Modernizacja oddziału kosztowała ponad 6 mln zł. Samorząd województwa przekazał na ten cel 4,2 mln zł, natomiast prawie 2 mln pochodziły ze środków własnych szpitala. 200 tys. dołożył także PFRON, dzięki temu oddział nie ma barier dla niepełnosprawnych.

- Od 2009 roku wspieramy bardzo mocno oddział zakaźny. Jest to jedyny oddział zakaźny w Lubuskiem, ale liczba łóżek- 34 wystarcza na zaspokojenie potrzeb – mówiła otwierając pododdział marszałek województw lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

W regionie problematyką HIV i AIDS zajmuje się między innymi powołany przez marszałka województwa w 2009 roku zespół ds. opracowywania i realizacji programu zwalczania AIDS i zapobiegania zakażeniom HIV w województwie lubuskim. 

Kierownik oddziału zakaźnego w zielonogórskim szpitalu Jacek Smykał poinformował, że liczba pacjentów zarażonych wirusem HIV rośnie. 

– Mniej więcej raz w tygodniu kwalifikujemy jednego pacjenta do leczenia – wyjaśnił. Z uwagi na ten fakt działania w województwie koncentrują się na zachęcaniu do wykonywania anonimowych testów na HIV (szacuje się, że około 70 procent nosicieli wirusa, nie wie o tym, że są zakażeni). 

 [-OFERTA_HTML-]



Z dotychczasowych ogólnopolskich badań profesora Zbigniewa Izdebskiego wynika, że w Polsce spada świadomość w zakresie zagrożeń zakażeniem tym wirusem. Badania sprzed 5 lat wykazały lepszą znajomość problemów związanych z możliwością zakażenia niż te najnowsze. Dotyczy to także tolerancji w stosunku do osób będących nosicielami.

W 1988 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję ustanawiającą Światowy Dzień AIDS. Na świecie żyje z HIV blisko 37 milionów osób. Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tysięcy osób żyje z HIV, a prawie co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 maja 2015 roku zakażenie HIV stwierdzono u 19.120 osób, odnotowano 3.246 zachorowań na AIDS, 1.299 chorych zmarło.

Źródło: www.lubuskie.pl