- Choć nadal spływają umowy od lekarzy POZ, pacjenci w województwie mogą być jednak spokojni - podkreśliła Koszur. - Na podstawie już podpisanych i odesłanych umów oraz na podstawie pisemnej deklaracji Kolegium Lekarzy Rodzinnych, że w 2015 roku będą przyjmować tak jak zwykle, można mówić o pełnym zabezpieczeniu lekarskiej podstawowej opieki zdrowotnej - dodała.

Do oddziału NFZ w Szczecinie wpłynęło do wtorkowego południa 269 umów na świadczenia lekarzy POZ, co stanowi prawie 90 procent umów w tym zakresie. Jeszcze w poniedziałek 29 grudnia 2014 było to 200 umów, ale po zamknięciu negocjacji z Ministerstwem Zdrowia i opublikowaniu wieczorem tego dnia komunikatu prezesa zachodniopomorskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych, aby podpisywać umowy, lekarze rodzinni przesłali w ciągu ostatnich kilkunastu godzin 69 umów. Do pełnej liczby 299 umów, brakuje jeszcze 30.

W poniedziałek 29 grudnia 2014 kolejna tura rozmów lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego i przedstawicieli resortu zdrowia w sprawie funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 rokku zakończyła się fiaskiem. Oznacza to, że od 2 stycznia 2015 zamkniętych może być około 40 procent gabinetów POZ w całej Polsce.

Czytaj: Po 1 stycznia 2015 zamknięta ponad połowa gabinetów POZ w siedmiu województwach >>>

Koszur zapewniła, że w 2015 roku wszyscy pacjenci w województwie zachodniopomorskim będą mieli zapewnioną opiekę lekarza POZ. Jeśli znajdzie się podmiot, który nie podpisze do końca tego roku umowy, jego pacjenci będą mogli zapisać się do innego lekarza, a zmiana ta - jak poinformowała rzeczniczka - nie będzie liczona. W ciągu roku lekarza rodzinnego można zmienić bezpłatnie trzy razy.

Zachodniopomorski NFZ podpisał już umowy w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej podczas dyżurów nocnych i świątecznych.

Jak podkreśliła rzeczniczka, wszystkie umowy dotyczące opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień zostały aneksowane do 31 marca 2016 roku. Podobnie wszystkie umowy dotyczące świadczeń zdrowotnych kontraktowanych odrębnie, takich jak leczenie szpitalne na oddziałach oraz chemioterapia, programy zdrowotne (lekowe), teleradioterapia, brachyterapia, terapia izotopowa, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, ambulatoryjne świadczenia diagnostyczne kosztochłonne – przedłużono aneksami do 30 czerwca 2016 roku.

 

Rzeczniczka poinformowała, że wszystkie szpitale oraz wszystkie poradnie specjalistyczne, które spełniają warunki, będą realizować wchodzący w życie od 2015 roku pakiet onkologiczny.
- Do pakietu onkologicznego wchodzi 94 poradni specjalistycznych; wchodzą też wybrane badania diagnostyczne kontraktowane przez NFZ odrębnie - dodała.

Jak powiedział Marek Sell, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w szczecińskiej dzielnicy Zdunowo, szpital podpisał aneksy do umów na poziomie mijającego roku.
- Liczymy, że gdy zacznie się nowe kontraktowanie w lipcu 2015 roku, dostaniemy więcej pieniędzy, a Fundusz zakupi od nas nowe świadczenia - powiedział.

Dyrektor przypomniał, że w ostatnich latach placówka zainwestowała 95 mln zł w modernizację. Powstało lądowisko dla helikopterów, nowy blok operacyjny, nowoczesne oddziały, nowe sale.
- Ideałem byłoby podwojenie kontraktu, lecz realnie liczymy, że będzie to około 30 procent jego dotychczasowej wartości. Nie chcemy stracić na tej inwestycji - dodał.

Wartość dotychczasowego kontraktu placówki to około 64 mln zł rocznie.

Także świadczenia w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie będą na tym samym poziomie co w 2014 roku - poinformowano w dyrekcji placówki.(pap)

Więcej na temat kontraktowania usług POZ w poszczególnych województwach w roku 2015 można przeczytać tutaj:

www.zdrowie.abc.com.pl