W sobotę 14 maja 2016 roku wieczorem, na zakończenie zjazdu lekarze zaapelowali do ministra zdrowia o przekazanie Naczelnej Izbie Lekarskiej zadań realizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, między innymi w zakresie kształcenia specjalizacyjnego i ustawicznego doskonalenia zawodowego.
- Wzorem kilku innych krajów środowisko lekarskie powinno się zająć organizacją systemu kształcenia – przekonywał wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski. Wskazał, że zdaniem lekarzy obecny system nie jest dostatecznie koordynowany i nie spełnia oczekiwań środowiska.
- Zależy nam na tym, żeby warunki szkolenia specjalizacyjnego były w Polsce dla młodych lekarzy jak najkorzystniejsze – podkreślił.
Lekarze chcą także zmian zasad szkolenia specjalistycznego w celu rozdzielenia jednostek prowadzących szkolenie w module podstawowym i specjalistycznym. Zaproponowano, by moduł podstawowy szkolenia odbywał się w szpitalu miejskim lub powiatowym, a dopiero specjalistyczny – w klinice albo szpitalu referencyjnym.
- Zmniejszyłoby to liczbę osób szkolących się jednoczasowo w oddziałach III stopnia referencyjności i wydatnie podniosło jakość kształcenia w tych jednostkach – wskazano w apelu.
Lekarze zaapelowali także o równy dostęp do środków publicznych także dla prywatnych podmiotów.
Czytaj: Lekarze: podmioty prywatne muszą mieć równe prawa w dostępie do środków z NFZ>>>
Medycy chcą także, by egzamin specjalizacyjny można było zdawać już w trakcie ostatniego roku szkolenia specjalizacyjnego. Argumentują, że do tego egzaminu można podchodzić tylko dwa razy do roku, co nierzadko oznacza kilkumiesięczną przerwę pomiędzy zakończeniem szkolenia a egzaminem; w tym czasie wielu lekarzy pozostaje bez zatrudnienia. Zaapelowano także o jawność pytań i odpowiedzi z lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego oraz państwowego egzaminu specjalizacyjnego.
Lekarze i lekarze dentyści kolejny raz zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie działań mających na celu ustalenie wysokości ich minimalnego wynagrodzenia. Postulują, by w przypadku stażystów była to średnia krajowa, a w przypadku lekarzy bez specjalizacji oraz rezydentów – dwukrotność średniej krajowej. Z kolei lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji mieliby zarabiać minimum dwuipółkrotność średniej krajowej, a ze specjalizacją – trzykrotność średniej krajowej.
Zaapelowano również do rektorów uczelni medycznych o stosowanie tekstu przyrzeczenia lekarskiego tożsamego z zawartym w preambule kodeksu etyki lekarskiej.
Zjazd wystosował apel do prezydenta Andrzeja Dudy oraz do posłów o nowelizację ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. „Przepisy tej ustawy powodują niedopuszczalne wykluczenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (…) z prawa do reprezentowania lekarzy i dentystów w Radzie Dialogu Społecznego, w tym w szczególności z prawa do przedstawiania z głosem stanowiącym stanowiska w sprawach dotyczących warunków pracy i płacy tych grup zawodowych” – oceniono.(pap)