Za przyjęciem ustawy głosowało 272 posłów, 119 było przeciw, 32 wstrzymało się od głosu.
Głównym celem regulacji ma być - jak wyjaśniali jej inicjatorzy - zapewnienie bezpiecznej fizjoterapii poprzez uniemożliwienie wykonywania tego zawodu przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji.
Obecnie zawód fizjoterapeuty nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.
Na mocy ustawy powstać ma jawny rejestr pozwalający na identyfikację fizjoterapeuty i określenie jego kwalifikacji. Rejestr ma zapewnić pacjentom i pracodawcom powszechny dostęp do sprawdzenia informacji, czy dana osoba posiada uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.
W myśl ustawy, wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega między innymi na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta; kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych.
Regulacja przewiduje, że fizjoterapeuta ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych informacji o jego stanie zdrowia.
Ustawa reguluje powstanie samorządu fizjoterapeutów - do jego zadań należeć będzie sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu i reprezentowanie fizjoterapeutów.
Poselski projekt, zgłoszony przez PSL, wpłynął do Sejmu w lipcu 2014 roku. Pierwsze czytanie odbyło się w marcu br. Do prac w Sejmie trafił niedawno obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty; we wrześniu 2015 został skierowany do prac w komisji zdrowia. Własny projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty opracowało także ministerstwo zdrowia, ale -nie został on wskazany jako projekt proponowany do procedowania w okresie do końca tej kadencji Sejmu. (PAP)
LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia.
Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl