekarzy i uczenie ich na błędach innych.
Publikacja przybliża między innymi podstawowe kwestie związane z ochroną praw pacjenta oraz źródła ich obowiązywania, szeroko omawia katalog obowiązków lekarza w związku z ochroną praw pacjenta, prezentuje zagadnienia ograniczenia praw pacjenta, a także odpowiedzialności lekarza za naruszenie praw pacjenta.
Szeroki wykaz obowiązujących przepisów prawa, ich gruntowna analiza, a także konkretne ostrzeżenia i zalecenia dotyczące bezpiecznego postępowania sprawiają, że książka będzie stanowić niezbędne kompendium wiedzy w praktyce wykonywania zawodu lekarza.
[-OFERTA_HTML-]
Publikacja służyć będzie także mogła eliminowaniu ryzyka naruszenia praw pacjenta w praktyce wykonywania zawodu lekarza, a co się z tym wiąże –może chronić lekarzy przed niebezpieczeństwem odpowiedzialności karnej, cywilnej, dyscyplinarnej oraz zawodowej.
Książka przeznaczona będzie dla lekarzy i przedstawicieli zawodów prawniczych. Z pewnością zainteresuje również osoby zarządzające i kierujące podmiotami leczniczymi oraz studentów medycyny.
Książka dostępna jest w Księgarni Profinfo.
Informacje o autorach
Dariusz Hajdukiewicz - lekarz; prawnik; w latach 1998-2009 dyrektor naczelny dużego SPZOZ, w tym szpitala; od 2009 r. dyrektor stołecznego Biura Polityki Zdrowotnej.
Tomasz Rek - radca prawny; pracownik administracji publicznej; wykładowca w ramach modułów tematycznych MBA w ochronie zdrowia na Uczelni Łazarskiego; praktyk w zakresie procesów z pacjentami, obsługi prawnej podmiotów funkcjonujących w systemie ochrony zdrowia; współautor i autor licznych publikacji z zakresu prawa ochrony zdrowia.