17 lutego 2015 r. na lotnisku w Przylepie koło Zielonej Góry otwarto nowo wybudowaną bazę Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Baza kosztowała 5 mln zł i była realizowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nowa siedziba poprawi jakość wykonywanych przez ratowników działań. Do tej pory zespoły dyżurowały w wynajmowanym budynku, który nie był zbudowany z myślą o załogach LPR. Hangar dla śmigłowca ratunkowego znajdował się w znacznej odległości od pomieszczeń operacyjnych i trzeba go było współdzielić ze statkami powietrznymi innych służb.

Oddany do użytku nowy obiekt o łącznej powierzchni 700 m kw. to hangar oraz pomieszczenia dla załogi. Śmigłowiec wysuwany jest z nowego hangaru na elektrycznej platformie. Pozwala to szybko i bezpiecznie go przesuwać bez konieczności używania ciągnika. W otoczeniu bazy wybudowano stację paliw, drogi dojazdowe i chodniki.

Prace przy utworzeniu bazy rozpoczęły się w roku 2012.

- Mam nadzieję, że taką bazę otworzymy też pod Gorzowem Wielkopolskim. Są na to szanse, a dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jest naszym sprzymierzeńcem - mówiła marszałek województwa Elżbieta Polak.

Inwestycja w Zielonej Górze to cześć większego przedsięwzięcia, które Lotnicze Pogotowie Ratunkowe realizowało w latach 2010-2013 przy wsparciu pieniędzy unijnych. W ramach etapu I zostało wybudowanych lub zmodernizowanych sześć baz HEMS: w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Sanoku, Suwałkach, Zielonej Górze, a także Stacja Obsługi Technicznej w Szczecinie. II etap dotyczył baz w Gdańsku, Kielcach, Krakowie i we Wrocławiu.

Całkowita wartość projektu to 68,28 mln zł, z czego 85 procent stanowiły środki unijne, pozostałą część sfinansowało Ministerstwo Zdrowia.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.lubuskie.pl, stan z dnia 18 lutego 2015 r.