Rozporządzenie określa wykaz oraz warunki realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, zwanych dalej „świadczeniami gwarantowanymi" oraz poziom finansowania przejazdu środkami transportu sanitarnego w przypadkach niewymienionych w art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.)
Nowe rozporządzenie w stosunku do obecnie obowiązujących unormowań dokonuje zmian zarówno w treści rozporządzenia jak i w treści załączników.
Wprowadzono wymóg, przy udzielaniu świadczeń na bloku operacyjnym obecności lekarza posiadającego specjalizację I lub II stopnia w dziedzinie anestezjologii lub anestezjologii i reanimacji, lub anestezjologii i intensywnej terapii, lub tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, lub lekarza w trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii bezpośrednio nadzorowanego przez lekarza specjalistę w dziedzinie anestezjologii lub anestezjologii i reanimacji, lub anestezjologii i intensywnej terapii, pod warunkiem spełniania standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii określonych na podstawie przepisów o działalności leczniczej.
Z wykazu procedur gwarantowanych zawartych w załączniku na 1 do rozporządzenia usunięte zostały procedury "Płukanie rogówki" oraz "Płukanie z usunięciem woskowiny", natomiast dodano zabiegi takie jak "Przezskórne zamknięcie uszka lewego przedsionka w prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów z migotaniem przedsionków", "Hipotermia wewnątrznaczyniowa", "Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - pod kontrolą urządzeń sterujących".
Przepisy rozporządzenia stosuje się w większości do świadczeń gwarantowanych udzielanych od dnia 1 stycznia 2014 r. z uwzględnieniem wyjątków wskazanych w samym rozporządzeniu.

Źródło: www.www.dziennikustaw.gov.pl