Sejm 12 kwietnia br. uchwalił nowelę ustawy o kierujących pojazdami pozwalającą osobom głuchym i niedosłyszącym starać się o prawo jazdy na ciężarówki. Osoby takie będą mogły, po dwóch latach od uzyskania uprawnień na auta osobowe, ubiegać się o prawo jazdy kategorii C i C1.

Przygotowana przez posłów nowela wprowadza możliwość, by całkowity lub częściowy ubytek słuchu nie był przeciwwskazaniem zdrowotnym do uzyskania prawa jazdy ani przesłanką do cofnięcia takich uprawnień.

Wprowadzenie takiego zapisu oznacza, że osoba niesłysząca lub niedosłysząca nie będzie mogła z uwagi na ubytek słuchu zostać pozbawiona możliwości uzyskania lub wykorzystania prawa jazdy kategorii C1 albo C (pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony). Wymogiem, który trzeba spełnić, jest posiadanie prawa jazdy na auta osobowe przez dwa lata.

 

Zasady badań lekarskich

Właśnie do konsultacji społecznych został przekazany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia określający szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania badania lekarskiego, zakres: badań lekarskich, konsultacji u lekarzy specjalistów i pomocniczych badań diagnostycznych oraz jednostki uprawnione do ich przeprowadzania.

Jak podkreśla resort zdrowia wydanie nowego rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania przepisów wykonawczych do zmiany przepisów, które wprowadziła ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2018 r. poz. 1098).

Komentarz do ustawy o kierujących pojazdami czytaj tutaj>>

Ubytek słuchu – nie wyklucza prawa jazdy

Jedną z nowości jaką wprowadza projekt jest zapis, że całkowity albo częściowy ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem zdrowotnym do uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami ani przesłanką jego cofnięcia, ale są od tego wyjątki. Osoba z całkowitym albo częściowym ubytkiem słuchu nie będzie mogła:

  1. uzyskać prawo jazdy kategorii DI lub D (na autobus);
  2. uzyskać prawo jazdy kategorii Cl lub C przez osobę, która nie posiada prawa jazdy kategorii B albo posiada je przez okres krótszy niż 2 lata;
  3. mieć cofnięte uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii C lub Cl osobie, która w wyniku nagłego zdarzenia utraciła słuch w stopniu uniemożliwiającym jej rozumienie mowy z odległości jednego metra, w tym przy zastosowaniu aparatów słuchowych lub implantów słuchowych — przez okres roku od tego zdarzenia.

Kary za fałszywe zeznania przy składaniu wniosku na prawo jazdy czytaj tutaj>>

Jakie jeszcze zmiany wprowadza rozporządzenie

W porównaniu z dotychczasowym rozporządzeniem, w projektowanym rozporządzeniu:

  • wskazano 30—dniowy termin w jakim należy przeprowadzić ponowne badanie lekarskie od wpływu wniosku o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego. Po upływie tego terminu, orzeczenie lekarskie wydane przez uprawnionego lekarza staje się ostateczne. Natomiast jednostka, do której wpłynął wniosek o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego, będzie zobowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której dotyczy kwestionowane orzeczenie lekarskie oraz przesłać kopię tego orzeczenia. Powyższa zmiana ma na celu uniknięcie umyślnego niestawiania się na badania lekarskie przede wszystkim przez osobę, która kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu albo istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia tej osoby;
  • w załączniku nr I do rozporządzenia określającego „Szczegółowe warunki badania lekarskiego w zakresie narządu wzroku” w kolumnie 6 „Pole widzenia” wyraz „obuoczne” zastąpiono wyrazem „poziome”. Dotychczasowe uregulowanie budziło wątpliwości interpretacyjne jako niezgodne z dyrektywą Komisji 2009/1 12/WE z dnia 25 sierpnia 2009 r.;
  • w załączniku nr 6 do rozporządzenia określającego „Szczegółowe warunki badania lekarskiego w zakresie układu nerwowego, w tym padaczki” uchylono ust. 11, dotyczący przypadków, o których mowa w ust. 5-7, stwierdzenia istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, z uwagi na fakt, że jeżeli w okresie odstawiania albo zmiany leczenia wystąpi napad padaczkowy uprawniony lekarz stwierdza przeciwwskazanie do kierowania pojazdami;
  • karta badania lekarskiego została usystematyzowana w związku z rezygnacją oceny stanu zdrowia osoby badanej, w zakresie narządu słuchu i równowagi;
  • wprowadzono przepis przejściowy dotyczący postępowań w sprawie wydania orzeczenia lekarskiego tj. badań lekarskich rozpoczętych i niezakończonych, które będą przeprowadzane na podstawie przepisów nowych jako korzystniejszych dla osoby badanej.

Przewiduje się termin wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z dniem 1 października 2018 r.

Ma wejść z dniem następującym po dniu ogłoszenia

Zdaniem ministerstwa zdrowia projektowane rozporządzenie powinno wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, gdyż – jak podkreśla resort - umożliwi ono uprawnionemu lekarzowi przeprowadzenie badania lekarskiego w zakresie dokonania oceny stanu zdrowia osoby badanej w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, dotyczącego narządu słuchu.