Uzyskanie statusu szpitala klinicznego przez zielonogórską lecznicę zostało zadeklarowane przez sejmik województwa lubuskiego pod koniec kwietnia 2015 roku, jako jeden z warunków ubiegania się o zgodę ministra zdrowia na utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. 

Kiedy decyzja o utworzeniu kierunku lekarskiego została wydana, zarząd województwa lubuskiego przygotował niezbędne dokumenty, z których najważniejszy był projekt uchwały w sprawie przekształcenia szpitala w spółkę. 

Zarząd województwa zdecydował się na przekształcenie placówki, ponieważ z analiz przeprowadzonych przez urząd marszałkowski wynika, że najbardziej optymalna opcja utworzenia kliniki to przekształcenie lecznicy w spółkę z o.o. i przekazanie 51 procent udziałów uczelni. 49 procent udziałów, które zostaną po stronie samorządu województwa, będą to tzw. udziały uprzywilejowane, które dają władzom regionu większość głosów i dalszą możliwość kreowania polityki zdrowotnej szpitala. 

Z korzyści, które przyniesie przekształcenie w spółkę, można wymienić także możliwość ubiegania się o wielomilionowe dotacje na inwestycje ze środków krajowych (między innymi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). Inwestycje zaplanowane przez szpital znacznie przewyższają bowiem całą alokację dostępną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 w zakresie ochrony zdrowia. Poza tym klinika na bazie spółki jest gwarancją wyższej dotacji na finansowanie nauki przyszłych lekarzy (w przypadku tzw. „bazy obcej” dotacja jest znacznie niższa).

Projekt uchwały sejmiku – zgodnie z przepisami – został skierowany do opinii związków zawodowych. Przedstawiciele związkowców kilka dni temu rozpoczęli negocjacje z dyrektorem szpitala w sprawie tzw. paktu socjalnego, czyli spisu praw i przywilejów, jakie zachowają po zmianie formy organizacyjno-prawnej lecznicy. Podobny pakt socjalny podpisały z dyrekcją związki zawodowe w szpitalu w Gorzowie Wlkp. (zanim ten stał się spółką).