W dniach 5-6 grudnia 2013 roku w warszawskim Hotelu Raddison Blu Sobieski mieszczącym się przy Placu Zawiszy odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego. Różnorodność poruszanych zagadnień przyciągnęła wielu praktyków dziedziny. Naszą uwagę szczególnie przykuł cykl wywiadów zatytułowany „ Koszty pośrednie w systemie ochrony zdrowia w Polsce”. Cykl ten skupiał się na temacie kosztów niezwiązanych bezpośrednio z danym zjawiskiem lub określonymi działaniami pracowników firmy, które jednak w ostatecznym rozrachunku odbijają się na finansach danego podmiotu ekonomicznego. Serię wykładów otworzyło wystąpienie prof. Tomasza Hermanowskiego pod tytułem „Szacowanie kosztów pośrednich choroby i wpływu stanu zdrowia na aktywność zawodową i wydajność pracy”. Pan profesor krótko przedstawił historię badań nad kosztami pośrednimi oraz przybliżył wpływ stanu zdrowia na rozwój gospodarczy. Następnie prof. Hermanowski skupił się na badaniach przeprowadzonych dzięki Grantowi MNiSW, które dotyczyły metod szacowania kosztów pośrednich choroby i wpływu stanu zdrowia na aktywność zawodową i wydajność czasu pracy praz ich znaczenia w procesie oceny farmakoekonomicznej technologii medycznych w latach 2008-2013. Owocem badań jest książka - Szacowanie kosztów społecznych choroby i wpływu stanu zdrowia na aktywność zawodową i wydajność pracy wydana przez Wolters Kluwer w 2013 roku.


Pozycja jest dostępna na stronie internetowej:
http://www.profinfo.pl/p,szacowanie-kosztow-spolecznych-choroby-i-wplywu-stanu-zdrowia-na-aktywnosc-zawodowa-i-wydajnosc-pracy,178116.html#40288117


Po krótkim omówieniu treści publikacji oraz sposobu dokonywania pomiarów profesor oddał głos dr Witoldowi Wronie, który rozwinął temat zjawisk absenteizmu i prezenteizmu oraz ich wpływu na działanie instytucji. Następnie dr n. ekon. Michał Jakubczyk przedstawił metody szacowania kosztów pośrednich, m. in. metodę kapitału ludzkiego (HCA), metodę kosztów frykcyjnych (FCM) oraz metodę gotowości do zapłaty. Tomasz Macioch wypowiadał się na temat kosztów pośrednich chorób nowotworowych, natomiast dr Łukasz Zalicki krótko przybliżył metodykę pomiaru kosztów pośrednich w polskim systemie ochrony zdrowia. Cykl wykładów zakończył się panelem dyskusyjnym podczas którego eksperci mogli odnieść się do wypowiedzi swoich kolegów i podsumować spotkanie.
To interesujące spotkanie potwierdziło, że warto znaleźć chwilę na przeanalizowanie kwestii, na których nie mamy czasu skupiać się na co dzień i uczestniczyć w Międzynarodowych Konferencjach Towarzystwa Farmakoekonomicznego oraz innych branżowych spotkaniach i wydarzeniach.