W związku z tym, że nie ma prawa krajowego wyznaczającego pewne standardy postępowania, podobnie jak nie ma prawa określającego ramy dopuszczalności określonych technik i metod, panuje zasada – co  nie jest zakazane, to jest dopuszczalne.

- Zbyt wiele jest miejsca na „swobodę bioetyczną” – alarmują autorzy. – Niewątpliwie przydałoby się wzmocnienie naszych ustawa zdrowotnych i Kodeksu Etyki Lekarskiej nowoczesnymi standardami bioetycznymi.

Autorzy wyjaśniają, że między innymi z tego powodu podjęli zadanie przygotowania nowego zbioru „Międzynarodowych standardów etycznych”.  Treść zbioru zawarta została w pięciu rozdziałach: Europejska Konwencja o Prawach Człowieka i Biomedycynie wraz ze sprawozdaniem wyjaśniającym, Protokoły dodatkowe do Europejskiej Konwencji o Prawach Człowieka i Biomedycynie, Uniwersalne zasady bioetyczne – deklaracje UNESCO, Soft law Rady Europy oraz Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Prawa Człowieka.

Publikacja stanowi obszerny zbiór tłumaczeń dokumentów dotyczących problematyki ochrony praw człowieka w kontekście rozwoju nauk i technik biomedycznych. Zaprezentowane dokumenty zostały opatrzone komentarzami autorskimi przybliżającymi przedstawiane zagadnienia.

W książce zawarto szerokie spektrum zagadnień biomedycznych związanych między innymi z prawami prokreacyjnymi (przerwaniem ciąży, zapłodnieniem pozaustrojowym etc.), eutanazją i zgodą na interwencję medyczną, genetyką, transplantacjami, eksperymentami medycznymi oraz wymogami proceduralnymi dotyczącymi tzw. procesów medycznych, ochroną danych medycznych oraz zarządzaniem opieką zdrowotną.

Książka przeznaczona jest dla menedżerów i pracowników służby zdrowia, członków komisji bioetycznych działających przy okręgowych izbach lekarskich oraz uniwersytetach medycznych, jak również przedstawicieli zawodów prawniczych specjalizujących się w prawie medycznym i sędziów orzekających w tego rodzaju sprawach. Powinna także zainteresować pracowników naukowych oraz studentów prawa i medycyny.
 

Książka jest dostępna w księgarni Profinfo.


Informacja o autorach

Tadeusz Jasudowicz - profesor doktor habilitowany nauk prawnych; pracuje na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; autor wielu publikacji z dziedziny praw człowieka, prawa humanitarnego oraz prawa międzynarodowego publicznego, a także zbioru tłumaczeń międzynarodowych standardów bioetycznych (1998).

Julia Kapelańska-Pręgowska - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Jakub Czepek - doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Praw Człowieka i Prawa Europejskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; specjalizuje się w prawie międzynarodowym oraz prawie międzynarodowym praw człowieka.