- Taką najważniejszą zmianą w nowej liście leków jest wprowadzenie do refundacji biopodobnej insuliny szybkodziałającej. Ten produkt biopodobny jest dużo tańszy od leku referencyjnego, co ma znaczenie dla wielu chorych na cukrzycę. Diabetycy to najczęściej osoby starsze emeryci i renciści obciążeni dodatkowo różnymi chorobami – mówi newsrm.tv Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i dodaje. – Typy leków są naprawdę bardzo różne. To są też takie leki, na których refundację środowisko diabetyków czekało ponad 10 lat.

Powodzenie terapii cukrzycy to w dużej mierze wyrównanie poziomu cukru we krwi, ale przy niewielkim ryzyku niedocukrzeń i braku nadmiernego przyrostu masy ciała. Do optymalnego poziomu cukru dochodzi się stopniowo, gdyż nagłe obniżanie glikemii może doprowadzić do wystąpienia epizodów niedocukrzenia. Mimo, że liczba osób z cukrzycą stale rośnie, a kontrola cukru we krwi, jak i sama terapia, zdają się poważnym wyzwaniem dla chorych, medycyna proponuje, coraz lepsze rozwiązania terapeutyczne. Nowoczesne formy insulinoterapii obejmujące krótko- i długodziałające analogi insuliny gwarantują efektywne leczenie cukrzycy, przy minimalnym ryzyku hipoglikemii.

Prezes Śliwinska podkreśla, że cukrzyca wymaga od pacjentów dużej samokontroli i samoobserwacji, ponieważ jest to choroba postępująca, wymagająca stosowania coraz większej liczby leków. Dzięki nowoczesnym modelom insulinoterapii pacjent nie musi podporządkowywać rytmu swojego dnia do terapii, a optymalizacja wyrównania metabolicznego przestaje być uciążliwym procesem.

W Polsce 2,73 miliona osób choruje na cukrzycę.

Źródło: newserrm.tv

 [-DOKUMENT_HTML-]