Skutek finansowy wynikający z wprowadzenia tego produktu szacowany jest na 0,24 mln. zł rocznie, w założeniu, że liczba pacjentek objętych koordynowana opieką nad kobietą w ciąży nie ulegnie znaczącej zmianie.

Natomiast skutek finansowy wprowadzenie od 1 stycznia 2018 roku wartości punktowej produktu rozliczeniowego dializa otrzewnowa w wysokości 221,71, zamiast dotychczasowych 207, szacuje się na 4,9 mln zł rocznie, przy założeniu, że liczba zrealizowanych świadczeń będzie utrzymywać się na tym samym poziomie.

W nowym zarządzeniu uwzględniono wszystkie zmiany które zostały dokonane zarządzeniami zmieniającymi (których było siedem), poprawiono treść pod względem legislacyjnym, merytorycznym oraz językowym.

Z zarządzenia wynika, że udzielający świadczeń tlenoterapii domowej, obowiązany jest do prowadzenia "Karty serwisowej koncentratora tlenu" oraz "Karty wizyt w domu pacjenta - tlenoterapia", udzielający świadczenia pozajelitowego w warunkach domowych obowiązany jest do prowadzenia "Karty dostaw - żywienie pozajelitowe w warunkach domowych", a oferujący świadczenie żywienia dojelitowego w warunkach domowych - "Karty dostaw - żywienie dojelitowe w warunkach domowych" oraz obowiązani są przekazać informację lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarzowi kierującemu do objęcia świadczeniem.

W przypadku domowej antybiotykoterapii dożylnej prowadzący obowiązany jest do prowadzenia "Karty wizyt w domu pacjenta - domowa antybiotykoterapia dożylna", natomiast oferujące kompleksowe leczenie ran przewlekłych stosuje formularze ankiet edukacyjnych, a ferujący koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży - KOC I (KOC l) stosuje formularze "Informacja dla kobiety objętej koordynowaną opieką nad kobietą w ciąży - KOC I (KOC I)" oraz "Ankieta satysfakcji". W przypadku udzielania świadczeń w zakresie leczenie spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne z zastosowaniem pompy świadczeniodawca obowiązany jest do przekazywania w formie elektronicznej do rejestru danych pacjentów po wszczepieniu pompy baklofenowej.

Świadczeniodawca posiadający umowę o udzielanie świadczeń wyłącznie w zakresie teleradioterapii protonowej może realizować w ramach tej umowy świadczenia na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego pod warunkiem posiadania umowy o współpracy z podmiotem koordynującym.

Świadczenia telekonsylium kardiologicznego rozliczane są przez świadczeniodawcę zatrudniającego lekarza specjalistę w dziedzinie kardiologii, biorącego udział w konsylium lekarskim odbywającym się z zastosowaniem sprzętu telemedycznego, a telekonsylium geriatrycznego – przez świadczeniodawcę zatrudniającego lekarza specjalistę w dziedzinie geriatrii, biorącego udział w konsylium lekarskim odbywającym się z zastosowaniem sprzętu telemedycznego.

Maksymalna liczba świadczeń udzielonych jednemu świadczeniobiorcy w każdym z tych zakresów wynosi jedno telekonsylium nie częściej niż raz na 30 dni i nie więcej niż 4 telekonsylia w roku.

W trakcie konsultacji zarządzenia wpłynęło ogółem 12 uwag, w tym od konsultantów krajowych 2 uwagi, od organizacji reprezentatywnych 5 uwag oraz od pozostałych podmiotów 5 uwag, które częściowo uwzględniono.

Konsultant Krajowy w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej wnioskował o pozostawienie zakupu indywidualnych pomp insulinowych w ramach programu "Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dzieci do 6 roku życia albo wymagających do 20 jednostek insuliny na dobę" oraz programu "Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dzieci od 6 do 18 roku życia", na zasadach dotychczas realizowanych, czyli w ramach świadczenia zdrowotnego kontraktowanego odrębnie.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Projekt nie wprowadza zmian w tej kwestii, ale wykaz świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania, w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, określony został rozporządzeniem ministra zdrowia, zatem pozostaje poza kompetencjami Funduszu.

Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych wnioskowało o dopuszczenie łącznego udzielania świadczeń zdrowotnych kontraktowanych odrębnie ze świadczeniami leczenia szpitalnego. Uwaga nie została nieuwzględniona, gdyż zakaz sumowania jest już wpisany w zarządzeniu dotyczącym leczenia szpitalnego.

Do świadczeń kontraktowanych odrębnie należą: dializoterapia otrzewnowa, hemodializoterapia, hemodializoterapia - z zapewnieniem 24-godzinnego dyżuru, terapia hiperbaryczna, tlenoterapia domowa, żywienie pozajelitowe w warunkach domowych, żywienie dojelitowe w warunkach domowych, badania zgodności tkankowej, badania genetyczne, badania izotopowe, terapia izotopowa, zaopatrzenie protetyczne, pozytonowa tomografia emisyjna,     leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dzieci, leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dorosłych, kompleksowe leczenie wrodzonej sztywności wielostawowej, leczenie spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne z zastosowaniem pompy baklofenowej, teleradioterapia protonowa, domowa antybiotykoterapia dożylna, kompleksowe leczenie ran przewlekłych (KLRP-1), telekonsylium kardiologiczne, telekonsylium geriatryczne oraz koordynowana opieka nad kobietą w ciąży - KOC I (KOC I).